Jak zrobić półkę na ścianę?

Chcesz samodzielnie wykonać półkę ścienną? W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze. Półki, niezależnie od zawartości, potrafią same w sobie stanowić oryginalną dekorację wnętrza. Skutecznie przykuwają wzrok swoim nietuzinkowym kształtem, urozmaicają stylistykę salonu, sypialni czy łazienki walorami estetycznymi materiału, z którego zostały wykonane, czasami też zaskakują miejscem swojego zamocowania. Półka ścienna jest elementem wyposażenia wnętrza, który możemy zrobić sami, jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami technicznymi oraz narzędziami. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebujemy półki o konkretnym wymiarze ze względu na ilość dostępnego na ścianie miejsca. Jakich narzędzi i materiałów potrzebujemy, by samodzielnie zrobić półkę ścienną?

Mocowanie półki na ścianie

Jakie narzędzia są potrzebne do zrobienia półki?

Do wykonania prostej drewnianej półki na ścianę będziemy potrzebować ręcznej piły, za pomocą której przytniemy półkę do odpowiednich rozmiarów. Jeżeli powierzchnia półki będzie wymagać wyrównania, wówczas warto zaopatrzyć się również w szlifierkę do drewna. Gotową półkę możemy przytwierdzić do ściany tradycyjną metodą, tj. za pomocą kołków rozporowych i wkrętów – niezbędna w tej sytuacji będzie zatem np. wiertarko-wkrętarka. Warto jednak pamiętać, że  równie dobrze możemy skorzystać z tzw. metody na klej. Wysokiej jakości klej montażowy, taki jak T-Rex Gold firmy Soudal, jest sprawdzoną alternatywą dla łączników mechanicznych – gwoździ, śrub itp. Klej ten jest gotowy do użycia i przystosowany do aplikacji za pomocą standardowego pistoletu do uszczelniaczy. Odznacza się ekstremalnie silnym chwytem początkowym i trwałą elastycznością, szybko wiąże i gwarantuje bardzo mocne połączenie. Dodatkowo jest niewrażliwy na działanie skrajnych warunków atmosferycznych oraz ma wodoszczelne i wodoodporne właściwości – w rezultacie idealnie sprawdzi się właściwie w każdych warunkach, także podczas prac montażowych prowadzonych w pomieszczeniach wilgotnych oraz na zewnątrz budynku.

Jakie materiały najlepiej wybrać do zrobienia półki?

Jeżeli myślimy o samodzielnym zrobieniu półki na ścianę, a nie mamy fachowego przygotowania do realizacji tego typu przedsięwzięcia, to najlepiej postawić na łatwe w obróbce materiały, np. drewno czy płyta pilśniowa. Materiały te możemy bez problemu przyciąć do odpowiedniego rozmiaru, a z przygotowanych elementów bez problemu ułożymy finezyjne wzory na ścianie. Wykonanie półki pod wymiar np. z metalu czy szkła jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Taką półkę na ścianę najlepiej zamówić u profesjonalisty, zwłaszcza jeśli zależy nam na wykorzystaniu innego niż drewno materiału ze względów aranżacyjnych (szkło i metal doskonale sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub industrialnym).

Jakie są kluczowe kroki w procesie tworzenia półki?

Podsumowując, wykonanie półki ściennej z łatwego w obróbce materiału jest wyzwaniem, które z powodzeniem może podjąć fan majsterkowania. Na przedsięwzięcie to składa się kilka kluczowych etapów, które warto uzmysłowić sobie, jeszcze zanim rozpoczniemy niezbędne prace. Do etapów tych należą:

  • wybór miejsca do zamocowania półki,
  • wybór materiału, z którego półka zostanie wykonana,
  • dokonanie pomiarów, które pozwolą nam podjąć trafną decyzję dotyczącą wielkości półki,
  • przycięcie półki do odpowiednich rozmiarów,
  • dalsza obróbka półki (np. szlifowanie, malowanie),
  • montaż półki na ścianie (np. klejenie półki do ściany).
Wybór miejsca do montażu półki

Jak przygotować miejsce na półkę i dokonać montażu?

Wybór miejsca do montażu półki na ścianie bywa kłopotliwy. Pamiętajmy, że półka powinna być zamocowana w takim miejscu, by nie ograniczała naszego swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, a także by dostęp do jej zawartości nie był utrudniony, zwłaszcza jeśli zamierzamy umieścić na niej przedmioty, z których będziemy często korzystać. Istotne jest także upewnienie się, że ściana, na której chcemy zamontować półkę, jest stabilna, a wybrana przez nas metoda montażu półki jest odpowiednia do jej obciążenia – inaczej półka może zarwać się, a nawet narazić użytkowników pomieszczenia na niebezpieczeństwo.

W przypadku niewielkich półek na ścianę o nieznacznym obciążeniu możemy z powodzeniem zamocować ten element metodą na klej, przy pomocy np. T-Rex Gold. Klejenie półki do ściany przebiega wówczas w następujących krokach:

  • przygotowanie podłoża – podłoże powinno być ustabilizowana, dokładnie odtłuszczone i oczyszczone,
  • przygotowanie kartusza z klejem do pracy i umieszczenie kartusza w pistolecie,
  • nałożenie kleju na powierzchnię półki, która będzie stykała się ze ścianą  (najlepiej pasmami z zachowaniem odstępu 15 cm między nimi, z uwzględnieniem krawędzi i narożników),
  • przyłożenie półki do ściany i jej mocne dociśnięcie do podłoża.

Klejenie półki do ściany za pomocą T-Rex Gold nie jest zatem trudnym zadaniem i bez problemu możemy je wykonać bez pomocy profesjonalisty. Co istotne, ponieważ klej T-Rex Gold wyróżnia się bardzo wysoką siłą spojenia początkowego, nie jest konieczne mechanicznie unieruchomienie półki do momentu utwardzenia się spoiny kleju.

Samodzielnie zamontowane półki na ścianie

Jakie są sposoby na personalizację i dekorację półki?

Decydując się na samodzielne wykonanie półki, warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o jej unikatowy wygląd. Jeśli masz w sobie żyłkę dekoratora, możesz zastosować np. technikę decoupage, ozdabiając półkę ulubionym wzorem wyciętym z papierowej serwetki. Dobrym rozwiązaniem dla minimalistów jest pomalowanie półki na wybrany kolor, który będzie współgrał ze stylistyką wnętrza (pamiętajmy przy tym o zastosowaniu przeznaczonej do tego farby). Do dyspozycji mamy również takie elementy dekoracyjne, jak lampki LED, które gustownie rozświetlą półkę nie tylko od święta.

Jak utrzymać półkę w dobrym stanie?

Po wykonaniu półki i zamontowaniu jej w odpowiednim miejscu – pamiętajmy o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Systematyczne czyszczenie półki pozwoli nam utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas, a dodatkowo będzie świetną okazją do upewnienia się, czy nie wymaga mniejszych lub większych napraw. W celu bezpiecznego użytkowania półki zadbajmy o to, by jej obciążenie nie było nadmierne. Warto również systematycznie sprawdzać, czy łączniki wykorzystane do zamocowania półki nie uległy osłabieniu i w razie potrzeby przedsięwziąć odpowiednie kroki, by uniknąć awarii.

Zobacz podobne artykuły: