Ekologiczne ozdoby świąteczne do mieszkania

Chcesz udekorować dom na święta w zgodzie z naturą? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak przygotować urokliwe ozdoby w stylu eko.

Dla większości z nas mniej więcej w połowie grudnia rozpoczyna się okres intensywnych porządków domowych i przygotowań do najbardziej magicznych świąt w roku. W przypadku fanów majsterkowania i miłośników projektów DIY jest to również czas, która sprzyja rozwijaniu pasji i próbowaniu swoich sił w samodzielnym tworzeniu wyjątkowych prezentów oraz świątecznych dekoracji. Osobom ceniącym ekologiczne rozwiązania przedstawiamy kilka pomysłów, dzięki którym przygotowując bożonarodzeniowe ozdoby, możemy jednocześnie zadbać o środowisko naturalne oraz wprowadzić do domów i mieszkań piękno przyrody.

Naturalne dekoracje świąteczne

Co kreuje niepowtarzalną bożonarodzeniową atmosferę? Oczywiście, bliskość rodziny i przyjaciół to podstawa, ale gdybyśmy spróbowali spojrzeć na tę kwestię z bardziej estetycznej perspektywy, to z pewnością od razu nasza pamięć przywoła konkretne kształty, smaki, barwy i zapachy, np. czerwień jabłek, aromat pomarańczy, soczystą zieleń iglaków, symetrię płatków śniegu i wiele innych wrażeń, które wypełniają nasze świąteczne wspomnienia zebrane w przeciągu lat. Podstawą tych zmysłowych doznań jest bezpośredni kontakt z naturą, i to z niej możemy czerpać pełnymi garściami, kiedy dekorujemy wnętrza naszych domów na święta. Z elementami surowej przyrody możemy eksperymentować do woli, wydobywając z nich ornamentowe walory lub zestawiając w oryginalne kompozycje. Niezgłębionym potencjałem w tym zakresie mogą pochwalić się zwłaszcza:

  • szyszki – ich niepowtarzalny kształt i walory zapachowe sprawiają, że idealnie sprawdzą się jako dodatek do naturalnych wianków na drzwi oraz stroików na stół; szyszki mogą również same w sobie stanowić fantastyczną ozdobę – wystarczy doczepić do niej kawałek sznurka, żeby posłużyła jako wisząca dekoracja świąteczna,
  • owoce – szczególnie cytrusy i jabłka doskonale odnajdują się w roli dodatków dobożonarodzeniowych dekoracji; pomarańcze możemy dodatkowo urozmaicić rozmaitymi wzorami za pomocą goździków, które spotęgują zapach tych owoców (goździki należy umieścić w dziurkach na skórce pomarańczy, które wykonamy np. przy pomocy wykałaczki),
  • gałązki jodły lub sosny–nic tak nie relaksuje w świąteczne wieczory, jak aromat drzew iglastych; z gałązek możemy wykonać m.in. dekorację stołu i kominka, a nawet imitację choinki, którą następnie warto utrwalić za pomocą sznurka na kawałku tektury.

Kompozycje z owoców, szyszek, gałązek, orzechów, lasek cynamonu itp. możemy układać luźno w odpowiednich naczyniach. W przypadku niektórych projektów niezbędne będzie jednak użycie odpowiedniego kleju, za pomocą którego np. przymocujemy efekt naszej pracy do drzwi, obudowy kominka czy też belki sufitowej. Po jaki klej warto sięgnąć podczas montażu ekologicznych ozdób świątecznych?

eko_ozdoby_swieta

Przyjazny dla środowiska klej montażowy

Idealnym rozwiązaniem podczas świątecznych aranżacji eko wnętrz jest nowoczesny klej hybrydowy Fix All firmy Soudal. Klej ten pozwoli nam trwale połączyć ze sobą różne materiały (np. drewno, korek, elementy szklane i ceramiczne)oraz solidnie przymocować do ścian czy sufitów własnoręcznie przygotowane dekoracje, nie wpływając niekorzystnie na środowisko naturalne. Fix All charakteryzuje się bowiem minimalną emisją lotnych związków organicznych (posiada certyfikat Emicode EC1 Plus) i dostępny jest w ekologicznym kartuszu z tworzywa wyprodukowanego z surowców wtórnych, które po wykorzystaniu może być poddane recyklingowi. Ponadto ma właściwości, które sprawiają, że bezbłędnie sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach:

  • jest bardzo dobrze przyczepny do niemal wszystkich podłoży – porowatych i gładkich,
  • może być nakładany nawet na wilgotne powierzchnie,
  • zawiera nowoczesne konserwanty i przeciwdziała rozwojowi grzybów oraz pleśni (może być dzięki temu z powodzeniem stosowany w pomieszczeniach wilgotnych, np. w kuchni lub łazience),
  • nie zawiera agresywnych rozpuszczalników i nie uszkadza klejonych materiałów,
  • jest niewrażliwy na działanie promieniowania UV i skrajne warunki atmosferyczne (rekomendowany jest także do zastosowań na zewnątrz budynku)
  • jego utwardzona spoina może być malowana wieloma rodzajami farb (w tym farbami na bazie wodnej),
  • jest trwale elastyczny, nie pęka i nie kruszy się.

Amatorów majsterkowania z pewnością ucieszy fakt, że Fix All jest bardzo łatwy w aplikacji i przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Co więcej, oferowany jest też w tubce z wbudowanym aplikatorem, po którą warto sięgnąć podczas wykonywania drobnych prac dekoracyjnych i montażowych.

Fix_All_Turbo

Ozdobne ciasteczka

Nie zapominajmy, że znakomitą ozdobę świąteczną w stylu eko mogą stanowić własnoręczne wypieki, w szczególności ciastka w formie księżyca, gwiazdki, choinki czy renifera. W internetowych serwisach poświęconych tematyce kulinarnej bez trudu znajdziemy przepisy bazujące wyłącznie na składnikach naturalnego pochodzenia. Finezyjne ciastka, które zagoszczą na stole, będą nie tylko cieszyć oczy domowników, ale dzięki odpowiednio dobranym przyprawom roztoczą również rozkoszny aromat i przede wszystkim dostarczą przyjemnych wrażeń smakowych.

ozdobne_ciasteczka

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.