Wiosenne porządki a remont: jak połączyć te dwa procesy?

Początek wiosny to idealny moment na wprowadzenie porządku do swoich czterech kątów. Bardzo możliwe, że wielkie sprzątanie zainspiruje nas również do mniejszych lub większych prac remontowych. Podpowiadamy, jak sprawnie połączyć oba przedsięwzięcia i przygotować mieszkanie na wiosnę.

Wiosenna aura pobudza do życia, a życie to ciągłe zmiany. Nic zatem dziwnego, że o tej porze roku większość z nas odczuwa potrzebę uporządkowania swojej prywatnej przestrzeni i odświeżenia wyglądu domu lub mieszkania. Często zdarza się, że podczas wiosennego sprzątania odkrywamy różnego rodzaju niedoskonałości i usterki, których usunięcie oznacza przeprowadzenie prac remontowych o różnym zakresie, a niekiedy pomysły na remont po prostu same przychodzą nam do głowy. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu oraz wystarczającym budżetem – nic nie stoi na przeszkodzi, aby prace te wykonać bez zbędnej zwłoki.

Kobieta w słuchawkach słucha muzyki i tańczy sprzątając dom

Które prace remontowe warto połączyć z wiosennymi porządkami?

Przygotowanie mieszkania na wiosnę zazwyczaj obejmuje takie czynności, jak:

  • dokładne odkurzenie i umycie wszystkich mebli, podłóg, pawlaczy itp.,
  • selekcja różnych przedmiotów codziennego użytku (łącznie z ubraniem i obuwiem) pod kątem ich użyteczności o tej porze roku,
  • oczyszczenie armatury z osadów i ewentualnych nalotów pleśni,
  • trzepanie dywanów,
  • odświeżenie tkanin pełniących funkcję dekoracyjną (np. firan i zasłon),
  • mycie okien i drzwi.

Przy realizacji tego typu zadań nierzadko okazuje się, że nasze mieszkanie potrzebuję wprowadzenia kilku poprawek lub modyfikacji. W przypadku remontu mieszkania wiosną przy okazji generalnych porządków najczęściej chodzi o:

  • wymianę listew przypodłogowych,
  • wymianę starych fug silikonowych w pomieszczeniach wilgotnych,
  • doszczelnienie okien,
  • zamocowanie dodatkowych elementów wyposażenia, które korzystnie wpłyną na wygodę użytkowania pomieszczenia,
  • przemalowanie wnętrz.
Kobieta sieci  na podłodze oparta na ziemi i szykuje się do malowania pokoju na jasny kolor

Żeby wiosenne porządki przyniosły spodziewane efekty, nie warto odkładać tych prac na później, zwłaszcza że wiele z nich możemy wykonać samodzielnie, zaopatrując się w gotowe do użycia i łatwe w zastosowaniu materiały chemii budowlanej. Szczególnie przydatne w tej sytuacji będą produkty DIY firmy Soudal, takie jak:

  • kleje-uszczelniacze Fix All,
  • płyn do czyszczenia fug,
  • silikony sanitarne,
  • klej do wykładzin 26A.

Kleje-uszczelniacze Fix All doskonale sprawdzą się podczas montażu różnego rodzaju elementów wykończeniowych i dekoracyjnych, w tym listew, rozet, uchwytów łazienkowych czy półek ściennych. Za pomocą płynu czyszczącego do fug silikonowych usuniemy osady brudu i pleśni z uszczelnień w łazience i kuchni, przywracając im świeży wygląd. W razie potrzeby możemy wykonać również nowe uszczelnienia przy pomocy odpowiednich silikonów sanitarnych. Silikon sanitarny neutralny świetnie zda egzamin podczas spoinowania wanien i brodzików akrylowych, a także zlewozmywaków i blatów z konglomeratów i kamienia naturalnego. Z kolei silikon sanitarny kwaśny sprawdzi się m.in. przy uszczelnianiu wanien, brodzików i zlewozmywaków emaliowanych oraz typu INOX. Natomiast usterki w postaci odstającej od podłoża wykładziny usuniemy przy pomocy kleju do wykładzin podłogowych 26A, który odznacza się perfekcyjną przyczepnością do typowych podłoży porowatych i wysoką siłą spajania.

