Kleje montażowe, czyli czym przykleić lustro lub półkę do ściany!

Kleje montażowe służą do mocowania materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Charakteryzują się dużą siłą spojenia i krótkim czasem wysychania, dzięki czemu z powodzeniem zastępują gwoździe, kołki i śruby. Przy ich użyciu możemy mocować półki, panele czy lustra bez konieczności głośnego i uciążliwego wiercenia i tym samym niszczenia powierzchni ściany i mocowanego przedmiotu.

Nowoczesne kleje montażowe sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W sklepach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów klejów montażowych w charakterystycznych plastikowych tubach (kartuszach) – różniących się składem i zastosowaniem. Wybór tego odpowiedniego nie zawsze jest prosty – wiele zależy od tego, czego oczekujemy. A wybieramy najczęściej spośród klejów:

  • ROZPUSZCZALNIKOWYCH
  • BEZROZPUSZCZALNIKOWYCH NA BAZIE WODY
  • HYBRYDOWYCH

Kleje rozpuszczalnikowe

Są to wciąż najpopularniejsze kleje montażowe – pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu. Mimo że wypierane obecnie przez produkty nowszej generacji nadal z racji swojej ceny, dostępności i łatwości użycia stanowią większość w sklepach budowlanych. Mają bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów budowlanych, mogą być stosowane również na gładkich i niechłonnych powierzchniach. Ich charakterystyczną cechą jest intensywny zapach, czasami utrzymujący się w pomieszczeniu przez kilka godzin. Ze względu na obecność silnych rozpuszczalników, niektórych z nich nie należy stosować do klejenia styropianu i materiałów wrażliwych na chemikalia. Przy aplikacji klejów rozpuszczalnikowych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż powstałe podczas prac zabrudzenia trudno usunąć bez użycia kolejnych silnych chemikaliów

Kleje rozpuszczalnikowe możemy zastosować m.in. do przyklejenia listew, paneli podłogowych, dekorów, półek, uchwytów itp.

Kleje bezrozpuszczalnikowe na bazie wody

Kleje te są najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku – nie zawierają rozpuszczalników, a ich skład oparty jest na wodzie i żywicach akrylowych. Kleje akrylowe służą do mocowania elementów, z których przynajmniej jeden ma porowatą, chłonną powierzchnię. Zabrudzenia powstałe podczas aplikacji są łatwe do usunięcia, a zapach kleju mało intensywny.

Kleje bezrozpuszczalnikowe mają dłuższy czas wysychania, ale po wyschnięciu zapewniają równie mocne spojenie. Popularnym zastosowaniem jest elementów styropianowych, listew laminowanych i innych materiałów wykończeniowych, których nie przykleimy klejami rozpuszczalnikowymi.

Kleje hybrydowe

Kleje hybrydowe należą do najnowszej generacji materiałów – opartej na technologii polimerów SMX lub MS. Ich przewagą nad klejami rozpuszczalnikowymi i wodnymi jest to, że nie tylko kleją, ale również uszczelniają. Kleje hybrydowe charakteryzuje duża elastyczność, dzięki temu pochłaniają drgania i wibracje, tłumią dźwięki, nie kruszą się i nie pękają. Są odporne na wodę, niskie i wysokie temperatury i promieniowanie UV. Po utwardzeniu kleje hybrydowe możemy bez problemu malować, nawet farbami wodnymi.

Wielofunkcyjność klejów hybrydowych pozwoli nam trwale przykleić i zafugować listwy progowe, listwy przypodłogowe, panele, sztukaterię styropianową i gipsową, lustra, a także elementy z innych materiałów, takich jak drewno, MDF, stal, aluminium, mosiądz czy miedź.

Zobacz podobne artykuły:

19 listopad 2024

Aranżacja salonu

Chcesz urządzić funkcjonalny i miły dla oka salon? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji salonu.

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.