Ile razy tej zimy zrezygnowaliście z dłuższego spaceru, bo wychodząc z domu zderzyliście się ze ścianą smogu? Ekolodzy i lekarze biją na alarm. Zanieczyszczone powietrze bezlitośnie niszczy nasze zdrowie, a skala problemu jest tak duża, że czym prędzej trzeba podjąć działania naprawcze. W ramach walki ze smogiem rząd uruchomił specjalny program Czyste Powietrze, adresowany m.in. do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują ich termomodernizację.
Łączy nas jeden cel
Głównym celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. O dotacje i pożyczki można zatem wnioskować w przypadku wymiany starych pieców i kotłów na ekologiczne źródła ciepła. Program oferuje dofinansowanie również do innych inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych, w tym do wymiany okien, przez które może uciekać nawet 20% ciepła! Podstawowe pytanie nasuwa się samo: jaką metodę montażu okien wybrać, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła?
Jak skutecznie przeciwdziałać ucieczkom ciepła?
Niezawodnym rozwiązaniem, rekomendowanym przez Instytut Techniki Budowlanej, jest Soudal Window System (SWS), który umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy stolarki okiennej, czyli tzw. ciepły montaż. Funkcję izolatora termicznego w systemie SWS pełni wysokiej jakości pianka poliuretanowa Soudafoam lub Flexifoam. Pianka podczas aplikacji wielokrotnie zwiększa swoją objętość i idealnie wypełnia szczelinę wokół okna. Aby pozostała sucha i nie traciła swoich parametrów użytkowych, zabezpiecza się ją specjalnymi taśmami paroizolacyjnymi. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do pianki przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Z kolei taśma paroprzepuszczalna SWS chroni warstwę izolacji m.in. przed wodą opadową i promieniowaniem UV, umożliwiając zarazem migrację pary wodnej na zewnątrz budynku. Taśmy okienne SWS:
- mają doskonała przyczepność do typowych podłoży budowlanych,
- wyróżniają się wysoką wytrzymałością mechaniczną,
- są dostępne w wielu wymiarach.
A oprócz SWS…
W portfolio Soudal znajdziemy również nowe płynne membrany Soudatight do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych uszczelnień styku okna ze ścianą. Membrany te zaleca się w szczególności w przypadku wymiany stolarki okiennej. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych dzięki możliwości wyboru metody aplikacji. W skład oferty wchodzą:
- Soudatight Hybrid (do zastosowań zewnętrznych),
- membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem Soudatight LQ (do zastosowań wewnętrznych, ),
- Soudatight SP (do aplikacji za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania),
- Soudatight SP Gun (do aplikacji za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego).
Powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach. Ich zaletą jest również bardzo niski stopień emisji substancji lotnych – posiadają znak EC1PLUS.
Nowoczesne rozwiązania firmy Soudal w zakresie montażu okien pomogą nam zapobiec marnotrawieniu energii w domu. Teraz oszczędności mogą być jeszcze większe – beneficjenci programu Czyste Powietrze otrzymają dofinansowanie na pokrycie części wydatków związanych z wymianą okien. Wspierane będą inwestycje o wartości od 7 do 53 tyś. zł, a ostateczny termin złożenia wniosku upływa 30 czerwca 2027 roku. Najważniejsze jednak, że ulgę odczuje nie tylko nasza kieszeń, ale przede wszystkim środowisko.