Jak ocieplić mieszkanie? Metody ocieplania od wewnątrz

Chcesz odmienić chłodną aranżację wnętrza? A może problemem, z jakim się borykasz, jest niski komfort termiczny w pomieszczeniu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak ocieplić mieszkanie.

Zimny wystrój wnętrza może mieć swoje zalety i korespondować z niektórymi stylami osobowości człowieka, jednak zasadniczo nie kreuje atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi i regeneracji w domowej przestrzeni. Jeżeli mamy podejrzenie, że aranżacja naszego mieszkania nie dodaje nam energii i utrudnia błogi relaks po całym dniu pracy, to warto zastanowić się, w jaki sposób wprowadzić do naszych czterech kątów ciepło i przytulność. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam osiągnąć ten cel.

Ciepłe kolory

Zdobiące wnętrze barwy są jednym z podstawowych środków do budowania nastroju w pomieszczeniu. Jeśli dominują w nim odcienie bieli, błękity czy szarości, to może sprawiać wrażenie chłodnego. Kolory te warto wówczas przełamać innymi. Do ciepłych barw należą m.in.:

 • czerwień,
 • żółć,
 • pomarańcz,
 • kolor kremowy.

Ciepłe kolory można wprowadzić za pomocą wyszukanych dodatków (np. zasłoń, dywanu, tapicerki, poduszek itp.), lub też przemalowując jedną ze ścian. Oczywiście, należy zadbać o to, aby kolory we wnętrzu dobrze ze sobą współgrały, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować swoje decyzje z profesjonalnym dekoratorem.

cieple-kolory-we-wnetrzu

Pamiętajmy, że przemalowanie ścian przyniesie najlepszy efekt, jeśli przed nałożeniem nowej powłoki wyrównamy ich powierzchnię, zlikwidujemy wszelkie rysy, pęknięcia, zadrapania i inne ubytki. Z zadaniem tym znakomicie poradzą sobie akryle budowlane firmy Soudal. Ich szeroka gama obejmuje m.in.:

 • akryl uniwersalny do wszelkich podłoży porowatych,
 • akryl do tynków tradycyjnych,
 • akryl do płyt gipsowo-kartonowych,
 • akryl błyskawiczny Turbo,
 • akryl do zastosowań w pomieszczeniach sanitarnych.

Akryle do zastosowań wewnętrznych firmy Soudal są gotowe do użycia i łatwe w aplikacji – nakłada się je standardowym pistoletem do uszczelniaczy na odpowiednio przygotowane podłoże.

Materiały wykończeniowe w przytulnym mieszkaniu

Czasami chłód w aranżacji jest kwestią doboru nie tyle kolorów, ile materiałów wykończeniowych. Metal, beton czy szkło, które nierzadko pojawiają się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach, raczej oziębiają wystrój, podczas gdy drewno lub korek przydają pomieszczeniu przytulnego charakteru. Materiały te możemy zastosować do wykończenia (fragmentów lub całości) np.:

 • ścian,
 • podłogi,
 • schodów w mieszkaniach dwupoziomowych.

Ciepło do mieszkania wprowadzą również meble w kolorze naturalnego drewna.

materialy-wykonczeniowe-w-przytulnym-mieszkaniu

Moc pamiątek

Nic tak nie ociepla mieszkania, jak szczypta zdjęć i pamiątek przywołujących najmilsze chwile. Sentymentalne dekoracje możemy ustawić na kominku, komodzie czy regale z książkami. Możemy je również wyeksponować na ścianie, a do ich montażu nie będziemy wcale potrzebować gwoździ czy śrubek. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się mocny klej montażowy, za pomocą którego przytwierdzimy do podłoża dany element lub specjalny haczyk, na którym pamiątka zawiśnie. Niezawodnym klejem montażowym jest T-Rex Gold marki Soudal – klej na bazie polimerów hybrydowych SMX, który charakteryzuje się bardzo mocnym chwytem początkowym i gwarantuje wyjątkowo silne wiązanie. Jeśli jesteśmy amatorami fotografii i przejawiamy talent artystyczny, to nasze prace możemy również powiększyć i wykorzystać jako fototapetę.

moc-pamiatek-w-domu

Komfort termiczny w mieszkaniu

Wnętrze mieszkania bywa chłodne także w dosłownym sensie, a przyczyną tego stanu rzeczy najczęściej bywają nieprawidłowości w instalacji grzewczej, bądź błędy popełnione podczas prac termoizolacyjnych. Jeśli wymiana grzejników na nowoczesne modele dostosowane do wielkości pomieszczeń nie przyniosą pożądanego efektu, to warto sprawdzić, czy ciepłe powietrze przypadkiem po prostu nie ucieka z mieszkania. Do częstych dróg ucieczek ciepła należą:

 • okna i drzwi zewnętrzne,
 • ściany,
 • dach (zwłaszcza w przypadku mieszkań urządzonych na poddaszu).
komfort-termiczny-w-mieszkaniu

W tej sytuacji ocieplenie mieszkania będzie wymagać bardziej zaawansowanych prac remontowych. Ponieważ wiążą się one z pewnymi nakładami czasowymi i finansowymi, to istotne jest wybrać takie rozwiązania, które dadzą nam gwarancję pozbycia się problemu na długie lata. Sprawdzone propozycje znajdziemy w portfolio firmy Soudal, która oferuje m.in.:

 • systemu do ciepłego montażu okien Soudal Window System (SWS) – system ten zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu,
 • ocieplenie natryskowe pianką poliuretanową Soudafoam SPF – technika ta znajduje zastosowanie przy ocieplaniu np. ścian i poddaszy, ale także fundamentów, stropów i podłóg.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.