Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

Zarówno profesjonaliści z branży remontowej, jak i fani majsterkowania, którzy decydują się samodzielnie wykonać remont wybranych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, coraz większą wagę przywiązują nie tylko do skuteczności stosowanych materiałów, ale również do ich walorów proekologicznych. Jakie rozwiązania wpisują się w ideę zrównoważonego budownictwa i dają gwarancję, że proces remontu oraz jego efekt nie odbiją się negatywnie na środowisku naturalnym?

eko_materialy_remonty

Niskoemisyjne materiały chemii budowlanej

Prace remontowo-wykończeniowe zakładają użycie określonych materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje, pianki montażowe czy też uszczelniacze. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania z tego segmentu produktowego, których zastosowanie nie skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza i które są bezpieczne dla środowiska. Sprawdzone propozycje znajdziemy w portfolio firmy Soudal – światowego lidera w sektorze chemii budowlanej. Soudal oferuje m.in. klej montażowy Fix All  oraz klej budowlany Soudabond Easy, które posiadają certyfikat Emicode EC1 Plus. Certyfikat ten przyznawany jest wyłącznie materiałom o minimalnej emisji lotnych związków organicznych. Jednocześnie kleje Fix All i Soudabond Easy charakteryzują się bardzo szerokim spektrum zastosowania i ułatwiają przeprowadzenie wielu prac remontowo-wykończeniowych. Do realizacji których zadań są rekomendowane w szczególności?

Fix All jest pistoletowym klejem na bazie polimerów hybrydowych SMX, który odznacza się silnym spojeniem, szybkim działaniem oraz trwałą elastycznością. Ma znakomitą przyczepność do większości materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych (w tym do betonu, tynku, cegły, drewna i materiałów drewnopochodnych, kamienia naturalnego, szkła i ceramiku, a także wielu metali i tworzyw sztucznych), jest odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni oraz czynników atmosferycznych, w konsekwencji czego idealnie sprawdzi się w zasadzie w każdych warunkach, również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i na zewnątrz budynku. Z powodzeniem możemy użyć go m.in. do:

 • montażu różnego rodzaju elementów wykończeniowych i dekoracyjnych (np. parapetów, stopni schodów, listew przypodłogowych),
 • klejenia i fugowania płyt z kamienia naturalnego,
 • mocowania skrzynek na listy i znaków przestrzennych na ścianie zewnętrznej lub na elementach ogrodzenia,
 • uszczelniania urządzeń sanitarnych (w tym wanien, brodzików i kabin prysznicowych, zlewozmywaka itp.).
Fix_All

Z kolei Soudabond Easy jest klejem poliuretanowym o konsystencji pianki, który przyspieszy i usprawni realizację wielu prac budowlanych i izolacyjnych. Powszechnie wykorzystywany jest do:

 • mocowania płyt i paneli izolacyjnych wykonanych z materiałów takich jak: polistyren, poliuretan, pianki fenolowe, wełna mineralna, korek,
 • klejenia płyt gipsowo-kartonowych i włókno-cementowych w technologii suchej zabudowy,
 • klejenia płyt dekoracyjnych,
 • klejenia parapetów, ekranów i maskownic,
 • stawiania ścianek działowych i przepierzeń.

Klej Soudabond Easy przystosowany jest do aplikacji pistoletowej, ma bardzo dobrą przyczepność do typowych podłoży budowlanych, odznacza się wysoką wydajnością i jest gotowy do użycia (od razu po wymieszaniu zwartości puszki, którą należy energicznie potrząsać przez około 30 sekund przed rozpoczęciem prac).

Soudabond_Easy

Opakowania z odzysku

Podczas remontu możemy zadbać o środowisko naturalne również poprzez wybór produktów w opakowaniach z materiału PCR, czyli tworzywa, które pochodzi z recyklingu i które może być wielokrotnie przetwarzane. W ten sposób przyczynimy się nie tylko do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ale również do ograniczenia zużycia surowców pierwotnych. Marka Soudal oferuje wiele produktów w kartuszach lub wiaderkach wykonanych z tworzywa PCR, w tym:

Soudal_opakowania_z_odzysku

Energooszczędne technologie

Jeżeli chcesz, żeby Twój dom po remoncie był bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, to nie zapominaj o zastosowaniu energooszczędnych technologii z zakresu termoizolacji budynku. I nie chodzi tutaj wyłącznie o prawidłowo ocieplone ściany czy poddasze, ale również o… szczelne okna. Wysłużona stolarka oraz błędy popełnione podczas montażu okien mogą generować olbrzymie straty ciepła, a co za tym idzie nasze mieszkanie lub dom będzie emitować więcej substancji tworzących smog. Firma Soudal proponuje szereg rozwiązań, które dają gwarancję skutecznej termoizolacji budynku, takich jak:

 • Soudatherm Roof – system efektywnej termoizolacji dachów,
 • Soudafoam SPF – pianka poliuretanowa do natryskowej izolacji różnych elementów budynku (w tym ścian, stropów, dachów i poddaszy oraz fundamentów),
 • Soudal Window System – system szczelnego montażu okien i drzwi zewnętrznych,
 • Soudal Window Installation – system ciepłego montażu okien w warstwie izolacji, z wykorzystaniem specjalnej ramy montażowej (rozwiązanie spełniające wymagania budownictwa pasywnego).

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.