Konkurs dla Młodych Architektów z Robertem Koniecznym

W maju 2018 rozstrzygnięty zostanie V Konkurs dla Młodych Architektów, który jest realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę” i „Builder For The Young Architects”. Jednym z jego jurorów jest znany polski architekt Robert Konieczny.

Konkurs realizowany jest przez miesięcznik „Bulider” pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Konkurs dla Młodych Architektów co roku gromadzi najbardziej kreatywnych i aktywnych studentów oraz absolwentów wydziałów architektury do 34. roku życia. Prace ocenia kapituła składająca się z cenionych polskich architektów z najbardziej znanych pracowni. Jednym z jurorów jest Robert Konieczny, szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W samej nawie pracowni pojawia się nawiązanie do Śląska, ponieważ KWK oznacza kopalnię węgla kamiennego, a pracownia powstała i funkcjonuje w Katowicach.

fot. Olo Studio, archiwum KWS Promes

fot. Olo Studio, archiwum KWS Promes

W 2016 roku prestiżowy magazyn Wallpaper zajmujący się światowym designem przyznał główną nagrodę konkursową Robertowi Koniecznemu za realizację projektu „Arka – dom własny architekta”. Dom umiejscowiony jest na zboczu wzgórza w Brennej koło Cieszyna. Bryła została wykonana w całości z surowego betonu i stoi na trzech poprzecznych, wkopanych w ziemię ścianach, a reszta „wisi” w powietrzu. Arkę Koniecznego wyróżniają także… dwa dachy. „Problem osuwisk rozwiązałem tak, że dom jest mostem, pod którym przepływa woda płynąca z góry. Symbioza z naturą, a nie walka z nią za pomocą technologii. Potem doszedł pomysł <odwróconego> dachu, w którym kryje się piwnica.” – mówił Robert Konieczny w wywiadzie dla onet.pl w 2016 roku, w wywiadzie zaraz po otrzymaniu nagrody.

fot. Juliusz Sokołowski, archiwum KWK Promes

fot. Juliusz Sokołowski, archiwum KWK Promes

Kolejną wybitną realizacją Roberta Koniecznego jest Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, uznane za Najlepszy Budynek Świata 2016 na World Architecture Festival w Berlinie. „Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób” – napisano w uzasadnieniu. Centrum Dialogu Przemiany zdobyło także tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie organizowanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.

Laureaci V Konkursu dla Młodych Architektów, których wybierze Kapituła, będą mieli okazję spotkać się z członkami jury, także z Robertem Koniecznym w maju podczas ogłoszenia wyników.

Konkurs odbywa się dzięki wsparciu Mecenasów Polskiej Architektury, wśród których jest firma Soudal – producent chemii budowlanej.

Więcej o konkursie TUTAJ

Więcej informacji o KWK Promes TUTAJ

Zobacz podobne artykuły:

20 luty 2017

Nowa fala w polskiej architekturze

Odnosisz wrażenie, że architekturze polskich miast brakuje nuty nowoczesnego szaleństwa? Obok niewątpliwie pięknych przykładów tradycyjnych stylów, chciałbyś zobaczyć budynki, które zachwycają niecodzienną formą lub zaskakują różnorodnością zastosowanych materiałów? Z prac nagrodzonych na prestiżowym Konkursie dla Młodych Architektów 2016 możemy wnosić, że nadchodzą wielkie zmiany!

28 listopad 2016

Konkurs dla Młodych Architektów

Zawód architekta to wymarzona profesja dla ludzi, którzy wyróżniają się wyobraźnią przestrzenną i za pomocą rysunku potrafią zwizualizować swoje pomysły. Zanim jednak świat pozna projekty młodego, zdolnego architekta musi mieć on szansę je zrealizować. Od kilku lat jednym z Mecenasów Polskiej Architektury jest firma Soudal, która konsekwentnie wspiera Konkurs dla Młodych Architektów.