Jak zaprojektować wąską kuchnię?

Chcesz urządzić wyjątkową kuchnię, a do dyspozycji masz stosunkowo wąskie pomieszczenie? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Aranżacja lub remont kuchni nigdy nie należą do najłatwiejszych zadań. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy kuchenne pomieszczenie jest wąskie i ustawność to ostatnia rzecz, jaką można o nim powiedzieć. Istnieją jednak sposoby, by nawet w takim pomieszczeniu wykreować piękną i funkcjonalną kuchnię, która zaspokoi nasze potrzeby i stanie się przytulnym miejscem spotkań dla całej rodziny.

projekt_kuchni

Rozwiązania dla wąskiej kuchni

Jeżeli urządzamy wąską kuchnię, która jednak charakteryzuje się stosunkowo dużym metrażem, to niekoniecznie trzeba kierować się zasadą minimalizmu. O przestronność pomieszczenia możemy zadbać poprzez optymalne zagospodarowanie tylko jednej dłuższej ściany, a pod drugą ustawić np. składany stół, przy którym pomieszczą się wszyscy domownicy. Meble kuchenne będą maksymalnie dopasowane do potencjału wnętrza, jeśli zrobimy je na wymiar, co zazwyczaj wymaga jednak upewnienia się, że dysponujemy odpowiednim budżetem. W przypadku wąskiej i zarazem małej kuchni musimy wykazać się większą oszczędnością w zakresie umeblowania i doboru sprzętów. Ostatecznie w kuchni powinno znaleźć się nie tylko miejsce dla półek, szafek itp., w których pomieścimy naczynia, garnki oraz wszelkie inne utensylia, ale również – a właściwie przede wszystkim – miejsce dla kuchenki, lodówki, zlewozmywaka, opcjonalnie zmywarki, a w niektórych wypadkach nawet pralki. Żeby kuchnia była wygodna i pozwalała na względną swobodę ruchów podczas gotowani czy spożywania posiłków, pamiętajmy o maksymalnym wykorzystaniu powierzchni ścian – w ten sposób zwolnimy trochę cennego miejsca na podłodze. Na ścianach możemy zamocować szafki kuchenne, a także wszelaki haki i wieszaki na kuchenne tekstylia, garnki, kubki, zestawy noży itp.

Przy montażu półek, uchwytów czy elementów dekoracyjnych użycie wiertarki nie będzie koniecznie. Sprawdzoną alternatywą dla kołków i wkrętów jest mocny klej montażowy, taki jak T-Rex Gold firmy Soudal. Do jego kluczowych właściwości, które gwarantują nam solidny efekt wykonanych prac, należą m.in.

  • ekstremalnie wysoka siła chwytu początkowego – do 400 kg/m²już w pierwszej sekundzie od dociśnięcia klejonego elementu do podłoża (cecha ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy nie mamy możliwości mechanicznego podparcia mocowanego przedmiotu do momentu utwardzenia spoiny),
  • perfekcyjna przyczepność do niemal wszystkich materiałów (w tym do drewna i materiałów drewnopochodnych, betonu i cegły, ceramiki i szkła, wielu metali i tworzyw sztucznych),
  • bardzo mocne wiązanie,
  • trwała i wysoka elastyczność spoiny,
  • wodoszczelność i wodoodporność,
  • niewrażliwość na szeroki zakres temperatur,
  • możliwość wypełnienia klejem niewielkich nierówności w podłożu,
  • łatwa aplikacja (klej T-Rex Gold nakłada się standardowym pistoletem do uszczelniaczy, a specjalnie wyprofilowana dysza ułatwia jego wyciskanie).
T_Rex_kuchnia

O czym pamiętać, dekorując wąską kuchnię?

Urządzając wąską kuchnię, warto wykorzystać również sposoby na wizualne jej poszerzenie, np. za pomocą lustra oraz jasnych kolorów, dzięki którym unikniemy efektu przytłoczenia. Doskonale sprawdzą się tutaj zwłaszcza rożne odcienie bieli, a także jasne błękity i szarości. Barwy te powinny zdobić duże powierzchnie ścian i mebli, natomiast mocniejsze akcenty kolorystyczne możemy wprowadzić za pomocą drobnych dodatków. Co istotne, do montażu luster w kuchni odpowiedni będzie także klej T-Rex Gold, który nie stanowi zagrożenia dla warstwy srebrzankowej zwierciadła.

T_Rex_klejenie

Ochrona przed wilgocią

Nie zapominajmy o tym, że kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, dodatkowo narażonym na wystąpienie awarii hydraulicznych. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie w nim skutecznego systemu hydroizolacji, w szczególności w strefach mokrych, np. w okolicy zlewozmywaka lub zmywarki. Niezawodny system izolacji przeciwwilgociowej oferuje firma Soudal– chodzi konkretnie o Soudal Hydro System (SHS), którego głównym elementem jest folia w płynie Soudagum LM, tworząca nieprzepuszczalną dla wody barierę. Wykonanie hydroizolacji jest zadaniem dla profesjonalistów, samodzielnie natomiast możemy wykonać w kuchni niezbędne uszczelnienia, w tym wokół kuchennego blatu i zlewozmywaka. W tym celu warto sięgnąć po odpowiedni silikon sanitarny z portfolio Soudal, dzięki któremu zadbamy o to, by wilgoć nie wnikała w zakamarki i nie stwarzała warunków sprzyjających rozwojowi pleśni.

Soudal_Hydro_System

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.