Mężczyzna samodzielnie montuje nowe panele podłogowe na podłodze

Oczywiście niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia prac o większym zakresie, takich jak wymiana paneli podłogowych, wypełnienie nieestetycznych ubytków na ścianie, a nawet wymiana stolarki w mieszkaniu. Jeśli chodzi o klejenie paneli podłogowych oraz ściennych, a także montaż popularnych obecnie lameli, to możemy sięgnąć po klej T-Rex Gold firmy Soudal, który zdecydowanie ułatwi remont mieszkania wiosną. Klej ten charakteryzuje się mocnym wiązaniem i wysoką siłą spojenia początkowego, dodatkowo wypełnia niewielkie nierówności w podłożu oraz w razie potrzeby może być malowany różnymi rodzajami farb (po całkowitym utwardzeniu spoiny). W przypadku konieczności zamaskowania rys i innych niedoskonałości na ścianach czy suficie, rekomendujemy akryle budowlane do zastosowań wewnętrznych firmy Soudal. W tym celu możemy użyć akrylu uniwersalnego, którym bez problemu wypełnimy niewielkie ubytki w podłożach porowatych, m.in. w tynku, betonie, murze i drewnie.

Kobieta maskuje ubytki na ścianie za pomocą akrylu lekkie szpachlowego marki Soudal

Jakie są korzyści z jednoczesnego przeprowadzenia remontu i wiosennych porządków?

Łączenie wiosennych porządków z remontem mieszkania, choć wymaga większego zaangażowania i nakładów finansowych, niewątpliwie ma swoje zalety. Największym atutem tego rozwiązania jest optymalizacja naszych działań – korzystając z jednej okazji, możemy osiągnąć dwa cele naraz. Ponadto remont mieszkania wiosną ułatwiają przeprowadzenie wielu prac ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe.

Jak efektywnie zaplanować wiosenne porządki i remont jednocześnie?

Wiosenne porządki same w sobie potrafią być pracochłonne, a na ich realizację najlepiej przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Więcej czasu z pewnością będziemy musieli zarezerwować na wiosenne porządki łączone z remontem mieszkania. W optymalizacji całego przedsięwzięcia pomocne będzie opracowanie harmonogramu działań i określenie priorytetów. Harmonogram, który ułatwi planowanie wiosennych porządków i remontów, powinien uwzględniać takie pozycje, jak:

  • lista zadań do wykonania ze wstępnym terminem ich zakończenia,
  • kolejność działań,
  • podział zadań, jeśli wiosenne porządki wraz z remontem zamierzamy wykonać przy pomocy innych domowników.
Kobieta z mężczyzną na laptopie przy biurku planują remont i przygotowują kosztorys, a na biurku wśród laptopa znajdują się próbki farb, kalkulator, poziomica

Na etapie planowania tego przedsięwzięcia należy przemyśleć również kwestie budżetowe, w tym zakup odpowiednich materiałów w postaci np. klejów, silikonów czy elementów wykończeniowych, a także podjąć decyzję, czy wszystkie prace wykonamy o własnych siłach, czy też lepiej będzie skorzystać ze wsparcia profesjonalistów przy niektórych zadaniach.

Jakie są ekologiczne rozwiązania podczas łączenia wiosennych porządków z remontem?

Wiosenne porządki i remont mieszkania warto zrealizować w duchu eko, to jest z dbałością o stan środowiska naturalnego. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

  • stosuj przyjazne dla środowiska środki czystości i materiały chemii budowlanej (niektóre środki czystości możemy wykonać samodzielnie, np. na bazie octu, jeśli zaś chodzi o materiały takie jak kleje czy silikony – wybierajmy rozwiązania o niskiej emisyjności, którą poświadczają odpowiednie certyfikaty),
  • segreguj odpady (w ten sposób, ułatwiając pozyskanie surowców wtórnych,  przyczyniamy się m.in. do ograniczenia zużycia naturalnych zasobów naszej planety),
  • oddawaj, zamiast wyrzucać (skorzystaj z różnych form przekazania innym mebli, ubrań czy sprzętów, których już nie potrzebujesz, zamiast wystawiać je na śmietnik).

Jak uporządkować przestrzeń po remoncie, aby utrzymać efekt wiosennych porządków?

Efekt świeżości, jaki dają porządki i remont mieszkania wiosną, zazwyczaj robi duże wrażenie, ale niestety łatwo go zaprzepaścić. Jeśli chcemy, by utrzymywał się jak najdłużej, możemy wypracować kilka dobrych nawyków:

  • regularnie sprzątaj odświeżone pomieszczenia (przynajmniej raz w tygodniu),
  • utrzymuj w nich porządek i pod koniec dnia odkładaj różne przedmioty na swoje miejsce,
  • przeprowadzaj systematyczne kontrole pomieszczeń pod katem ewentualnych usterek,
  • usuwaj na bieżąco wszelkie zauważone awarie.

Zobacz podobne artykuły: