5 sposobów na bycie „eko”

Chcesz żyć w zgodzie z przyrodą? W poniższym artykule podpowiadamy, jak mieszkać, żeby nasz dom był przyjazny dla środowiska.

Zmiany klimatyczne są dzisiaj tematem, który nie znika z pierwszych stron gazet, i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja ta w najbliższym czasie uległa poprawie. Znaleźliśmy się w punkcie, w którym konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań ukierunkowanych na ochronę środowiska naturalnego. Przeciwdziałanie dalszej degradacji ekologicznej naszej planety jest wyzwaniem dla rządów i międzynarodowych instytucji, ale również dla każdego z nas. W jaki sposób możemy przysłużyć się przyrodzie i zadbać o to, aby z jej bogactwa mogły nieskrępowanie korzystać przyszłe pokolenia? Przedstawiamy pięć sposobów na bycie „eko” w domowej przestrzeni.

jak-byc-eko-w-domu

Energooszczędne ogrzewanie

Zła jakość powietrza w wielu polskich miejscowościach jest wynikiem stosowania starych źródeł ciepła o niskiej efektywności. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych przyczynia się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Obecnie wymiana starego kotła np. na pompę ciepła w domu jednorodzinnym jest inwestycją, która ma szansę na dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Pamiętajmy jednak, że ekologiczne źródło ciepła samo w sobie nie wystarczy, aby poprawić efektywność energetyczną budynku. Musimy zadbać również o to, aby zablokować drogi niekontrolowanej ucieczki ciepła, które najczęściej wiodą przez nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne, ściany oraz dach. Innymi słowy, musimy zadbać o skuteczną termoizolację budynku.

Szczelny dom

W ekologicznym budownictwie prawidłowe wykonanie warstwy ocieplenia odgrywa kluczową rolę. Firma Soudal opracowała szereg rozwiązań, które dają gwarancję szczelności termoizolacji, a w rezultacie diametralnie poprawiają charakterystykę energetyczną budynku. Do flagowych systemów Soudal, których zastosowanie sprawia, że budynek staje się przyjazny dla środowiska, należą przede wszystkim:

  • system ciepłego montażu okien i drzwi zewnętrznych Soudal Window System (SWS),
  • system do montażu stolarki otworowej w warstwie termoizolacji SoudaFrame SWI,
  • system termoizolacji dachów płaskich Soudatherm Roof,
  • termoizolacja natryskowa dachów, poddaszy, ścian zewnętrznych i fundamentów pianką Soudafoam SPF.
laki-zamiast-skoszonych-trawnikow

Łąki zamiast skoszonych trawników

Częste koszenie trawników prywatnych lub na osiedlach mieszkaniowych nie jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, i to przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, do koszenia trawy najczęściej stosowane są kosiarki spalinowe, co oczywiście oznacza emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Po drugie, często koszona trawa ma słabo rozbudowany system korzenny, przez co zatrzymuje w glebie mniej wody i wymaga podlewania w czasie suszy. I po trzecie, intensywnie koszenie trawy powoduje, że staje się ona środowiskiem bardzo ubogim z punktu widzenia bioróżnorodności. Zamiast idealnie przyciętych trawników, warto tworzyć łąki kwietne, które poza roztaczaniem niezaprzeczalnego uroku świetnie magazynują wodę i przeciwdziałają pustynnieniu terenu, a także są ważnym siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym zapylaczy.

Ekologiczne użytkowanie domowej przestrzeni

Gotowanie, mycie naczyń, pranie, sprzątanie czy zabiegi higieniczne w łazience to wszystko czynności, które można wykonywać ekologicznie lub nie. Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania domowej przestrzeni?

  • Optymalizacja zużycia wody (np. naprawa cieknącego kranu; uruchamianie zmywarki, kiedy jest pełna; branie prysznica zamiast kąpieli).
  • Ograniczenie użycia pojemników z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe butelki i woreczki.
  • Gaszenie światła w nieużytkowanych pomieszczeniach oraz stosowanie energooszczędnych żarówek i sprzętów.
  • Segregacja śmieci.
  • Niemarnowanie żywności.
Ekologiczne-użytkowanie-domowej-przestrzeni

Bezpieczne dla środowiska materiały budowlane

Możemy być bardziej eko również podczas wykonywania drobnych napraw i majsterkowania. W tym celu upewnijmy się, czy wykorzystywane przez nas np. kleje czy uszczelniacze nie emitują szkodliwych związków lotnych. Pamiętajmy, że materiały o najniższej emisyjności, tj. całkowicie bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka oznaczone są etykietą Emicode EC1 Plus. Należy do nich m.in. klej-uszczelniacz nowej generacji Fix All Flexi firmy Soudal, który charakteryzuje się niezwykle szerokim zastosowaniem i powszechnie używany jest m.in. do:

  • klejenia i fugowania paneli, parapetów i listew przypodłogowych,
  • mocowania luster,
  • montażu różnego rodzaju elementów na zewnątrz budynku (np. skrzynek na listy i tabliczek informacyjnych),
  • uszczelniania umywalek, zlewozmywaków, wanien i brodzików prysznicowych,
  • montażu płyt izolacyjnych,
  • klejenia płyt z kamienia naturalnego.

Zobacz podobne artykuły:

23 lipiec 2024

Odnawianie mieszkania

Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.