Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Aranżujesz pokój dla dziewczynki i szukasz inspiracji? Znajdziesz je w poniższym artykule.

Urządzając pokój dla dziewczynki, z pewnością warto uruchomić wyobraźnię i wypróbować nietuzinkowe rozwiązania, by stworzyć piękną, bezpieczną i sprzyjającą rozwojowi przestrzeń. Pamiętajmy przy tym, że nasze wysiłki nie mogą koncentrować się wyłącznie na znalezieniu oryginalnych dekoracji – choć są one istotne, nie powinny przesłonić innych kwestii, takich jak funkcjonalny projekt tego pomieszczenia. Zasadniczo w każdym pokoju dziecięcym, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, powinny być wydzielone trzy strefy: do nauki, do zabawy, a także do odpoczynku. Wielkość i znaczenie tych stref zależna jest od kilku czynników, w szczególności zaś od wieku przyszłej lokatorki lub lokatora. Dlatego w pierwszym rzędzie warto zadać sobie pytanie, jakie potrzeby są aktualnie kluczowe, a w dalszej kolejności poszukać inspiracji do remontu pokoju i podjąć decyzje dotyczące umeblowania, oświetlenia, kolorystyki ścian, dodatków o charakterze edukacyjnym czy ozdobnym itp.

Jakie kolory wybrać do pokoju dziewczynki?

Wszyscy wiemy z własnego doświadczenia że otaczające nas kolory nie pozostają bez wpływu na nasz nastrój czy poziom energii. Przykładowo różne odcienie czerwieni działają pobudzająco i zachęcają do aktywności, a błękity uspokajają i relaksują. Te ogólne prawidłowości same w sobie nie powinny być jednak ostatecznym kryterium wyboru. Każda osoba wyróżnia się określonym charakterem i temperamentem, z czym wiążą się indywidualne preferencje m.in. w zakresie kolorów. Jeszcze do niedawna w pokoju dla dziewczynki najczęściej gościł kolor różowy, jednak unikajmy pułapki stereotypu. Obserwując dzieci podczas codziennych aktywności, z łatwością zauważymy, które kolory przypadły im do gustu. Kolory te mogą stać się podstawą wyboru farby do pomalowania ścian, a także wyboru dodatków i dekoracji. Warto mieć na uwadze, że w niewielkim pomieszczeniu na ścianach lepiej sprawdzą się jasne kolory – barwy intensywne i krzykliwe zazwyczaj dają efekt przytłoczenia.

Dziewczynka bawi się w swoim nowym pokoju dziecięcym

Jakie meble są najbardziej praktyczne i bezpieczne dla dziewczynki?

Meble w pokoju dla dziewczynki powinny być solidne, by nie straszne im były dziecięce zabawy, a jednocześnie stosunkowo lekkie i łatwe do przenoszenia. Jeśli chodzi o łóżko, biurko czy fotel do nauki, to warto postawić na rozwiązania, które dopuszczają możliwość regulacji rozmiaru – w rezultacie meble te nie stracą na funkcjonalności wraz z upływem lat i rozwojem dziecka. W przypadku pokoju dla dziewczynki na poddaszu, bardzo dobrą propozycją są modułowe regały, których wysokość możemy dowolnie zmieniać w zależności od ograniczeń, jakie narzucają skosy.  Centralnym meblem w strefie do nauki będzie oczywiście biurko. Decydując się na urokliwy sekretarzyk, z pewnością wprowadzimy do pomieszczenia nutę subtelności i romantyzmu. Wyjątkowe miejsce stanowi kącik do spania – by wykreować w nim atmosferę bezpieczeństwa i przytulności, możemy zastosować tapicerowane panele w roli zagłówka łóżka.

Jakie dodatki i dekoracje najbardziej przypadną do gustu młodej damie?

Po pomalowaniu ścian na wybrany kolor, możemy urozmaicić ich wygląd dekoracjami w wyrazistych barwach, np. zdjęciami i obrazkami. W pokoju dla dziewczynki idealnie sprawdzą się motywy bajkowe z popularnych filmów animowanych, a w przypadku starszych dzieci – oprawione plakaty odzwierciedlające ich muzyczne zainteresowania. Co istotne, tego typu dekoracje przytwierdzimy do ściany bez konieczności użycia młotka lub wiertarki. Wystarczy sięgnąć po sprawdzony klej montażowy, taki jak T-Rex Gold firmy Soudal. Klej ten bardzo mocno wiąże, szybko działa i  wyróżnia się ekstremalnie wysoką siłą spojenia początkowego, dzięki czemu możemy na nim polegać nawet podczas montażu cięższych przedmiotów. Ponadto zalecany jest nie tylko do mocowania dekoracji – świetnie zda egzamin także w przypadku takich prac wykończeniowych w pokoju dla dziewczynki, jak:

  • montaż listew przypodłogowych,
  • mocowanie lameli,
  • klejenie paneli ściennych,
  • klejenie płyt podłogowych.

Dodatkowym atutem kleju montażowego T-Rex Gold jest bardzo łatwa aplikacja: klej ten jest gotowy do użycia i przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy.

Dekoracje w pokoju dziecięcym

Oryginalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dekoracje w pokoju dziewczynki, jest fototapeta. Pomieszczenie efektownie ozdobią np. motywy chmur, kotków czy białych króliczków (oczywiście w przypadku pokoju dla mniejszych dzieci). Ostatnio bardzo modne są również naklejki w formie np. gwiazdek czy dzwoneczków, które doskonale sprawdzą się zwłaszcza jako ozdoba na skosach w pokoju dla dziewczynki na poddaszu.

Jak efektywnie zaplanować przestrzeń do zabawy i nauki?

Przygotowując projekt pokoju dla dziewczynki, nie zapominajmy, że inne rozwiązania sprawdzą się w przestrzeni dla przedszkolaka, a inne dla uczennicy. W pokoju przedszkolaka nie może zabraknąć edukacyjnych zabawek, a także stoliczka, przy którym dziecko może rysować i układać puzzle. Bardzo praktyczna będzie ponadto ścienna tablica kredowa do rysowania, służąca zarazem zabawie, jak i np. nauce pisania. Pokój starszej dziewczynki, powinien odpowiadać uczniowskim potrzebom, co w pierwszym rzędzie oznacza wyposażenie wnętrza w pojemne biurko do odrabiania lekcji, wygodne krzesło oraz funkcjonalne oświetlenie. Dziewczynki w wieku szkolnym chętniej zapraszają do swojego pokoju koleżanki i kolegów z klasy czy podwórka. Z tego względu warto zainwestować w pufy lub duże poduszki do siedzenia dla gości.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziewczynki?

Utrzymanie porządku w pokoju dla dziewczynki może stanowić wyzwanie. Pamiętajmy, że dawka kreatywnego chaosu jest tak samo niezbędna na tym etapie rozwojowym, jak sukcesywne wdrażanie w poczucie odpowiedzialności za kształt swojej prywatnej przestrzeni do życia. Z pewnością w celu utrzymania porządku w pokoju małego dziecka warto ustalić porę sprzątania w pomieszczeniu (np. bezpośrednio po zabawie), a także zaopatrzyć się w specjalne pudełka na zabawki, które ułatwią ich przechowywanie. W przypadku pokoju dla uczennicy nie zapominajmy o tak istotnym elemencie wyposażenia wnętrza, jak regał na książki i półki na zeszyty, na których możemy ustawić segregatory do gromadzenia różnych kart pracy i pomocy dydaktycznych ze szkolnych przedmiotów.

Porządek w pokoju dziecięcym

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziewczynki?

Oświetlenie w pokoju dla dziewczynki powinno być przede wszystkim praktyczne. Oświetlenie ogólne dobrze spełni swoją funkcję, jeśli będzie dostarczać wystarczającą ilość światła po zmroku w całym pomieszczeniu. Bardzo istotne jest oświetlenie punktowe, zwłaszcza w pokoju uczennicy. Na biurku nie może zabraknąć specjalnej lampki, która oświetli blat np. podczas odrabiania prac domowych, a na stoliku nocnym – lampki umożliwiającej czytanie lektur i innych książek przed snem. W pokoju dla dziewczynki na poddaszu możemy przemyśleć zastosowanie lamp wpustowych, jeśli będziemy mieli problem z zainstalowaniem standardowej lampy wiszącej. Dobierając oświetlenie do pokoju, uwzględnijmy również walory estetyczne źródeł światła – gama dostępnych na rynku lamp jest obecnie bardzo szeroka, dzięki czemu z łatwością znajdziemy rozwiązanie, które sprawdzi się również jako wyjątkowa ozdoba podkreślająca styl aranżacji wnętrza.

Zobacz podobne artykuły:

30 wrzesień 2024

Jak urządzić dużą kuchnię?

Kuchnia o dużym metrażu dla wielu jest luksusem, jednak urządzenie dużej kuchni może stanowić wyzwanie i z pewnością wiążę się z niemałymi nakładami finansowymi. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć kwestię aranżacji kuchni, poczynając od zagospodarowania przestrzeni, poprzez zakup odpowiednich sprzętów AGD, aż do doboru dekoracyjnych dodatków.