Ile kosztuje dom eko?

Marzysz o ekologicznym domu, ale chcesz mieć pewność, że to opłacalna inwestycja? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie koszty wiążą się z budową domu eko i jakie przynosi on korzyści.

Możemy segregować śmieci, nie marnować jedzenia, brać prysznic zamiast kąpieli w wannie, maksymalnie wykorzystywać światło naturalne, stosować wyłącznie detergenty, które nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery i…. nadal nie mieszkać ekologicznie. Dlaczego? Ponieważ o tym, czy nasz dom jest eko, w dużej mierze decyduje sposób, w jaki został wybudowany lub wyremontowany. Zastosowanie których technologii sprawi, że dom będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? I ile to wszystko kosztuje? Żeby odpowiedzi na te pytania stały się w pełni zrozumiałe, warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie, co dokładnie kryje się pod pojęciem domu ekologicznego.

energooszczedny-dom

Dom ekologiczny, czyli jaki?

Z pewnością większość z nas kojarzy dom ekologiczny z zastosowaniem naturalnych materiałów do jego budowy, takimi jak cegła czy drewno, a także z kolektorami słonecznymi na dachu lub pompami ciepła, czyli instalacjami, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Tymczasem jednym z kluczowym elementów domu ekologicznego są również odpowiednie rozwiązania z zakresu termoizolacji budynku, które diametralnie ograniczają ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń, co przekłada się na mniejsze zużycie zasobów potrzebnych do ogrzania obiektu. Uogólniając można powiedzieć, że oszczędność energii jest cechą definicyjną domu eko. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tzw. budynki pasywne, w przypadku których roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 15 kWh/m². Na jakim poziomie kształtują się koszty związane z budową niskoenergetycznego domu?

dom-ekologiczny

Koszt budowy ekologicznego domu

Szacuje się, że koszt powstania budynku, który charakteryzuje się tak niskim zapotrzebowaniem na energię, jest około 10-15% większy w porównaniu do budynku tradycyjnego. Jest to jednak zdecydowanie opłacalna inwestycja, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę gwałtowny wzrost cen energii, z jakim mamy do czynienia w ostatnim czasie. Eksperci przewidują, że wspomniane koszty dodatkowe mogą zwrócić się w przeciągu zaledwie kilku lat. Co więcej, koszty te możemy zminimalizować dzięki dofinansowaniom z programów europejskich czy rządowych. Przykładem takiego programu jest „Czyste Powietrze”, którego nowa wersja uruchomiona została 3 stycznia 2023 roku. Obok zakupu i montażu m.in. pompy ciepła, nowej instalacji centralnego ogrzewania czy mikroinstalacji fotowoltaicznej, na liście wspieranych w ramach programu przedsięwzięć znalazły się również inwestycje związane z zakupem i montażem okien i drzwi zewnętrznych. Okazuje się bowiem, że to właśnie stolarka okienna i drzwiowa jest bardzo często drogą systematycznej ucieczki ciepła z budynku, co negatywnie wpływa na charakterystykę energetyczną budynku.

koszty-budowy-ekologicznego-domu

Soudal Window System jako rozwiązanie dla eko domu

Energooszczędne okna i drzwi zewnętrzne, by osiągnąć swoje parametry użytkowe, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Chodzi przede wszystkim o trwałe i skuteczne uszczelnienie styku ramy okna lub drzwi z murem, ponieważ to w tym właśnie miejscu najczęściej powstają tzw. mostki termiczne, które mogą generować potężne straty energii cieplnej. W montażu tradycyjnym do uszczelnienia styku stolarki ze ścianą zewnętrzną stosuje się wyłącznie piankę poliuretanową. Pianka jest bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym, jednak traci swoje właściwości, jeśli przeniknie do niej wilgoć. W związku z tym rekomendowanym rozwiązaniem z zakresu instalacji okien i drzwi, bez którego trudno wyobrazić sobie przyjazny dla środowiska naturalnego dom energooszczędny, jest trójwarstwowy montaż stolarki otworowej w technologii Soudal Window System (SWS). W SWS uszczelnienie złącza okiennego składa się z trzech poziomów:

  • warstwy termicznej (środkowej), którą tworzy wysokiej jakości pianka poliuretanowa,
  • warstwy wewnętrznej, którą tworzą paroszczelne taśmy okienne lub płynne membrany (materiały te chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza budynku),
  • warstwy zewnętrznej, którą tworzą paroprzepuszczalne taśmy okienne lub płynne membrany (materiały te chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku, umożliwiając zarazem odprowadzenie pary wodnej z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz).

Dzięki dodatkowej ochronie w postaci specjalnych taśm okiennych lub płynnych membran pianka poliuretanowa pozostaje sucha, a wokół okna lub drzwi zewnętrznych nie powstają mostki termiczne. Stolarka jest szczelnie zamontowana i nie ucieka tędy w sposób niekontrolowany ciepło, co przekłada się na znacznie niższe koszty ogrzewania. Innymi słowy, zastosowanie Soudal Window System sprawia, że dom staje się przyjazny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla naszej kieszeni.

Soudal_Window_System

Zobacz podobne artykuły:

06 sierpień 2024

Idealny sposób na odtłuszczenie, czyszczenie i zabezpieczenie przed korozją

Aerozole techniczne z rodziny Soudal to produkty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego domu. W szerokiej ofercie firmy znajdziemy rozwiązania dedykowane najbardziej popularnym i specjalistycznym zastosowaniom - środki czyszczące i odtłuszczające powierzchnię, skutecznie usuwające pozostałości po remoncie oraz powłoki i smary zabezpieczające powierzchnię przed korozją czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

23 lipiec 2024

Odnawianie mieszkania

Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.