Wpływ zmian klimatycznych na budownictwo

Troska o środowiska naturalne inspiruje wszystkie branże do poszukiwania proekologicznych rozwiązań. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób branża budowlana reaguje na zmiany klimatyczne.

Postępujące zmiany klimatyczne uświadomiły nam, jak destrukcyjny wpływ może mieć ludzka działalność na środowisko. Niegdyś za hasłem „Żyj w zgodzie z naturą” kryło się głównie przekonanie, że człowiek, który oddala się od niej, traci istotną część siebie. Dzisiaj hasło to skrywa w sobie obawę, że nasza planeta może w niedalekiej przyszłości stać się miejscem bardzo trudnym do życia. Stąd przedstawiciele różnych branż, czując odpowiedzialność za losy kolejnych pokoleń, poszukują rozwiązań przyjaznych dla środowiska, które mogą rozwiać pesymistyczne wizje przyszłości. Również branża budowlana podejmuje starania mające na celu rozbudzenie ekologicznej świadomości społeczeństw i zadbanie o stan naszej planety. W jaki sposób zmiany klimatyczne przełożyły się na nowe standardy w budownictwie?

zmiany-klimatyczne

Oszczędność energetyczna

Nie od dziś wiadomo, że budynek przyjazny dla środowiska to przede wszystkim budynek energooszczędny. Ujmując rzecz dokładniej, mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a także ograniczenie zużycia cennych zasobów. Stąd w przypadku budowy nowego domu niezwykle istotna jest jego prawidłowa termoizolacja, a w przypadku starszych obiektów – ich skuteczna termomodernizacja. W ten sposób możemy przeciwdziałać niekontrolowanej ucieczka ciepła z wnętrza pomieszczeń i zyskać gwarancję dobrego zarządzania energią w budynku. Jakie sprawdzone rozwiązania proponuje w tym zakresie branża budowlana?

budynek-energooszczedny-i-eko

Rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa

Wykonanie skutecznej warstwy termoizolacji wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technologii. Ponadto należy pamiętać, że prace ociepleniowe nie ograniczają się wyłącznie do izolacji dachu, ścian zewnętrznych czy fundamentów. Jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z budynku jest nieszczelna stolarka otworowa, dlatego wskazana jest szczególna dbałość o prawidłowy montaż okien i drzwi. Niezawodne propozycje, dzięki którym zyskamy gwarancję fachowo ocieplonego budynku, znajdziemy w portfolio Soudal. Firma oferuje m.in.:

  • izolację natryskową pianką poliuretanową Soudafoam SPF– rozwiązanie przeznaczone do ocieplania dachów i poddaszy, ścian i fundamentów, podłóg i stropów; pianka natryskowa jest nowoczesnym materiałem izolacyjnym, który bez trudu dociera do wszelkich szczelin i zakamarków, tworząc w efekcie pozbawioną mostków termicznych powłokę,
  • system Soudatherm Roof – rozwiązanie opracowane z myślą o izolacji dachów płaskich; głównymi komponentami tego systemu są wysokowydajne kleje poliuretanowe do mocowania różnego rodzaju materiałów izolacyjnych, które mogą być użyte na praktycznie wszystkich pokryciach dachowych i gwarantują szczelną izolację dachu płaskiego na ponad 20 lat,
  • system warstwowego montażu okien i drzwi Soudal Window System (SWS) – rozwiązanie, które zapewnia skuteczne i trwałe uszczelnienie miejsca styku stolarki ze ścianą zewnętrzną; w Soudal Window System materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej zabezpieczony jest przed zawilgoceniem specjalnymi taśmami okiennymi lub płynnymi powłokami Soudatight (zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej), dzięki czemu pianka nie ulega degradacji i zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne,
  • system do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej Soudal Window Installation (SWI) – w systemie tym okno montowane jest bezpośrednio na specjalnej ramie SoudaFrame SWI, która ogranicza liczbę łączników mechanicznych i pozwala uzyskać najwyższą izolacyjność termiczną złącza okiennego;  Soudal Window Installation powinien być stosowany łącznie z systemem SWS i posiada prestiżowy certyfikat Passive House Institute, który potwierdza, że SWI jest odpowiedni do stosowania w budynkach pasywnych.
Soudafoam SPF

Troska o jakość powietrza

Zmiany klimatyczne skłaniają branżę budowlaną również do poszukiwania neutralnych dla atmosfery materiałów chemii budowlanej. Efektem tych poszukiwań są kleje, pianki i uszczelniacze, które odznaczają się minimalną emisją lotnych związków organicznych i nie pogarszają jakości powietrza. Do niskoemisyjnych materiałów chemii budowlanej należy m.in. powszechnie wykorzystywany w pracach remontowo-wykończeniowych i dekoracyjnych klej-uszczelniacz Fix All firmy Soudal z certyfikatem Emicode EC1 Plus. Kolejną innowacją są ekologiczne opakowania wyprodukowane z tworzywa PCR, a zatem tworzywa pochodzącego z recyklingu, które może być wielokrotnie przetwarzane i powtórnie wykorzystywane. W ten sposób branża budowlana przyczynia się do ograniczenia zużycia surowców pierwotnych i zmniejszenia ilości odpadów. Firma Soudal oferuje szereg klejów w wiaderkach z tworzywa PCR, m.in.:

  • klej do parkietu 68A,
  • klej do korka 22A,
  • klej do wykładzin podłogowych 26A.

W kartuszu z tworzywa PCR dostępne są również popularne kleje-uszczelniacze Fix All firmy Soudal.

Zobacz podobne artykuły: