Odświeżanie elewacji

Wygląd elewacji ma decydujący wpływ na wizualny odbiór całego budynku. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat odświeżania elewacji.

Jeżeli zależy nam na podniesieniu walorów estetycznych i funkcjonalnych budynku, to pamiętajmy, że odświeżenie wnętrz jest tylko połową sukcesu – równie istotna jest renowacja elewacji. Elewacja pełni ważną rolę w ochronie budynku przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych, stąd dbałość o jej dobry stan korzystnie wpływa na cały obiekt. Jakie są główne powody, dla których warto systematycznie wykonywać przeglądy i odświeżanie elewacji?

Malowanie ścian zewnętrznych domu

Dlaczego warto regularnie odświeżać elewację budynku?

Renowacja elewacji jest bardzo opłacalną inwestycją, co uwidacznia się na kilku płaszczyznach:

  • estetycznej – odświeżenie elewacji poprawia jej wygląd (prace renowacyjne wiążą się np. z usunięciem z fasady budynku zabrudzeń lub też pokryciem wyblakłej powłoki malarskiej nową warstwą farby),
  • technicznej – renowacja elewacji to doskonała okazja, by dokonać jej diagnostyki i usunąć ewentualne zaobserwowane usterki, które mogą przyczyniać się np. do zawilgocenia budynku lub jego nieszczelności i obniżonej charakterystyki energetycznej,
  • finansowej – nienaganna kondycja elewacji podnosi wartość nieruchomości (m.in. dzięki wspomnianej już poprawie efektywności energetycznej budynku, która przekłada się na odczuwalnie niższe rachunki za ogrzewanie pomieszczeń zimą i ich chłodzenie latem).

Jakie są najczęstsze przyczyny zabrudzeń i uszkodzeń elewacji?

Budynek nieustannie narażony jest na działanie rozmaitych wpływów środowiskowych, a skutki tych oddziaływań zauważalne są w szczególności na fasadzie obiektu. Czynnikami, które mogą doprowadzić do mniejszych lub większych uszkodzeń, są trudne warunki atmosferyczne (w tym wiatr, deszcz, śnieg, wilgoć czy mróz), promieniowanie UV, a także organizmy w postaci glonów, mchu, a nawet grzybów i pleśni. Co więcej, elewacja bardzo często szarzeje na skutek osiadania na niej sadzy i pyłów, co daje się zaobserwować zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich i regionach silnie uprzemysłowionych.

Mężczyzna myje brudne ściany zewnętrze domu myjką ciśnieniową

Jakie metody czyszczenia elewacji są najskuteczniejsze?

Czyszczenie elewacji nie należy do czasochłonnych przedsięwzięć – na realizację tego zadania zazwyczaj wystarczy zarezerwować jeden dzień. Istnieją różne sposoby czyszczenia elewacji, z których najczęściej wykorzystywane są metoda „na mokro” (tj. mycie elewacji wodą pod ciśnieniem) oraz metoda „na sucho” (tj. piaskowanie). O tym, która metoda okaże się najskuteczniejsza, decyduje zwłaszcza typ elewacji, a także rodzaj zabrudzeń, z jakimi mamy do czynienia.

Jakie są koszty związane z odświeżeniem elewacji i czy warto zlecić to profesjonalistom?

Ponieważ dobór metody odświeżania elewacji wymaga fachowej wiedzy i wykorzystania specjalistycznych narzędzi – zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalistom. Nieodpowiednia metoda mycia elewacji może nie tylko okazać się nieefektywna, ale także doprowadzić do pojawienia się dodatkowych uszkodzeń na fasadzie budynku. Koszt usługi zależny jest w dużej mierze od stopnia zabrudzenia elewacji i może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za m².

Mężczyzna z kaskiem na głowie maluje wałkiem elewację na biały kolor

Kiedy warto zdecydować się na malowanie elewacji?

Renowacja elewacji, zwłaszcza tynkowej, rzadko ogranicza się wyłącznie do jej czyszczenia. By wyglądała świeżo i estetycznie, często konieczne jest także jej malowanie. Malowanie elewacji wskazane jest w sytuacji, gdy stara farba wyblakła lub też zaczęła się łuszczyć i pękać. Na rynku dostępne są różne typy farb elewacyjnych, a ich gama kolorystyczna jest przebogata. Miejmy na uwadze, że prace malarskie należy przeprowadzić w sezonie letnim – wysokie temperatury będą sprzyjały prawidłowemu schnięciu farby.

Aranżacja elewacji

Miły dla oka kolor elewacji jest jej ważnym walorem dekoracyjnym, przy czym estetykę fasady budynku możemy podnieść przy pomocy specjalnych ozdób elewacyjnych w postaci np. sztukaterii okiennej lub boni narożnych. Przy montażu tego typu elementów doskonale sprawdzi się klej hybrydowy Fix All firmy Soudal, którego wyróżniają bardzo silne wiązanie, trwała elastyczność i wyjątkowo łatwa aplikacja (klej ten jest gotowy do użycia i przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy). Na liście właściwości kleju Fix All, które decydują o jego szerokim zastosowaniu w pracach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, znajdują się ponadto:

  • wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych,
  • niewrażliwość na działanie grzybów i pleśni,
  • neutralność chemiczna (klej jest bezpieczny nawet dla delikatnych materiałów dekoracyjnych),
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny różnymi rodzajami farb,
  • minimalna emisyjność (Fix All posiada certyfikat Emicode EC1 Plus).

Zobacz podobne artykuły:

19 listopad 2024

Aranżacja salonu

Chcesz urządzić funkcjonalny i miły dla oka salon? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji salonu.