Jak urządzić małą kuchnię?

Projektowanie małej kuchni może być wyzwaniem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zaoszczędzić w niej nieco miejsca.

Przestronna kuchnia, w której można bez trudu pomieścić wszelkie ułatwiające gotowanie i sprzątanie sprzęty oraz wygospodarować miejsce do wygodnego przygotowywania posiłków i spożywania ich w rodzinnym gronie – jest marzeniem wielu z nas. Niestety, rzeczywistość często odbiega od wyobrażeń i zamiast dużego, ustawnego wnętrza, do dyspozycji mamy pomieszczenie o skromnym metrażu. Nie oznacza to jednak, że musimy pożegnać się z wizją pięknej i funkcjonalnej kuchni. Istnieją sposoby, by nawet niewielkie pomieszczenie spełniło nasze oczekiwania w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów, które ułatwiają projektowanie i meblowanie małej kuchni.

 Projektantka wnętrz siedzi przy biurku i projektuje kuchnie

Jakie są najważniejsze zasady planowania małej kuchni?

Urządzanie małej kuchni to przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia wielu przemyślanych decyzji. Każdy element wyposażenia powinien być dobrany w taki sposób, by wnętrze kuchni stało się przestrzenią maksymalnie funkcjonalną. Podstawową zasadą, którą należy mieć na uwadze podczas projektowania i remontu małej kuchni, jest oczywiście tzw. zasada trójkąta roboczego. W myśl tej zasady lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka – a zatem najważniejsze w poszczególnych sferach roboczych sprzęty i meble – muszą tworzyć wierzchołki trójkąta widocznego na rzucie pomieszczenia. Takie ich ustawie jest najbardziej ergonomiczne oraz gwarantuje sprawne i szybkie przygotowywanie posiłków.

Jakie meble i urządzenia są najbardziej praktyczne w małej kuchni?

Urządzając małą kuchnię, warto postawić na rozwiązania, dzięki którym uwolnimy podłogę od zbędnych mebli. W niedużych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się wysokie całościenne zabudowy, które posłużą nam do przechowywania zestawów naczyń, garnków i patelni, i w które wkomponujemy sprzęty AGD. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć tak podstawowych elementów wyposażenia, jak lodówka czy kuchenka, pamiętajmy jednak o wyborze modeli charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami, jeśli zależy nam na tym, by uniknąć efektu zagracenia wnętrza.

Widok na funkcjonalną, małą kuchnię w jasnych kolorach

Jakie sprytne rozwiązania można zastosować w małej kuchni?

Kuchnia tradycyjnie kojarzy się z miejscem spożywania rodzinnych śniadań, obiadów i kolacji, stąd jedno z centralnych mebli w tym pomieszczeniu stanowi stół. W małej kuchni znalezienie miejsca dla stołu, przy którym wygodnie usadowią się wszyscy członkowie rodziny, może okazać się problematyczne. Istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które warto zastosować w tej sytuacji, m.in.:

  • stół wysuwany,
  • połączenie stołu z blatem kuchennym,
  • otwarcie kuchni na salon.

Ostatnie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w przypadku meblowania małej kuchni dla dużej rodziny. Pamiętajmy jednak, że wyburzenie ściany jest stosunkowo poważną ingerencją w układ mieszkania i przed podjęciem takiej decyzji najlepiej skonsultować sprawę z fachowcem.

Jak zorganizować przechowywanie w małej kuchni?

Bardzo dobrą propozycją, którą możemy wykorzystać podczas projektowania małej kuchni, są również uchwyty ścienne i wieszaki na garnki, pokrywki oraz inne kuchenne akcesoria. W ten sposób nie tylko zwolnimy w razie potrzeby cenną przestrzeń w szafkach kuchennych, ale też będziemy mieli zawsze pod ręką najważniejsze utensylia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bardzo łatwy montaż haków i wieszaków, który bez problemu możemy wykonać samodzielnie, i to bez sięgania po wiertarkę. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie odpowiedni klej montażowy, np. Fix All z oferty firmy Soudal. Jest to nowoczesny klej hybrydowy na bazie polimerów SMX, przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Fix All odznacza się bardzo wytrzymałą spoiną, trwałą elastycznością i szybkością działania. Do jego kluczowych zalet należą również następujące właściwości:

  • niewrażliwość na działanie grzybów i pleśni (Fix All wzbogacony jest o nowoczesne substancje biobójcze),
  • wodoodporność,
  • wodoszczelność,
  • neutralność chemiczna (Fix All nie reaguje z podłożem i nie przebarwia brzegów materiałów porowatych),
  • perfekcyjna przyczepność do niemal wszystkich materiałów porowatych i nieporowatych (w tym do drewna, ceramiki, betonu, cegły, szkła, wielu metali i tworzyw sztucznych),
  • bardzo niska emisja lotnych związków organicznych (Fix All posiada certyfikat Emicode EC1 Plus),
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny różnymi rodzajami farb, również farbami na bazie wodnej.
Przyprawy pochowane w szafce w specjalne pojemniki do przechowywania

Jeśli chodzi o przechowywanie przypraw, ziół, herbat i innych artykułów spożywczych, to bardzo dobrze sprawdzą się w tym zakresie specjalne organizery lub kosze, które funkcjonalnie podzielą wnętrza szafek i szuflad. Sprytnym rozwiązaniem, w które warto zainwestować podczas remontu małej kuchni, są także poziomowe obrotowe półki, zazwyczaj instalowane w szafkach narożnych.

Jakie kolory i materiały najlepiej sprawdzą się w małej kuchni?

W kuchniach o małym metrażu najlepiej zdają egzamin takie kolory, które optycznie je powiększają. Niezawodną propozycję stanowią m.in. jasne odmiany szarości oraz biel. Jeśli zależy nam na wykreowaniu w kuchni przytulnej atmosfery, warto zdecydować się na pastelowe akcenty, które wprowadzimy z pomocą dodatków, takich jak obrus, rolety czy ręczniki. Materiały, jakie wykorzystamy podczas urządzania małej kuchni, w dużej mierze zależeć będą od wybranego przez nas stylu aranżacji pomieszczenia. Przykładowo w inspirowanej naturą kuchni rustykalnej idealnie sprawdzi się drewno i kamień, z kolei beton, metal i szkło to materiały, które najczęściej stosowane są podczas projektowania lub remontu małej kuchni urządzanej w stylu nowoczesnym.

Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w małej kuchni?

Efekt przestronności spotęgujemy dzięki odpowiedniemu oświetleniu. W małej kuchni funkcję oświetlenia głównego zazwyczaj pełni lampa sufitowa, która dodatkowo może stanowić wyszukaną ozdobę, dopasowaną do stylu wnętrza. Równie ważne jest oświetlenie punktowe, często instalowane nad blatami roboczymi, które pozwala zadbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowników podczas przygotowywania posiłków i przekąsek. Jeśli chodzi o barwę światła, to w pomieszczeniu kuchennym dobrze sprawdza się światło neutralne – takie oświetlenie poprawia koncentrację i nie męczy oczu.

Widok kuchni, w której szafki podświetlane są od dołu ledami

Jak zabezpieczyć kuchnię przed wilgocią?

Przystępując do projektowania małej kuchni, nie zapominajmy o prawidłowej hydroizolacji tego pomieszczenia, dzięki której znacznie zminimalizujemy ryzyko poważnych uszkodzeń w przypadku wystąpienia mniejszych i większych awarii hydraulicznych. Skuteczny system izolacji przeciwwilgociowej znajdziemy w portfolio marki Soudal, która opracowała Soudal Hydro System (SHS). Jego głównym elementem jest folia w płynie Soudagum LM, tworząca nieprzepuszczalną dla wody barierę. Folię wzmacniają pozostałe komponenty SHS w postaci:

  • narożników wewnętrznych Soudatape IC,
  • narożników zewnętrznych Soudatape OC,
  • taśmy Soudatape ST do zabezpieczania styku ścian oraz ściany z podłogą,
  • kołnierzy Soudatape PD do zabezpieczania przejść rurowych.
Nałożona taśma Soudatape która zabezpiecza styk ściany

Prawidłowo wykonana warstwa hydroizolacji w kuchni uchroni nas przed ewentualnymi kosztownymi szkodami i pozwoli cieszyć się efektem prac aranżacyjnych przez długie lata.

Jak unikać najczęstszych błędów w aranżacji małej kuchni?

Aranżując niewielkie pomieszczenie kuchenne, należy wystrzegać się błędów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonalne walory projektowanej przestrzeni. Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • zagracenie kuchni, czyli ustawienie w niej zbyt dużej liczby mebli i sprzętów AGD, co utrudnia użytkownikom poruszanie się po pomieszczeniu i wykonywanie codziennych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków,
  • wykorzystanie ciemnych lub krzykliwych barw podczas dekorowania podłogi, ścian, co może wywołać efekt przytłoczenia,
  • nieodpowiednio dobrane oświetlenie, które będzie męczyć oczy lub razić, albo też spowoduje, że kuchnia będzie niedostatecznie jasna po zachodzie słońca, a co za tym idzie – narazi użytkowników na skaleczenia i niepotrzebne pomyłki podczas wstępnej obróbki artykułów spożywczych, gotowania czy pieczenia.

Zobacz podobne artykuły:

25 listopad 2024

Czym usunąć stary silikon?

Chcesz wykonać nowe uszczelnienia w łazience i zastanawiasz się, czym usunąć stary silikon wokół wanny czy umywalki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

19 listopad 2024

Aranżacja salonu

Chcesz urządzić funkcjonalny i miły dla oka salon? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji salonu.