Rower gotowy do jazdy – zrób to sam

Poranek spędzony w korkach, pośród samochodowych spalin i pod presją czasu, nie nastraja pozytywnie. A gdyby tak wsiąść na rower i wybrać skrót przez zielony park? Jasne! Ale czy nasz jednoślad jest w dobrym stanie? Dziś podpowiadamy z jakich produktów warto skorzystać przygotowując rower do miejskiej jazdy lub dłuższych wakacyjnych wycieczek!

Small room arrangement with place for bicycle

Rower to nie tylko niezawodny sposób na relaks połączony z poprawą kondycji, ale również bardzo oszczędny i ekologiczny środek transportu. Nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, koszty jego utrzymania nie nadszarpują kieszeni, zapewnia zdrową dawkę ruchu na świeżym powietrzu i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Aby rower służył nam przez długie lata, należy regularnie kontrolować jego stan techniczny. Podstawowego przeglądu i konserwacji możemy dokonać samodzielnie w domu.

Dokładne czyszczenie roweru stwarza niezastąpioną okazję do wykrycia ewentualnych problemów. Z tłustymi plamami, które stawiają zacięty opór ciepłej wodzie z płynem do naczyń, poradzi sobie Brake Cleaner marki Soudal. To wysokowydajny preparat w aerozolu, opracowany z myślą o czyszczeniu i konserwacji układu hamulcowego. Doskonale usuwa zabrudzenia ze smarów i olejów, nie powoduje korozji metali, likwiduje irytujące odgłosy piszczenia, a ponadto dzięki specjalnej konstrukcji zaworu jest wyjątkowo wygodny w użyciu – może być aplikowany w każdej pozycji, nie tracąc gazu pędnego. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się stosowania preparatu na powierzchniach malowanych i wykonanych z tworzyw sztucznych.

Niejednokrotnie podczas przeglądu roweru zmorą okazuje się zapieczona śruba. Jeżeli obawiamy się, że próba jej odkręcenia skończy się urwaniem gwintu – bez wahania sięgnijmy po preparat Degrip All marki Soudal, który idealnie sprawdza się przy odblokowywaniu połączeń metalowych. Środek chroni przed korozją i bez trudu wnika w każdą szczelinę. Niezaprzeczalną zaletą Degrip All jest słomkowy aplikator, który umożliwia ekonomiczne i precyzyjne dozowanie. Co więcej, preparat również może być stosowany w dowolnej pozycji.

Niezwykle istotnym etapem konserwacji roweru jest smarowanie jego poszczególnych elementów, przede wszystkim łańcucha i przerzutek. Sprawdzonym smarem, stworzonym na bazie litu i teflonu przez firmę Soudal, jest White Grease, przeznaczony do smarowania i zabezpieczania poruszających się elementów metalowych i plastikowych. Odrzuca wodę, chroni powierzchnie przed zużyciem oraz wykazuje silne właściwości penetrujące i antykorozyjne. Nie tworzy zacieków i nie spływa, w związku z czym z powodzeniem może być stosowany na powierzchniach pionowych. Podobnie jak Degrip All, wyposażony jest w ułatwiający dozowanie słomkowy aplikator.

Road mark on asphalt indicating reserved bike path, grey background, bicycle silhouette and straight arrow

Żadnej usterki wykrytej w trakcie samodzielnego przeglądu roweru nie wolno ignorować – sytuacja szybko może się pogorszyć, a koszty naprawy wzrosnąć. Jeżeli usunięcie awarii przerośnie nasze umiejętności, bezzwłocznie powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tylko jazda na sprawnie działającym rowerze jest przyjemna i bezpieczna. Czego Wam serdecznie życzymy 🙂

Zobacz podobne artykuły: