Akcja: termomodernizacja!

Kwiecień w tym roku nie rozczarowuje, przynajmniej jeśli chodzi o pogodę. Słońce coraz śmielej świeci na niebie, przyroda budzi się z zimowego snu i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przed nami ciepłe wieczory, które upłyną w miłej atmosferze na tarasach lub w ogrodowych altanach. Jeszcze chwila, a skoncentrujemy nasze wysiłki na poszukiwaniu skutecznych sposobów na ochłodę. To jednak najlepszy czas, żeby przeprowadzić prace związane z dociepleniem naszego domu.

Myślisz, że sama wymiana starych pieców czy kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze wystarczy, żeby przestać marnować energię w domu? Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie zadbamy o prawidłową termoizolację budynku, to nadal będzie narażony na duże straty ciepła. A oto najczęstsze drogi jego „ucieczki”:

  • okna i drzwi mogą generować 20% strat ciepła,
  • dach 25% strat ciepła,
  • ściany nawet 30% strat ciepła.

Dlaczego powinno się docieplać dom?

Powodów, dla których nie należy zwlekać z termomodernizację domu, jest co najmniej kilka.

  1. Po pierwsze, w ten sposób znacznie zmniejszymy wydatki na ogrzewanie.
  2. Po drugie, przyniesie to korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ ograniczymy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
  3. Nie bez znaczenia jest również możliwość skorzystania z dotacji i pożyczek na pokrycie części kosztów związanych z przedsięwzięciem, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, który przewiduje dofinansowania m.in. na docieplenie przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Energooszczędne rozwiązania

Lepsze zarządzanie energią w domu zakłada oczywiście wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Znajdziemy je w portfolio firmy Soudal, dla której poszukiwania zaawansowanych i proekologicznych technologii jest priorytetem. W odpowiedzi na potrzeby energooszczędnego budownictwa opracowała m.in. Soudal Window System (SWS) – innowacyjny system warstwowego montażu stolarki okiennej (tzw. „ciepły montaż”), który gwarantuje właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu. Funkcję izolatora pełni w nim wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz zabezpieczona jest specjalnymi paroizolacyjnymi taśmami okiennymi. Dzięki temu pianka nie ulega degradacji na skutek działania czynników atmosferycznych i nie traci swoich właściwości.

Z myślą o maksymalnej oszczędności energii powstał także system Soudatherm Roof, który zapewnia prawidłową termoizolację dachu. W jego skład wchodzą kleje poliuretanowe do szybkiego i trwałego mocowania materiałów izolacyjnych. Zastosowanie klejów Soudatherm Roof ogranicza konieczność łączeń mechanicznych, a w rezultacie niweluje powstawanie mostków termicznych i przeciwdziała kondensacji wilgoci w konstrukcji dachu. System ten możemy wykorzystać przy termorenowacji starych dachów oraz przy wykonywaniu nowych.

Ocieplanie styropianem

W ofercie Soudal znajdziemy ponadto klej Soudatherm Fasada, który idealnie sprawdzi się przy ocieplaniu ścian styropianem. Warto pamiętać, że skuteczność warstwy izolacji wykonanej ze styropianu w dużej mierze zależy od zastosowania odpowiedniego kleju do mocowania płyt. Powinien on cechować się m.in.:

  • wodoodpornością,
  • niewrażliwością na działanie niskich temperatur,
  • wytrzymałością,
  • stabilnością wymiarów.

Soudatherm Fasada posiada wszystkie te właściwości, jest również niezwykle wydajny – jedno opakowanie Soudatherm Fasada zapewnia zamocowanie do 8 m² paneli.

Dobre ocieplenie budynku to warunek konieczny komfortu cieplnego w naszym domu. Nie zapominajmy przy tym, że odpowiednio dobrany materiał izolacyjny to połowa sukcesu – równie ważny jest jego profesjonalny montaż.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.