Porady remontowe, które można wykonać samodzielnie w domu

Przymierzacie się do przeprowadzenia prac remontowych, które nie wymagają angażowania fachowca? W poniższym tekście znajdziecie wskazówki, które pomogą Wam osiągnąć sukces.

Jeżeli macie w sobie żyłkę majsterkowicza i w najbliższym czasie planujecie samodzielne wykonanie prac, które odświeżą wnętrze Waszego domu, to warto odpowiednio przygotować się do realizacji tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim należy upewnić się, czy dane zadanie nie przerośnie naszych możliwości. O ile montaż listew przypodłogowych czy wypełnienie ubytków na powierzchni ścian przed malowaniem zazwyczaj nie sprawiają trudności fanom majsterkowania, o tyle w przypadku wymiany okien lub ocieplenia poddasza lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Po drugie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich, wysokiej jakości materiałów z zakresu chemii budowlanej. Po trzecie, ważny etap przygotowań stanowi dokładne zaznajomienie się z zasadami aplikacji wybranych produktów – inaczej narazimy się na popełnienie kosztownych i zupełnie niepotrzebnych błędów. Nasze porady dotyczą trzech zadań z zakresu prac remontowo-wykończeniowych, które najczęściej podejmowane są przez majsterkowiczów.

prace-remontowo-wykonczeniowe

Wymiana starej spoiny silikonowej

Spoiny silikonowe wokół wanny, brodzika prysznicowego czy na styku ściany i zlewozmywaka lub blatu dużo mówią o standardzie higienicznym w naszej łazience i kuchni. Jeżeli spoiny poszarzały, uległy zabrudzeniu lub pojawiły się na nich plamy pleśni, to możemy spróbować przywrócić im dawny blask przy pomocy odpowiednich preparatów. Czasem jednak specjalistyczne środki czyszczące okazują się w tej sytuacji niewystarczające – wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić spoiny na nowe.

Pamiętajmy, że w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności należy zastosować silikon sanitarny, który charakteryzuje się długotrwałą odpornością na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Jeżeli uszczelniamy wannę lub brodzić wykonany z akrylu bądź PCV, odpowiedni będzie silikon sanitarny neutralny. Natomiast przy uszczelnianiu urządzeń sanitarnych emaliowanych doskonale sprawdzi się silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym. Oba rodzaje preparatów znajdziemy w ofercie silikonów sanitarnych marki Soudal.

wymiana-starej-spoiny-silikonowej

Na cały proces wymiany starej spoiny silikonowej na nową składa się siedem etapów:

 1. Usunięcie starego silikonu (spoinę usuwamy najpierw mechanicznie przy pomocy ostrego narzędzia, a pozostałe resztki możemy zmiękczyć preparatem Sealant Remover firmy Soudal).
 2. Dokładne oczyszczenie szczeliny.
 3. Przygotowanie kartusza do pracy i umieszczenie go w pistolecie.
 4. Osłonięcie szczeliny taśmą malarską (dzięki temu zapobiegniemy niepotrzebnym zabrudzeniom, a linia spoiny będzie maksymalnie prosta).
 5. Wypełnienie szczeliny silikonem.
 6. Wyprofilowanie spoiny (np. zwilżonym palcem).
 7. Usunięcie taśmy malarskiej od razu po wyprofilowaniu spoiny.

Przygotowanie ścian do prac malarskich

Pomalowanie ścian na nowy kolor jest niezwykle skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Nowa powłoka malarska nie będzie jednak zdobić tak, jak tego oczekujemy, jeśli przed jej nałożeniem nie zamaskujemy rys, pęknięć i innych ubytków, jakie z czasem mogły się pojawić na powierzchni ściany. Preparatem, który pomoże nam uporać się z tymi niedoskonałościami, jest akryl budowlany. W portfolio marki Soudal znajdziemy akryle przeznaczony do różnych podłoży i zadań, m.in.:

 • Akryl uniwersalny,
 • Akryl do płyt gipsowo-kartonowych,
 • Akryl do tynków tradycyjnych,
 • Akryl sanitarny do łazienek i innych pomieszczeń mokrych,
 • Akryl błyskawiczny Turbo, który możemy malować już po 10 minutach od nałożenia.
przygotowanie-scian-do-prac-malarskich

Praca z akrylem podczas wypełniania ubytków w ścianie wygląda następująco:

 1. przygotowanie podłoża (powinno być dokładnie oczyszczone i osuszone),
 2. przygotowanie kartusza do pracy i umieszczenie go w pistolecie do uszczelniaczy,
 3. zabezpieczenie brzegów spoiny,
 4. nałożenie akrylu,
 5. wygładzenie spoiny.
 6. usunięcie taśmy po obróbce spoiny.

Montaż elementów wykończeniowych i dekoracyjnych

Zadaniem, którego często podejmujemy się podczas remontów, jest montaż różnego rodzaju elementów wykończeniowych i dekoracyjnych: paneli, listew przypodłogowych, kasetonów, rozet… Do ich zamocowania z powodzeniem możemy zastosować elastyczny klej montażowy hybrydowy T-Rex Gold firmy Soudal. Ma on perfekcyjną przyczepność do większości materiałów budowlanych i dekoracyjnych, odznacza się wyjątkowo mocnym wiązaniem i bardzo silnym chwytem początkowym,  nie niszczy klejonych materiałów i w razie potrzeby daje się malować.

montaz-elementow-wykonczeniowych-i-dekoracyjnych

Klej ten również nakłada się przy pomocy standardowego pistoletu do uszczelniaczy na czyste i suche podłoże. Odstęp między pasmami kleju powinien wynosić około 15 centymetrów. Pamiętajmy przy tym, że T-Rex Gold nakłada się tylko na jedną z klejonych powierzchni. Elementy należy następnie połączyć i mocno docisnąć. Po około 24-48 godzinach spoina uzyskuje końcową wytrzymałość.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.