Co to znaczy, że dom jest ekologiczny?

Chcesz, żeby twój dom był eko, ale zastanawiasz się, co to dokładnie znaczy? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Dom ekologiczny – mówiąc najogólniej – jest domem przyjaznym dla środowiska naturalnego i bezpiecznym dla zdrowia mieszkańców. Aby osiągnąć taki właśnie efekt, podczas jego budowy i urządzania należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Spośród kluczowych aspektów na plan pierwszy wysuwają się zastosowane do budowy domu materiały, wykorzystywane źródła energii (dom ekologiczny bazuje na odnawialnych źródłach energii, np. energii słonecznej czy geotermalnej), a także technologie, które przyczyniają się do podniesienia efektywności energetycznej budynku. O jakie technologie konkretnie tu chodzi?

Ekologia a energooszczędność

Kwestia ekologiczności budynku jest bardzo ściśle powiązana z jego energooszczędnością: im mniejsze jest zapotrzebowanie budynku na energię – zarówno w zakresie ogrzewania, jak i chłodzenia – tym mniej zanieczyszczeń emituje on do atmosfery, a w konsekwencji staje się mniej uciążliwy dla środowiska. Innymi słowy, warunkiem koniecznym wybudowania domu ekologicznego jest jego prawidłowa termoizolacja, dzięki której wyeliminowane zostają drogi niekontrolowanej ucieczki ciepła z wnętrza pomieszczeń, czyli tzw. mostki termiczne. Dlatego tak istotne jest zastosowanie rozwiązań, które dają gwarancję, że warstwa termoizolacji będzie maksymalnie szczelna w newralgicznych miejscach w budynku. Najwięcej strat ciepła generują zazwyczaj okna, dach oraz ściany zewnętrzne. W odpowiedzi na potrzeby energooszczędnego budownictwa firma Soudal opracowała kompleksowe systemy i materiały izolacyjne, które skutecznie zadbają o szczelność domu ekologicznego.

ekologia-a-energooszczednosc

Energooszczędne technologie

Do flagowych rozwiązań firmy Soudal, które diametralnie poprawiają charakterystykę energetyczną domu, należą:

  • system trójwarstwowego montażu okien SWS (Soudal Window System),
  • system produktów termoizolacji dachów Soudatherm Roof,
  • piana poliuretanowa do izolacji natryskowej Soudafoam SPF.

Soudal Window System umożliwia prawidłowy montaż stolarki otworowej, dzięki czemu wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne mogą osiągnąć swoje parametry użytkowe. W systemie SWS – w przeciwieństwie do tradycyjnej metody instalacji okien i drzwi – uszczelnienie styku stolarki z murem składa się z trzech ściśle współpracujących ze sobą warstw, co eliminuje ryzyko powstania w tym miejscu mostków termicznych. Warstwę środkową stanowi pianka poliuretanowa, która dokładnie wypełnia szczelinę między ramą okienną lub drzwiową a ścianą zewnętrzną, i która cechuje się doskonałymi parametrami izolacyjności cieplnej. Aby termoizolacyjne właściwości pianki nie pogorszyły się na skutek działania wilgoci i innych czynników atmosferycznych, zabezpiecza się ją odpowiednimi materiałami zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Do wykonania uszczelnienia wewnętrznego wykorzystuje się taśmy lub płynne membrany paroszczelne, które przeciwdziałają przenikaniu do pianki wilgoci gromadzącej się wewnątrz pomieszczeń. Z kolei uszczelnienie zewnętrzne tworzą taśmy lub płynne membrany paroprzepuszczalne, które chronią piankę przed wodą opadową a jednocześnie pozwalają migrować parze wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz.

Z systemem SWS w pełni kompatybilne jest inne rozwiązanie firmy Soudal, a mianowicie system SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation), przeznaczony do montażu okien w warstwie termoizolacji. SoudaFrame SWI posiada certyfikat Passive House Institute, co oznacza, że idealnie sprawdzi się w domach pasywnych.

SoudaFrame-SWI

Soudatherm Roof jest efektywnym, opracowanym we współpracy z architektami i dekarzami systemem produktów do termoizolacji dachów. Komponentami tego systemu są jednoskładnikowe, wysokowydajne kleje poliuretanowe do mocowania materiałów izolacyjnych na dachach płaskich i skośnych. Mogą być stosowane właściwie na każdym pokryciu dachowym, znacznie przyspieszają proces montażu izolacji, nie stanowią dodatkowego obciążenia, są łatwe w transporcie i magazynowaniu, a ponadto nie zawierają rozpuszczalników i nie stwarzają ryzyka pożaru podczas prac ociepleniowych. Przede wszystkim jednak bardzo skutecznie przeciwdziałają powstawaniu mostków termicznych i gwarantują szczelną izolację dachu na ponad 20 lat.

Natomiast pianka poliuretanowa Soudafoam SPF przeznaczona jest do izolacji natryskowej ścian, podłóg, stropów, dachów, poddaszy i fundamentów. Pianka ta z łatwością dociera do wszelkich szczelin i zakamarków, tworząc jednolitą, pozbawioną szczelin powłokę. Co istotne, Soudafoam SPF pozwala na bardzo szybką realizację prac termoizolacyjnych i ma dożywotnią gwarancją.

Soudafoam-SPF

Niskoemisyjne materiały chemii budowlanej

Rozwiązania Soudal nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynku, sprawiając tym samym, że jest on przyjazny dla środowiska. Ważnym atutem wielu oferowanych przez firmę materiałów izolacyjnych jest również to, że odznaczają się bardzo niską emisją substancji lotnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, takie jak Emicode EC1 Plus. Certyfikat ten został przyznany m.in. piance Flexifoam z systemu SWS oraz płynnym membranom Soudatight.

Soudatight

Zobacz podobne artykuły: