Jak przechowywać rower w sezonie zimowym

Zima w Polsce cyklistów nie rozpieszcza. Krótki dzień, mokre ulice i chłodny wiatr sprawiają, że o tej porze roku większość z nas odstawia swój jednoślad w kąt. Podpowiadamy, jak przechowywać rower zimą, aby był w dobrej kondycji, kiedy tylko nadejdą wiosenne dni.

Jazda na rowerze w sezonie zimowym nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Nawet jeśli za oknem nie szaleje śnieżyca, a temperatura nie spada grubo poniżej zera, to warunki pogodowe i tak są zazwyczaj na tyle nieprzyjazne, że lepiej wybrać inny środek transportu. I nie chodzi tu jedynie o naszą wygodę, ale także bezpieczeństwo. Zimą niewiele potrzeba, aby wpaść w poślizg, a ponieważ szybko zapada zmrok, rowerzyści są słabo widoczni dla kierowców. O ile więc nie jesteśmy doświadczonymi miłośnikami ekstremalnych przygód, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem – poczekajmy z wycieczkami rowerowymi do wiosny. Nie zapominajmy jednak o wybraniu odpowiedniego miejsca, w którym przezimują nasze dwa kółka.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze, żeby w pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania roweru było stosunkowo sucho i ciepło. Optymalna jest temperatura pokojowa, ale garaż lub piwnica powinny wystarczyć, pod warunkiem, że nie są zawilgocone. Stały kontakt roweru z wodą oznacza oczywiście ryzyko korozji, a nawet rozsadzenia niektórych elementów, jeżeli woda zamarznie. Z tego powodu nie należy go przechowywać przez całą zimę na tarasie lub balkonie, gdzie nawet bardzo dobry pokrowiec na rower nie zagwarantuje pełnej ochrony przed działaniem wilgoci i mrozu.

Rower w mieszkaniu

Sytuacja komplikuje się, kiedy nie mamy dostępu do piwnicy czy garażu, i pozostaje nam… własne mieszkanie. Z jednej strony, dla roweru to najbardziej komfortowa opcja, a ponadto zyskujemy pewność, że nie będzie łatwym łupem dla złodziei. Z drugiej strony, rower w mieszkaniu często po prostu nam zawadza.

Jak wygospodarować odpowiednie miejsce?

Jeżeli mamy problem z wygospodarowaniem miejsca na rower na podłodze w pomieszczeniu, świetnym rozwiązaniem jest specjalny wieszak, który możemy zamocować zarówno na ścianie, jak i na suficie. W tym celu warto zastosować super mocny klej, taki jak Fix All High Tack marki Soudal.

  • Odznacza się on ekstremalnie silnym chwytem początkowym i wytrzymuje bardzo duże obciążenia.
  • Jest łatwy w aplikacji (nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy) i doskonale przyczepny do praktycznie wszystkich materiałów.

Wykorzystanie wieszaka na rower ma również tę zaletę, że nie musimy martwić się o poziom ciśnienia w oponach. Przy niskim ciśnieniu, opony dotykające nawierzchni mogą się odkształcić, jeśli przez dłuższy czas nie są używane. Kiedy jednak rower nie dotyka podłogi, regularne dopompowywanie kół staje się zbędne

Zobacz podobne artykuły:

06 sierpień 2024

Idealny sposób na odtłuszczenie, czyszczenie i zabezpieczenie przed korozją

Aerozole techniczne z rodziny Soudal to produkty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego domu. W szerokiej ofercie firmy znajdziemy rozwiązania dedykowane najbardziej popularnym i specjalistycznym zastosowaniom - środki czyszczące i odtłuszczające powierzchnię, skutecznie usuwające pozostałości po remoncie oraz powłoki i smary zabezpieczające powierzchnię przed korozją czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.