Zastosowanie silikonu w łazience

Poprawna hydroizolacja łazienki, która zabezpieczy pomieszczenie i uchroni nas przed poważnymi stratami w przypadku np. awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, jest zadaniem dla fachowców. Jednak uszczelnienia wokół urządzeń sanitarnych bez problemu wykonamy sami. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie silikony marki Soudal, które są bardzo łatwe w aplikacji, a przede wszystkim wyjątkowo skuteczne.

Narożniki kabiny prysznicowej, a także styki umywalki, wanny oraz kompaktu WC ze ścianą to newralgiczne miejsca w łazience. To właśnie tam, na skutek działania wilgoci, często pojawiają się grzyby i pleśnie. Aby tego uniknąć, należy precyzyjnie wypełnić łączenia przy pomocy silikonu sanitarnego.

Szeroki wybór, cały wachlarz możliwości

Do spoinowania wanien i brodzików emaliowanych, a także do wypełniania szczelin wokół muszli ceramicznych najlepiej zastosować silikon sanitarny Soudal o utwardzaniu kwaśnym. Natomiast przy spoinowaniu elementów z tworzyw sztucznych, takich jak wanny akrylowe czy kabiny prysznicowe z PCV, perfekcyjnie sprawdzi się silikon sanitarny neutralny. Do dyspozycji mamy ponadto:

Fugi silikonowe w łazience – zobacz, na co zwrócić uwagę:

O czym należy pamiętać?

Przed przystąpieniem do prac uszczelniających, pamiętajmy o przygotowaniu podłoża, które powinno być suche i czyste.

  1. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu prostej linii spoiny, to okolice fugi najlepiej osłonić taśmą malarską. W ten sposób unikniemy również zabrudzenia brzegów spoiny.
  2. Po otwarciu kartusza i nałożeniu aplikatora, pojemnik z silikonem umieszczamy w ręcznym lub pneumatycznym pistolecie do uszczelniaczy, który umożliwia wygodne i dokładne nałożenie silikonu.
  3. Kiedy wykonamy już spoinę, fugę należy wyprofilować przy pomocy szpachelki, zwilżonej np. wodnym roztworem mydła lub preparatem Joint Finish. Właściwie wyrównana powierzchnia silikonu pozwoli wodzie swobodnie spływać.
  4. Ostatnim etapem jest ostrożne usunięcie taśmy malarskiej natychmiast po obróbce fugi.

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.