23 lipiec 2024
Odnawianie mieszkania
Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.
Proponowane: remont, glazura, kleje
Podczas codziennych porządków zauważyliście, że silikonowa fuga pomiędzy oknem a parapetem poszarzała i zaczęła odspajać się od podłoża? A może na spoinie wokół wanny, brodzika prysznicowego lub kuchennego stołu pojawiły się nieestetyczne naloty pleśni, i mimo usilnych prób nie jesteście w stanie ich usunąć? Podpowiadamy, jak wymienić stary silikon.
Prawidłowo wykonana spoina silikonowa wokół urządzeń sanitarnych skutecznie chroni zakamarki przed wnikaniem wilgoci przez wiele lat. Długoterminową inwestycją jest również uszczelnienie przy pomocy silikonu styku ramy okiennej i parapetu. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Kiedy silikon traci swoje właściwości – czego przejawem jest najczęściej jego słaba przyczepność do podłoża i pękanie – to najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze usunięcie starej spoiny i położenie nowej. Inaczej szybko pojawią się takie problemy, jak np. szkodliwe dla zdrowia plamy pleśni w łazience czy też chłód bijący od okien, który nie tylko obniży komfort użytkowania pomieszczenia, ale również odczuwalnie zwiększy nasze rachunki za energię w sezonie jesienno-zimowym. Okazuje się jednak, że pozbycie sią starego silikonu może nastręczać niemałych trudności. Wykonanie tego zadania bywa bowiem bardzo czasochłonne i zazwyczaj wymaga zastosowania specjalnych preparatów.
Pamiętajmy, że pierwszym krokiem, którego w żadnym wypadku nie można pominąć, jest próba mechanicznego usunięcia silikonu. W tym celu najlepiej użyć ostrego nożyka, żyletki lub szpachelki. Zawsze należy przy tym zachować ostrożność – wystarczy chwila nieuwagi, aby czyszczona powierzchni została uszkodzona. Za pomocą nożyka lub szpachelki zwykle jesteśmy w stanie usunąć znaczną ilość starego silikonu, jednak w drugiej kolejności musimy uporać się z pozostałościami, które opierają się mechanicznego usuwaniu.
Uporczywe resztki starego silikonu należy zmiękczyć odpowiednim preparatem. Doskonale sprawdzi się tutaj Sealant Remover firmy Soudal – bardzo szybki w działaniu spray na bazie węglowodorów. Sealant Remover może być stosowany na wielu typach podłoży budowlanych, takich jak:
Preparat ten jest bardzo łatwy w aplikacji. Przed użyciem należy silnie wstrząsnąć pojemnik, spryskać pozostałości silikonu i pozostawić na 10 minut. Następnie usuwamy rozmiękczone resztki silikonu suchą ściereczką. W razie potrzeby powtarzamy cały zabieg. Precyzyjną aplikację sprayu Sealant Remover zdecydowanie ułatwia słomkowy aplikator. Preparat ten możemy zastosować nie tylko do usuwania resztek spoin silikonowych, ale również pozostałości po polimerach MS oraz do usuwania folii zabezpieczającej z PCV. Ponieważ Sealant Remover może spowodować odbarwienie powierzchni porowatych oraz zmatowienie niektórych tworzyw sztucznych, to wskazane jest przeprowadzenie wcześniejszego testu w mało widocznym miejscu.
Przed położeniem nowej fugi silikonowej należy przemyć szczelinę ciepłą wodą z detergentem i dokładnie wysuszyć. Nie zapominajmy, że do wykonania nowej spoiny musimy użyć odpowiedniego silikonu sanitarnego. Przykładowo do spoinowania wanien i brodzików emaliowanych, a także do wypełniania szczelin wokół muszli ceramicznych przeznaczony jest silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym, natomiast do spoinowania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, np. wanien i brodzików akrylowych oraz kabin prysznicowych ze szkła lub PCV, zastosujmy silikon sanitarny neutralny.
Na uwagę zasługuje fakt, że do wypełniania różnego rodzaju szczelin i zakamarków wokół urządzeń sanitarnych z powodzeniem możemy również użyć nowoczesnego kleju Fix All. Szerokie zastosowanie kleju montażowego Fix All jest rezultatem jego zaawansowanej formuły opartej na technologii polimerów hybrydowych SMX. Wszechstronność idzie tu w parze z wysoką wytrzymałością, wyjątkowo szybkim działaniem i łatwą aplikacją. Prawidłowe używanie kleju montażowego Fix All nie powinno stanowić problemu nawet dla początkującego majsterkowicza – nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy na odpowiednio przygotowane podłoże, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wykorzystania silikonu. Stosowanie kleju montażowego Fix All jest ponadto bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ ten sam preparat możemy użyć zarówno do klejenia, mocowania, jak i fugowania.
Proces mocowania danego elementu (np. lustra czy półki) z zastosowaniem kleju montażowego Fix All składa się z następujących etapów:
W przypadku mocowania ciężkiego elementu zaleca się stosowanie kleju montażowego Fix All High Tack, który odznacza się ekstremalnie silnym chwytem początkowym.
Przed aplikacją Fix All należy osłonić okolice fugi taśmą malarską, dzięki czemu unikniemy kłopotliwych zabrudzeń, a linia spoiny będzie maksymalnie prosta. Prawidłowe używanie kleju montażowego Fix All jako uszczelniacza oznacza również zachowanie właściwych wymiarów spoiny: jej minimalna szerokość powinna wynosić 5 mm, a maksymalna – 30 mm.
Wakacyjne miesiące to idealny moment na odświeżenie mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak je zrealizować.
Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Kuchenny blat ma duży wpływ nie tylko na wygląd kuchni, ale również na komfort jej użytkowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru blatu.