Rower gotowy do jazdy – zrób to sam

Poranek spędzony w korkach, pośród samochodowych spalin i pod presją czasu, nie nastraja pozytywnie. A gdyby tak wsiąść na rower i wybrać skrót przez zielony park? Jasne! Ale czy nasz jednoślad jest w dobrym stanie? Dziś podpowiadamy z jakich produktów warto skorzystać przygotowując rower do miejskiej jazdy lub dłuższych wakacyjnych wycieczek!

Small room arrangement with place for bicycle

Rower to nie tylko niezawodny sposób na relaks połączony z poprawą kondycji, ale również bardzo oszczędny i ekologiczny środek transportu. Nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, koszty jego utrzymania nie nadszarpują kieszeni, zapewnia zdrową dawkę ruchu na świeżym powietrzu i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Aby rower służył nam przez długie lata, należy regularnie kontrolować jego stan techniczny. Podstawowego przeglądu i konserwacji możemy dokonać samodzielnie w domu.

Dokładne czyszczenie roweru stwarza niezastąpioną okazję do wykrycia ewentualnych problemów. Z tłustymi plamami, które stawiają zacięty opór ciepłej wodzie z płynem do naczyń, poradzi sobie Brake Cleaner marki Soudal. To wysokowydajny preparat w aerozolu, opracowany z myślą o czyszczeniu i konserwacji układu hamulcowego. Doskonale usuwa zabrudzenia ze smarów i olejów, nie powoduje korozji metali, likwiduje irytujące odgłosy piszczenia, a ponadto dzięki specjalnej konstrukcji zaworu jest wyjątkowo wygodny w użyciu – może być aplikowany w każdej pozycji, nie tracąc gazu pędnego. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się stosowania preparatu na powierzchniach malowanych i wykonanych z tworzyw sztucznych.

Niejednokrotnie podczas przeglądu roweru zmorą okazuje się zapieczona śruba. Jeżeli obawiamy się, że próba jej odkręcenia skończy się urwaniem gwintu – bez wahania sięgnijmy po preparat Degrip All marki Soudal, który idealnie sprawdza się przy odblokowywaniu połączeń metalowych. Środek chroni przed korozją i bez trudu wnika w każdą szczelinę. Niezaprzeczalną zaletą Degrip All jest słomkowy aplikator, który umożliwia ekonomiczne i precyzyjne dozowanie. Co więcej, preparat również może być stosowany w dowolnej pozycji.

Niezwykle istotnym etapem konserwacji roweru jest smarowanie jego poszczególnych elementów, przede wszystkim łańcucha i przerzutek. Sprawdzonym smarem, stworzonym na bazie litu i teflonu przez firmę Soudal, jest White Grease, przeznaczony do smarowania i zabezpieczania poruszających się elementów metalowych i plastikowych. Odrzuca wodę, chroni powierzchnie przed zużyciem oraz wykazuje silne właściwości penetrujące i antykorozyjne. Nie tworzy zacieków i nie spływa, w związku z czym z powodzeniem może być stosowany na powierzchniach pionowych. Podobnie jak Degrip All, wyposażony jest w ułatwiający dozowanie słomkowy aplikator.

Road mark on asphalt indicating reserved bike path, grey background, bicycle silhouette and straight arrow

Żadnej usterki wykrytej w trakcie samodzielnego przeglądu roweru nie wolno ignorować – sytuacja szybko może się pogorszyć, a koszty naprawy wzrosnąć. Jeżeli usunięcie awarii przerośnie nasze umiejętności, bezzwłocznie powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tylko jazda na sprawnie działającym rowerze jest przyjemna i bezpieczna. Czego Wam serdecznie życzymy 🙂

Zobacz podobne artykuły:

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.