Jak zaplanować remont, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów? Poradnik taniego remontowania

Remont mieszkania jest przedsięwzięciem, które wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Dowiedz się, jak zaplanować remont, by zminimalizować nieprzewidziane wydatki.

Nie bez powodu remont mieszkania znajduje się wysoko na liście najbardziej stresujących doświadczeń. Jest przyczyną wielu niewygód, jeśli nie mamy możliwości opuszczenia lokum na czas realizacji prac, zmusza do podejmowania decyzji w materii, w której niekoniecznie czujemy się omnibusami, pochłania duże ilości energii i, rzecz jasna, stanowi poważne obciążenie dla naszego budżetu. Zwłaszcza kwestie finansowe potrafią regularnie spędzać sen z powiek inwestora i przyprawiać o zawrót głowy. Jak zatem przygotować się do remontu mieszkania, by w miarę możliwości kontrolować związane z nim wydatki i nie nadszarpnąć ponad konieczność naszej kieszeni?

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole z rozłożonymi planami domu i otwartym laptopem

Jakie prace remontowe są niezbędne do wykonania?

Prace remontowe mogą przybrać różną skalę. O ich zakresie powinien decydować przede wszystkim stan techniczny mieszkania. Niestety, nie zawsze wystarczy wymienić panele podłogowe,  czy też wygładzić i przemalować ściany. Gruntowny remont mieszkania może oznaczać m.in.:

  • renowację instalacji wodnej,
  • renowację instalacji elektrycznej,
  • prace termoizolacyjne,
  • wymianę stolarki otworowej,
  • wykonanie sufitów podwieszanych,
  • wyburzanie lub stawianie ścianek działowych, prostowanie ścian itp.

O tym, jakie prace są konieczne do przeprowadzenia w ramach remontu, a z których można zrezygnować, by zmniejszyć koszty remontu mieszkania, najlepiej porozmawiać z fachowcem, np. architektem, który będzie w stanie profesjonalnie ocenić stan różnych urządzeń budowlanych w lokalu.

Jak oszacować koszty materiałów i robocizny?

Na ostateczne koszta remontu wpływa wiele czynników i wszystkie trzeba mieć na uwadze, jeżeli chcemy prawidłowo zaplanować remontowy budżet. Zakres prac, jakie zamierzamy przeprowadzić, jest najważniejszym z nich. Istotne są także ceny materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu oraz wysokość wynagrodzeń dla zatrudnionych fachowców. Jeśli chodzi o koszty materiałów, to zasada jest dość prosta: ich cena wzrasta wprost proporcjonalnie do ich jakości. Z kolei wycena usług ekipy remontowo-budowlanej może różnić się w zależności od np. miasta, czy też sezonu, w jakim chcemy rozpocząć remont (w sezonie zimowym ceny te bywają niższe ze względu na mniejszy ruch w branży remontowo-budowlanej). Na koszta remontu wpływają też promocje i obniżki, jakie oferują markety budowlane. Niektóry rabaty pozwalają wygenerować oszczędności rzędu nawet kilkunastu procent przy zakupie np. mebli kuchennych, płytek ceramicznych, sprzętów AGD itp., stąd, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów remontu mieszkania, warto być uważnym i miarę możliwości zaplanować zakup poszczególnych materiałów w odpowiednim, najbardziej dla nas korzystnym momencie.

Plan mieszkania, z wizualizacją oraz kalkulatorem do obliczenia szacowanych kosztów położone na stole

Czy warto uwzględnić rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki?

Chociaż skrupulatność w planowaniu budżetu i optymalny, dostosowany do aktualnych promocji harmonogram zakupów zazwyczaj skutkuje wyraźnym zmniejszeniem kosztów remontu mieszkania, to jednak prawie nigdy nie jesteśmy w stanie uniknąć nieprzewidzianych wydatków podczas realizacji tego przedsięwzięcia. Generowane są one zwłaszcza przez różnego rodzaju awarie oraz konieczność wymiany zużytych elementy lub wprowadzenia udoskonaleń, o których początkowo nie myśleliśmy. Przykładowo montaż nowych grzejników może ujawnić poważne nieszczelności w instalacji ogrzewania, a zakup nowoczesnych sprzętów AGD – wymagać zmiany np. w zakresie mocy przyłączeniowej mieszkania, co wiąże się z przeróbką instalacji elektrycznej. Dlatego w przeznaczonym na remont budżecie zawsze należy uwzględnić odpowiednia rezerwę finansową. W ten sposób będziemy przygotowani w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydatków, a jeśli wydatki takie nie pojawią się (choć to raczej mało prawdopodobne) – po prostu miło się rozczarujemy.

Jakie są najczęstsze ukryte koszty remontu i jak ich uniknąć?

Usuwanie potencjalnych awarii to jedna z wielu pozycji na liście tzw. ukrytych kosztów remontu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że jedna zmiana pociąga za sobą kolejne, a za każdą musimy odpowiednio zapłacić. Przykładowo nowy projekt kuchni zazwyczaj wiąże się nie tylko z zakupem nowych mebli i sprzętów AGD, ale również wymaga wykonania dodatkowego przyłącza wody lub montażu dodatkowego gniazdka. Wymiana drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych przeważnie oznacza nie tylko wymianę skrzydła, ale również ościeżnicy. Demontaż starych płytek, paneli itp. to nie tylko konieczność zakupu nowych materiałów i opłacenia fachowców, ale również organizacja big bagów lub kontenerów na odpady poremontowe. Tego typu „ukrytych kosztów”, które niekiedy odczuwalnie zwiększają całkowity koszt remontu mieszkania, nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale możemy być na nie przygotowani i uwzględnić je w remontowym budżecie.

Widok na kuchnie w remoncie, odkurzacz przemysłowy widoczny na zdjęciu i fronty szafek oparte o niską ścianę

Które prace można wykonać samodzielnie, aby zaoszczędzić?

Skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów remontu mieszkania jest wykonanie niektórych prac samodzielnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o prace wykończeniowe, takie jak:

  • montaż listew przypodłogowych,
  • montaż karniszy,
  • wykonanie uszczelnień silikonowych w łazience i kuchni,
  • montaż półek ściennych,
  • malowanie ścian.

Decydując się na wykonanie tych zadań bez pomocy fachowca, warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty DIY, które ułatwią nam realizację prac i jednocześnie zagwarantują osiągnięcie trwałego, estetycznego efektu. Niezawodne rozwiązania z tej kategorii produktowej oferuje firma Soudal, w której portfolio znajdziemy m.in. najwyższej jakości kleje montażowe Fix All. Są to pistoletowe kleje hybrydowe, które odznaczają się bardzo łatwą aplikacją, szybkim działaniem oraz wysoką siłą spajania. Ich zaletę stanowi również minimalna emisyjność (kleje Fix All posiadają certyfikat Emicode EC1Plus), co oznacza, że są bezpieczne dla środowiska naturalnego i stanowią świetną propozycję dla osób, które z zasady wybierają ekologiczne materiały w remontach domu.


Zobacz podobne artykuły: