Optymalizacja przestrzeni w małych łazienkach

Mała łazienka wcale nie musi być ciasna. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie rozwiązania zastosować, żeby zaoszczędzić w niej trochę miejsca.

Chcesz urządzić piękną i funkcjonalną łazienką, ale Twoim ograniczeniem jest niewielki metraż? Dzięki kilku prostym rozwiązaniom możesz bez większych trudności osiągnąć ten cel. Dobór odpowiednich urządzeń sanitarnych i łazienkowych mebli pozwoli wygospodarować wolną przestrzeń w nawet bardzo małym pomieszczeniu, a przemyślane elementy wykończenia wnętrza dodatkowo optycznie je powiększą.

Urządzenia sanitarne

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się osoby remontujące małą łazienkę, jest rozplanowanie jej w taki sposób, żeby w pomieszczeniu znaleźć miejsce dla każdego z niezbędnych urządzeń sanitarnych. Chodzi zwłaszcza o:

 • wannę lub kabinę prysznicową,
 • kompakt WC (jeżeli łazienka połączona jest z toaletą),
 • umywalkę,
 • pralkę.

W pierwszym rzędzie zastanówmy się, jakie mamy możliwości w zakresie ulokowania pralki – być może dysponujemy większą kuchnią i jesteśmy w stanie wygospodarować w niej miejsce na pralkę? Rozwiązanie to w ostatnim czasie zyskuje na popularności i nie jest trudne do wprowadzenia. Po drugie musimy dokonać wyboru pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Kabina prysznicowa jest na ogół korzystniejszą opcją w małych łazienkach, jeśli jednak naprawdę trudno będzie nam zrezygnować z długich, relaksujących kąpieli we własnym domu, to możemy przemyśleć inny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni w tym mieszczeniu, a mianowicie zakup niedużej wanny i rezygnacja z umywalki. Kwestię tę najlepiej przedyskutować z profesjonalnym architektem wnętrz, który pomoże nam dokładnie rozpatrzyć wszelkie „za i przeciw” oraz podjąć najlepszą w konkretnym przypadku decyzję.

urzadzenia_sanitarne

Meble łazienkowe

W ergonomicznie zaprojektowanej łazience nie może zabraknąć nie tylko standardowych urządzeń sanitarnych, ale także podstawowych mebli, w których będziemy przechowywać kosmetyki, detergenty i łazienkowe tekstylia. Na szczęście meble te nie muszą być ustawione na podłodze i zajmować cennej przestrzeni – również dobrze będą pełnić swoją funkcję, kiedy zamocujemy je na ścianie. Prace montażowe możemy przeprowadzić bez konieczności wiercenia dziur, co mogłoby się zakończyć np. uszkodzeniem płytek ceramicznych. W celu przytwierdzenia łazienkowych szafek i półek do ściany warto sięgnąć po sprawdzony klej montażowy, taki jak Fix All firmy Soudal. Jest to mocny i szybki klej na bazie polimerów hybrydowych SMX, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu o podwyższonym stopniu wilgotności. Do zalet tego rozwiązania należą m.in.

 • łatwa aplikacja (klej przystosowany jest do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy),
 • wysoka skuteczność (wytrzymałość połączenia na obciążenie),
 • długotrwała odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni,
 • neutralność chemiczna,
 • doskonała przyczepność do większości materiałów budowlanych i dekoracyjnych (m.in. do betonu, tynku, cegły, szkła, ceramiki, wielu metali i tworzyw sztucznych),
 • możliwość malowania spoiny różnymi rodzajami farb,
 • minimalna emisja lotnych związków organicznych (Fix All posiada certyfikat Emicode EC1 Plus),
 • możliwość aplikowania kleju nawet na wilgotne podłoże.

Dodatkowo klej montażowy Fix All może być wykorzystany również w roli skutecznego uszczelniacza, za pomocą którego samodzielnie zabezpieczymy styki urządzeń sanitarnych ze ścianą przed wnikaniem wilgoci. Warto przy tym pamiętać, że choć spoina Fix All jest wysoce odporna na grzyby i pleśnie, to jednak – podobnie jak ma to miejsce w przypadku silikonów sanitarnych – należy ją regularnie czyścić.

fix_all

Optyczne powiększenie wnętrza

Nie zapominaj również, że małej łazience możemy przydać przestronności dzięki sprytnemu wykorzystaniu kolorów w jej wnętrzu oraz odpowiednim elementom wyposażenia. Efektu przytłoczenia pozwolą nam uniknąć jasne barwy, w szczególności biel, którą możemy przełamać kontrastowym, odważnym kolorem niektórych dodatków i np. pojedynczych płytek ceramicznych. Jednak najskuteczniejszym sposobem na optyczne powiększenie łazienki jest montaż dużego lustra w tym pomieszczeniu. I również w tym przypadku, zamiast sięgać po wiertarkę, możemy wykorzystać klej montażowy Fix All. Klej ten nie niszczy warstwy srebrzankowej, dlatego jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jeżeli mamy do czynienia z wielkogabarytowym, ciężkim lustrem, to rekomendowanym rozwiązaniem jest klej montażowy Fix All High Tack, który charakteryzuje się bardzo wysoką siłą spojenia początkowego i ekstremalną wytrzymałością. Co istotne, klej Fix All High Tack eliminuje konieczność mechanicznego podparcia klejonego przedmiotu do momentu utwardzenia spoiny.

optyczne_powiekszenie

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.