Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji łazienki? Jakich materiałów użyć? I – w końcu – ile to będzie kosztować? Pytania te często nasuwają się podczas budowy czy remontu. Zadajemy je też fachowcom, których zadaniem jest uchronić zarówno siebie, jak i nas przed skutkami zaniedbań.

Mówiąc najprościej, hydroizolacja chroni ściany i podłogi w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą przed działaniem wilgoci. Woda, przedostając się przez fugi między płytkami lub okładzinami kamiennymi, wnika w podłoże i powoduje jego zawilgocenie, zagrzybienie, a nawet trwałe uszkodzenie. W razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy choćby wylania pralki, odpowiednie uszczelnienie powierzchni znacznie ograniczy szkody. Woda nie przedostanie się przez strop zalewając pomieszczenia na niższym poziomie. Decyzję o zastosowaniu hydroizolacji należy podjąć na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych.

Czym izolować, czyli jakość ma znaczenie

Skutecznymi i powszechnie stosowanymi materiałami do uszczelniania podłoża pod płytkami w łazience są folie w płynie dostępne w postaci jednoskładnikowych past w wiaderku. Do prawidłowego wykonania warstwy hydroizolacyjnej będziesz również potrzebować elementów uzupełniających, takich jak taśmy, kołnierze i narożniki uszczelniające. Taśmy służą do ochrony styków ścian i podłóg. Kołnierze umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Narożniki chronią szczeliny złączeniowe. Przy wyborze odpowiedniej folii i materiałów uzupełniających zwróć uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość. Folia w płynie powinna po nałożeniu i zaschnięciu tworzyć spoistą elastyczną powłokę.

Decydując się na hydroizolację sięgnij po sprawdzone, certyfikowane produkty. Do takich zaliczyć możemy np. te produkowane przez firmę Soudal. Istotne jest też, aby wszystkie składowe hydroizolacji pochodziły od jednego producenta – elementy przetestowane i optymalnie dopasowane stworzą najefektywniejszy system ochrony przed wilgocią.

Jak izolować? Hydroizolacja z Soudal krok po kroku

 1. Krok 1. Przygotowanie podłoża
  Soudaprim DP_118x320mm_aangepast
  • Podłoże oczyść z pyłu i brudu, usuwając wszystkie pozostałości, które mogłyby osłabić przyczepność izolacji
  • Podłoże zagruntuj preparatem zmniejszającym chłonność, np. gruntem do folii w płynie SOUDAPRIM DP
  • Poczekaj, aż grunt wyschnie (około 1 godz.)
 2. Krok 2. Hydroizolacja – etap 1
  soudagum_folia_w_plynie
  • Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanieś wałkiem lub pędzlem pierwszą warstwę folii w płynie SOUDAGUM LM
 3. Krok 3. Hydroizolacja – etap 2
  Soudatape CP-Outside_118x320mm_4-Scaled
  Soudatape CP_150x99,5mm_FINAL
  • Na pierwszej, jeszcze mokrej warstwie folii przyklej elementy uzupełniające, takie jak taśma SOUDATAPE ST, narożniki SOUDATAPE IC/OC czy kołnierze SOUDATAPE PD
  • Wszystkie materiały dociśnij szpachelką i pozostaw do wyschnięcia
 4. Krok 3. Hydroizolacja – etap 3
  • Nałóż drugą warstwę folii w płynie, tak by łączna grubość obu warstw była nie mniejsza niż 1 mm
 5. Krok 4. Czas
  • Po nałożeniu wszystkich warstw hydroizolacji będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość na około 12 godzin, aż warstwy folii całkowicie wyschną
  • Po wyschnięciu folii przyklej glazurę na ściany i podłogę

Ile to kosztuje i jak długo trwa?

Układanie hydroizolacji nie wpływa znacząco na tempo prac budowlano-remontowych – harmonogram nie powinien się przesunąć o więcej niż 1 dzień. Koszt zakupu materiałów hydroizolacyjnych to około 200 pln przy założeniu, że powierzchnia naszej łazienki wynosi 7 m2. Nakłady czasowe i finansowe, jakich wymaga przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych, nie są więc duże. W zestawieniu z trudnościami i kosztami związanymi z późniejszym osuszaniem podłoża czy usuwaniem zagrzybienia wywołanego nadmierną wilgocią, hydroizolacja jest inwestycją, na której nie warto oszczędzać.

Zobacz podobne artykuły:

21 grudzień 2020

Szczelny montaż okien drewnianych

W porównaniu do okien plastikowych, okna drewniane wymagają częstszej konserwacji. Ich niezaprzeczalnym atutem są natomiast m.in. aspekty estetyczne – podobnie jak drewniane elementy wyposażenia wnętrza, wprowadzają do pomieszczenia ciepłą atmosferę. Jak jednak uszczelnić okna drewniane, aby w trakcie użytkowania nie stały się drogą niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku?

26 październik 2020

Jak uszczelnić okno?

Mroźne dni zbliżają się wielkimi krokami. Jeżeli w Waszym domu od strony zamkniętych okien już bije nieprzyjemnym chłodem, to znak, że należy zadbać o ich właściwe uszczelnienie. Dowiedz się, na czym polega prawidłowy montaż okien.

11 październik 2018

Jak używać kleju do styropianu?

Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne styropianu, materiał ten powszechnie wykorzystuje się do ocieplania ścian. Jednak oddziaływanie niektórych rozpuszczalników może poważnie naruszyć jego strukturę, dlatego kluczową kwestią podczas mocowania styropianu jest użycie odpowiedniego kleju.