Jak urządzić mieszkanie dbając o zwierzęta? Sprawdzone porady

Chcesz, by twoje mieszkanie było przyjazne zwierzętom? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na jakie elementy aranżacji warto zwrócić uwagę.

Urządzając mieszkanie zwykle koncentrujemy się na dwóch rodzajach spraw: natury estetycznej oraz praktycznej. Te drugie często wysuwają się na plan pierwszy w sytuacji, gdy grono mieszkańców powiększa się i zależy nam na tym, aby nowy lokator poczuł się w naszym domu jak u siebie. O czym należy pamiętać podczas aranżacji przestrzeni, jeśli nowym mieszkańcem jest pies, kot lub inne zwierzę domowe? Oczywiście modyfikacje i ulepszenia powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pupila, a wachlarz możliwości jest tutaj bardzo szeroki, niemniej pewne kwestie warto rozważyć w niemal każdym przypadku.

Legowisko

Jeżeli nowym członkiem rodziny jest pies lub kot, to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w którym miejscu w naszym domu przygotować dla niego komfortowe legowisko. W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, przy czym istotna jest nie tylko jakość samego posłania, ale także jego usytuowanie. Pamiętajmy, że legowisko najlepiej umieścić tam, gdzie jest stosunkowo cicho i spokojnie – tak żeby mogło pełnić funkcję schronienia na wypadek nieprzewidzianych, stresujących wydarzeń, a także sprzyjało wypoczynkowi podczas snu. Kolejną ważną sprawą jest komfort termiczny – legowisko nie powinno być usytuowane np. przy grzejniku lub tam, gdzie występują często przeciągi.

legowisko

Zabezpieczenie mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza

Zwłaszcza małe czworonogi mogą być przyczyną mniejszych lub większych zniszczeń w naszym domu. Szczeniaki słyną z podgryzania mebli czy butów, natomiast młode koty z drapania kanap i dywanów. Te zachowania – przynajmniej do pewnego stopnia – są naturalne, dlatego warto podjąć kroki zaradcze i np. zastosować tymczasowe obicia na meblach. W przypadku kota, który nie opuszcza mieszkania, niezbędnym akcesorium jest drapak, o który ostrzy pazury. Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu okien i balkonów specjalną siatką, jeżeli chcemy, żeby kot swobodnie się po nich poruszał.

Nierzadko problemem są niezabezpieczone kable, które mogą zostać przegryzione. Pojawia się on nie tylko wtedy, gdy pod swój dach przyjmujemy psa lub kota – musimy z nim się zmierzyć również w sytuacji, gdy postanowiliśmy zostać właścicielem chomika, świnki morskiej czy królika. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ukrycie przewodów np. za odpowiednio wyprofilowanymi listwami przypodłogowymi. Tego typu listwy łatwo zamontować za pomocą kleju, takiego jak Fix All firmy Soudal. Klej ten jest gotowy do użycia, przystosowany do aplikacji pistoletowej i ma perfekcyjną przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych. Fix All pozwoli nam szybko i stabilnie zamontować listwy, bez konieczności sięgania po wiertarkę. Dodatkowo klej ten charakteryzuje się minimalną emisją substancji lotnych, w rezultacie czego nie musimy się martwić, że jakość powietrza w pomieszczeniu ulegnie pogorszeniu. Pamiętajmy również o wyeliminowaniu ryzyka zjedzenia przez pupila trującej rośliny. Przykładowo popularna dracena może być piękną ozdobą wnętrza, ale dla psa czy królika stanowi prawdziwe zagrożenie.

fix-all

Egzotyka w akwarium

Chociaż psy i koty dostarczają mnóstwa radości i z pewnością mogą stać się najlepszym przyjacielem człowieka, to jednak decyzja o ich zakupie lub adopcji powinna być gruntownie przemyślana, ponieważ oznacza dużą odpowiedzialność. Dobrą propozycją dla miłośników zwierząt, którzy np. ze względu na swój styl życia nie są w stanie przyjąć tego typu zobowiązania, jest hodowla rybek w akwarium. Oczywiście ona również wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak ich zakres jest znacznie mniejszy. Dodatkowo kolorowe akwarium może stać się centralną ozdobą całego mieszkania. O co dokładnie należy w tym wypadku zadbać? Jedną z kluczowych kwestii znowu jest usytuowanie – akwarium powinno znajdować się w miejscu, które nie jest narażone na wahania temperatury i do którego nie napływa zbyt wiele bodźców. Ważne jest również wyposażenie akwarium w takie akcesoria, jak odpowiednie filtry, grzałka z termostatem, oświetlenie czy odmulacz. Hodowla niektórych rybek może być kłopotliwa, dlatego na początek warto zdecydować się na gatunki, które są najmniej wymagające, takie jak gupik, mieczyk czy danio pręgowany. Do ich hodowli wystarczy akwarium o pojemności 50 l.

Stając się właścicielami akwarium, warto zaopatrzyć się od razu w odpowiedni silikon, dzięki któremu uszczelnimy zbiornik w awaryjnych sytuacjach. W tej roli doskonale odnajdzie się silikon do akwarium marki Soudal, który cechuje się:

  • znakomitą przyczepnością do szklanych powierzchni,
  • odpornością na działanie promieniowania UV,
  • łatwą aplikacją (jest przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy),
  • nieszkodliwością dla żywych organizmów.

Zobacz podobne artykuły: