08 styczeń 2025
Odświeżanie elewacji
Wygląd elewacji ma decydujący wpływ na wizualny odbiór całego budynku. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat odświeżania elewacji.
Proponowane: remont, glazura, kleje
Chcesz upiększyć dom lub mieszkanie za pomocą kolorów? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak łączyć kolory podczas aranżowania wnętrza.
Kolor jest jednym z kluczowych czynników decydujących o wizualnych walorach pomieszczenia , jednak jego funkcja nie wyczerpuje się wyłącznie w estetyce. Barwy, jakimi otaczamy się na co dzień, istotnie wpływają na nasze samopoczucie, mogą uspokajać, relaksować, dodawać energii lub inspirować do pracy. Warto mieć na uwadze, że podczas aranżowania wnętrza kolorem możemy popełnić niefortunne błędy, które negatywnie przełożą się na ostateczny efekt naszych prac. Jak uniknąć pomyłek i stworzyć efektowną kompozycję barwną w pomieszczeniu?
Łącząc kolory we wnętrzu, należy stosować kilka podstawowych zasad. Pierwsza z nich znana jest pod nazwą „60:30:10” i dotyczy proporcji wykorzystywanych barw. Mówiąc dokładniej, najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli 60% kolorystyki w pomieszczeniu stanowić będzie kolor bazowy (najczęściej kolory ścian), 30% – kolor dodatkowy, a pozostałą część palety zapełni barwa akcentowa. Przestrzeganie tej reguły da nam gwarancję harmonijnego zestawienia kolorów.
Kolejna zasada mówi, że decydując się na wprowadzenie do wnętrza danej barwy, powinniśmy upewnić się, czy równie dobrze wygląda w danym pomieszczeniu zarówno w świetle naturalnym, jak i sztucznym. Dotyczy to w szczególności powłok malarskich na ścianach, które mogą prezentować się inaczej w zależności od rodzaju oświetlenia.
Niemniej istotna jest zasada spójności. Efekt prac aranżacyjnych bazujących na użyciu kolorów z pewnością nie będzie satysfakcjonujący, jeśli okaże się, że barwy gryzą się ze sobą. W tym zakresie bardzo pomocne jest praktyczne narzędzie w postaci koła barw.
Ujmując rzecz najprościej, koło barw jest idealnym modelem przedstawiającym uporządkowane relacje między kolorami. Bazę tego koła stanowią tzw. kolory podstawowe, tj. czerwony, niebieski i żółty. Na drodze łączenia kolorów podstawowych powstają inne kolory, np. kolor zielony (połączenie niebieskiego i żółtego), kolor pomarańczowy (połączenie czerwonego i żółtego), kolor fioletowy (połączenie czerwonego i niebieskiego). Koło barw jest powszechnie wykorzystywane nie tylko przez dekoratorów wnętrz, ale także przez projektantów ubrań czy florystów, nie wspominając o artystach wizualnych. Dzięki temu narzędzi możemy szybko przekonać się, które kolory współgrają ze sobą, a których lepiej nie zestawiać ze sobą.
Jedną z informacji zapisanych w kole barw jest to, które kolory są monochromatyczne, a które analogiczne lub komplementarne. Barwy monochromatyczne różnią się od siebie intensywnością (np. różne odcienie zieleni), barwy analogiczne sąsiadują ze sobą na kole barw i tworzą harmonijne zestawienie (np. żółty, pomarańczowy i czerwony), natomiast kolory komplementarne leżą naprzeciwko siebie na kole barw i dopełniają się do szarości (np. zielony i czerwony, lub też żółty i fioletowy).
Nie bez powodu zasada „60:30:10” wymieniana jest najczęściej jako pierwsza, jeśli chodzi o łączenie kolorów we wnętrzu. Jeśli zasada ta zostanie zaburzona, to pomieszczenie może być odbierane jako chaotyczne, przytłaczające lub pozbawione równowagi. Pamiętajmy, że większe pole swobody daje nam neutralny kolor główny, zwłaszcza biel jako kolor ścian – wówczas możemy w sposób nieskrępowany eksperymentować z drugim i trzecim kolorem. Z kolei odważne, wyraziste kolory ścian (np. pomarańcz) narzuca znaczne ograniczenia w tym zakresie.
Poszczególne style aranżacji wnętrz różnią się między sobą m.in. sposobem organizacji przestrzeni, filozofią dobierania dodatków, rodzajem wykorzystywanych w pomieszczeniu materiałów wykończeniowych, a także – oczywiście – preferowaną kolorystyką. Można nawet powiedzieć, że kolory wnętrz są jednym z głównych znaków rozpoznawczych danego stylu:
Bardzo często, zwłaszcza jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków przewidzianych na wykończenie wnętrza, samodzielnie wykonujemy w pomieszczeniu prace malarskie i dekoratorskie. Decydując się na takie rozwiązanie, warto być świadomym możliwych błędów, jakie czyhają na nas podczas dobierania kolorów wnętrz bez wsparcia profesjonalisty. Do najczęstszych błędów należą:
Co istotne, nierzadko popełnianym błędem w przypadku pokrywania ścian farbą malarską jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Nowa powłoka nie będzie prezentować się efektownie, jeśli nie zamaskujemy na ścianie rys, pęknięć i innych ubytków. Z tego typu niedoskonałościami możemy szybko się uporać przy pomocy odpowiedniego akrylu budowlanego. Sprawdzonym rozwiązaniem jest akryl błyskawiczny Turbo firmy Soudal. Do jego podstawowych zalet należą m.in.:
Wygląd elewacji ma decydujący wpływ na wizualny odbiór całego budynku. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat odświeżania elewacji.
Chcesz wykonać nowe uszczelnienia w łazience i zastanawiasz się, czym usunąć stary silikon wokół wanny czy umywalki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Chcesz urządzić funkcjonalny i miły dla oka salon? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji salonu.