Jakie dekoracje wybrać na ścianę?

Chcesz odmienić wygląd swojego domu lub mieszkania za pomocą oryginalnej dekoracji na ścianie? Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się w danym pomieszczeniu.

Gruntowny remont nie jest potrzebny, żeby odświeżyć panującą we wnętrzu atmosferę. Czasami wystarczy zaaranżować i wyeksponować jedną ze ścian, dzięki czemu zacznie ona pełnić funkcję nietuzinkowej ozdoby. W jaki sposób udekorować wybraną ścianę? Z pewnością możliwości jest wiele, a ostateczna decyzja uzależniona będzie od takich czynników, jak stylistyka pomieszczenia, jego przeznaczenie, a także nakłady czasowe i finansowe, jakimi dysponujemy. W niniejszym artykule przedstawiamy cztery pomysły, które bez problemu zrealizujemy samodzielnie, i to stosunkowo niewielkim kosztem. 

Ściana korkowa

Atrakcyjnym wizualnie materiałem, którym możemy wykończyć ścianę, jest korek. Materiał ten charakteryzuje się ciekawą fakturą i wprowadza do pomieszczenia naturalne piękno. Estetyka idzie tu w parze z walorami praktycznymi, ponieważ korek doskonale izoluje akustycznie, jest bardzo wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Rozwiązanie to świetnie zda egzamin m.in. w sypialni, a także w pokoju dla dziecka, w którym korkowa ściana może zostać wykorzystana jako tablica na materiały edukacyjne.

Montaż korkowej okładziny na ścianie nie jest rudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać o wykorzystaniu w tym celu odpowiedniego kleju, np. kleju 22A firmy Soudal. Jest to klej dyspersyjny o wysokiej sile spojenia, który ma perfekcyjną przyczepność do porowatych powierzchni, takich jak tynk, beton czy cegła. Nie zawiera rozpuszczalników, jest bezwonny i bezpieczny dla otoczenia. Jego zaletą jest również możliwość stosowania w przypadku ogrzewania ściennego.

sciana-korkowa

Lamele ścienne

W salonie i holu bardzo dobrze sprawdzą się dekoracyjne lamele ścienne. Ponieważ dostępne są w rozmaitych kolorach i rozmiarach, idealnie wkomponuję się w różne stylistyki wnętrza. Ułożenie lameli na ścianie niewątpliwie wymaga precyzji i dbałości o zachowanie równych odstępów między poszczególnymi listwami, jednak zadanie to nie powinno stanowić dużego wyzwania dla fanów majsterkowania. Montaż lameli przebiegnie szybko i sprawnie, jeśli zastosujemy gotowy do użycia i łatwy do nałożenia klej hybrydowy T-Rex Gold marki Soudal. Do podstawowych zalet tego preparatu należą:

 • przystosowanie do aplikacji standardowym pistoletem,
 • wyjątkowo wysoka siła spojenia początkowego (400kg/m²),
 • trwała elastyczność,
 • szybkość działania,
 • bezwonność
 • możliwość stosowania również w pomieszczeniach wilgotnych oraz na zewnątrz budynku.
lamele-scienne

Dekoracyjne płytki

Niezawodnym rozwiązaniem w niemal każdym pomieszczeniu są dekoracyjne płytki, które mogą imitować takie materiały, jak:

 • beton,
 • cegła,
 • kamień naturalny.

Na realizację prac montażowych będziemy musieli zarezerwować trochę czasu, ale ostateczny efekt wart jest zachodu. Prace przebiegną sprawnie, jeśli do zamocowania płytek użyjemy np. kleju-uszczelniacza Fix All firmy Soudal. Jest to klej pistoletowy o znakomitej przyczepności do niemal wszystkich materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych. Jest neutralny chemicznie i nie niszczy klejonych powierzchni, a ponieważ jego skład został wzbogacony o nowoczesne substancje biobójcze, to z powodzeniem możemy go zastosować również do montażu płytek np. w łazience lub kuchni.

dekoracyjne-plytki

Lustro jako dekoracja

W roli wyszukanej ozdoby w salonie bardzo dobrze odnajdzie się lustro, które dodatkowo powiększy optycznie pomieszczenie i rozjaśni je naturalnym światłem – jest to więc optymalna propozycja dla salonów charakteryzujących się niewielkim metrażem. Podczas wyboru modelu zwróćmy szczególną uwagę na ramę, jeżeli chcemy mieć pewność, że lustro będzie harmonijnie komponować się ze stylistyką wnętrza. W salonie rustykalnym świetnie sprawdzi się rama drewniana, we wnętrzu klasycznym – ornamentowana rama metalowa, z kolei prosta rama wykonana w duchu minimalizmu efektownie podkreśli nowoczesną aranżację pomieszczenia. Ważnym walorem dekoracyjnym jest także kształt lustra. Nieregularna forma oprawy skutecznie przyciąga wzrok i sprawia, że lustro staje się jednym z centralnych punktów stylizacji.

Lustro możemy solidnie i szybko zamocować bez wiercenia otworów w ścianie. Sprawdzoną alternatywą jest zastosowanie kleju Fix All High Tack, który:

 • ma ekstremalnie mocny chwyt początkowy,
 • nie uszkadza warstwy srebrzankowej,
 • jest superwytrzymały,
 • nie wymaga mechanicznego podparcia lustra do momentu utwardzenia spoiny.
przyklejanie-lustra

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.