Pomysły na aranżację ściany w salonie

Ze względu na reprezentacyjną funkcję salonu, do wyglądu tego pomieszczenia przywiązujemy szczególną wagę. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zaaranżować ścianę w salonie, aby uzyskać nietuzinkowy efekt.

Salon w typowym polskim domu jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym: tutaj najczęściej odpoczywamy po pracy, urządzamy przyjęcia, spożywamy posiłki w rodzinnym gronie, a nierzadko również pracujemy. Aranżacja salonu wymaga przez to dużej pomysłowości i nierzadko jest bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem. Aby rezultat był w pełni satysfakcjonujący, warto dokładnie przemyśleć każdy szczegół, w tym również aranżację ścian. Oczywiście, wiele zależy od stylu wystroju salonu – niektóre rozwiązania świetnie sprawdzą się we wnętrzu klasycznym, inne w industrialnym czy retro. Nie bez znaczenia jest również metraż pomieszczenia oraz budżet, jakim dysponujemy. Jednak w większości przypadków dobrym pomysłem jest wybór jednej ściany, którą wyraźnie zaakcentujemy. W tym celu możemy zastosować m.in. kontrastowy kolor, ciekawy materiał wykończeniowy lub wyjątkową dekorację. Przestawiamy trzy propozycje, dzięki którym ściana w salonie z pewnością nie będzie nudna.

Rodzina w jasnym salonie, rodzice patrzą na bawiące się dzieci

Domowe ognisko, czyli salon z kominkiem

Tradycyjny kominek otwarty to niezawodne rozwiązanie w klasycznym wnętrzu. Chociaż montaż kominka nie jest prostym przedsięwzięciem, to jednak jego walory wizualne i praktyczne są argumentem, który przekonał wielu niezdecydowanych. Jeżeli kominek wykończony jest cegłą, to materiał ten z powodzeniem możemy wykorzystać również do aranżacji całej ściany. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się ceglane płytki ścienne, które dostępne są w różnych kształtach i odcieniach.

Domowe ognisko zaaranżowane na styl ceglany

Do montażu ceglanych płytek rekomendujemy poliuretanowy klej budowlany Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun firmy Soudal, który jest gotowy do użycia, wysokowydajny i szybkoschnący. Dzięki wygodnemu uchwytowi Genius Gun dozowanie kleju jest bardzo precyzyjne i oszczędne. Do atutów tego kleju należą również:

 • doskonała przyczepność do większości materiałów budowlanych,
 • tiksotropowe właściwości (klej Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun nie spływa z powierzchni pionowych),
 • gwarancja dodatkowej izolacji termicznej i akustycznej,
 • możliwość malowania spoiny.

Ściana dla kinomana

Miłośnikom filmów i fanom telewizyjnych programów rozrywkowych proponujemy aranżację ściany telewizyjnej, dzięki której salon zamieni się w kino domowe. W ten sposób wnętrze nabierze nowoczesnego charakteru. Duży ekran telewizora będzie się szczególnie dobrze prezentował na betonowej ścianie, a industrialny styl aranżacji idealnie podkreśli punktowe oświetlenie.

Zaaranżowana ściana w salonie dla kinomaniaka w telewizor o drewnianych ramach

Aby zyskać pewność, że ekran będzie solidnie zamontowany, do instalacji uchwytu do telewizora warto zastosować kotwę chemiczną SOUDAFIX P300-SF firmy Soudal, która celująco zda egzamin nawet w przypadku słabych podłoży. Aplikacja kotwy chemicznej nie jest trudnym zadaniem. Kotwę wprowadzamy do wywierconego i oczyszczonego otworu za pomocą wzmocnionego wyciskacza do standardowych kartuszy, a następnie wciskamy pręt kotwiący w otwór, lekko go przekręcając. Pamiętajmy, że możemy przykręcić telewizor do uchwytu dopiero po pełnym utwardzeniu kotwy.

Kotwa chemiczna SOUDAFIX P300-SF powszechnie używana jest do montażu m.in. kołków, prętów mocujących, gniazd i stelaży poddawanych ekstremalnym obciążeniom mechanicznym tak w pełnych, jak i perforowanych materiałach, w tym w:

 • betonie,
 • kamieniu,
 • cegle,
 • cegle dziurawce,
 • pustaku stropowym.

Nietypowa ozdoba

Ściana w salonie może nabrać wyrazistości również dzięki oryginalnej ozdobie w postaci np. roweru! Jeżeli nasz jednoślad przykuwa wzrok pięknym designem, to nie warto chować go w piwnicy czy garażu. Wieszak rowerowy możemy przymocować do ściany w salonie bez użycia wiertarki. Niezawodnym rozwiązaniem jest zastosowanie silnego kleju montażowego, takiego jak T-Rex Gold marki Soudal. Jest to klej hybrydowy o trwałej elastyczności, który gwarantuje mocowanie o ekstremalnej wytrzymałości. T-Rex Gold trzyma po zaledwie jednej sekundzie od dociśnięcia, a siła spojenia początkowego tego kleju wynosi aż 400kg/m². Dodatkowo jest bezwonny i całkowicie bezpieczny dla otoczenia, a jego spoina w razie potrzeby daje się malować, nawet farbami na bazie wodnej.

Ozdoba ściany w salonie jako rower

T-Rex Gold sprawdzi się na niemal wszystkich powierzchniach gładkich i porowatych (m.in. beton, cegła, drewno, korek i klinkier). Aplikacja tego kleju nie powinna stanowić problemu nawet dla początkującego majsterkowicza. Cały proces składa się z trzech prostych kroków:

 • oczyszczenie i odtłuszczenie klejonych powierzchni (należy zadbać o to, by podłoże było stabilne),
 • nałożenie kleju (pasmami lub punktowo) na jedną z klejonych powierzchni (należy upewnić się, że klej został nałożony w narożnikach i wzdłuż krawędzi klejonego elementu),
 • połączenie spajanych elementów (należy je mocno docisnąć).

Zobacz podobne artykuły:

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.