Jak zabrać się za remont kuchni?

Przymierzasz się do remontu kuchni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

Kuchnia bardzo często traktowana jest jako centralne pomieszczenie w domu, w szczególności w sytuacji, gdy połączona jest z jadalnią, w której przy okazji wspólnych posiłków o różnych porach dnia spotykają się wszyscy mieszkańcy. Z tego też względu warto dokładnie przemyśleć najważniejsze kwestie związane z jej remontem. Chodzi nie tylko o sprawy natury aranżacyjnej, takie jak dobór mebli, designu sprzętów AGD, kolorystyki i ozdobnych dodatków, ale również o walory praktyczne kuchni, rozwiązania mające na celu podniesienie standardu higienicznego oraz rozmieszczenie elementów wyposażenia wnętrza w taki sposób, żeby użytkowanie pomieszczenia było jak najbardziej komfortowe. Od czego zatem zacząć, żeby podjęta inwestycja przyniosła jak najlepsze efekty?

Projekt pomieszczenia kuchennego

W punkcie wyjścia zadbajmy o dobry projekt – to właściwa droga zarówno w przypadku remontu kuchni, jak innych pomieszczeń w naszym domu. Co istotne, prawidłowe wykonanie projektu kuchni jest nieco bardziej skomplikowane, niż zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy odświeżamy salon lub sypialnię. Pamiętajmy, że w nowej kuchni będziemy musieli znaleźć miejsce m.in. dla lodówki czy zlewozmywaka, a dobre rozplanowanie różnych elementów wyposażenia w przestrzeni kuchni będzie jednym z kluczowych czynników mających wpływ na wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Dlatego rekomendowane jest tutaj skorzystanie z pomocy profesjonalisty, tym bardziej że o znalezienie projektanta kuchni na rynku nie powinno być trudno. Dopasuje on odpowiednie rozwiązania do naszych potrzeb i pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Ważne jest, żeby dostarczyć projektantowi kuchni wszystkich niezbędnych informacji na temat naszych upodobań i preferencji – tylko w ten sposób ostateczny projekt kuchni i jego realizacja spełnią w pełni nasze oczekiwania.

projekt_kuchni

Izolacja przeciwwilgociowa

Pamiętajmy, że kuchnia należy do pomieszczeń o podwyższonym stopniu wilgotności. Podobnie jak w przypadku łazienki, wykonywane są w niej czynności wymagające użycia bieżącej wody. Zlewozmywak czy zmywarka do naczyń narażone są na różnego rodzaju usterki i nie zawsze, niestety, będą funkcjonować poprawnie, co może skutkować mniejszymi lub większymi awariami hydraulicznymi. Chociaż nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka tego typu awarii, to jednak możemy zadbać o to, aby maksymalnie zminimalizować konsekwencje ewentualnych usterek. Bardzo pomocne w tym zakresie będzie wykonanie szczelnej warstwy hydroizolacji. Przy realizacji tego zadania najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak Soudal Hydro System (SHS). System izolacji przeciwwilgociowej SHS składa się z w pełni kompatybilnych ze sobą komponentów, których łączne zastosowanie daje gwarancję prawidłowego zabezpieczenia tzw. stref mokrych w kuchni (czyli np. miejsc, w których zlokalizowany jest zlewozmywak, zmywarka, a czasami również pralka). Do komponentów tych należą:

  • folia w płynie Soudagum LM – tworzy ona nieprzepuszczalną barierę dla wody (po nałożeniu folii dwoma warstwami na podłoże),
  • narożniki wewnętrzne Soudatape IC oraz zewnętrzne Soudatape OC – do uszczelniania połączeń ścian i podłogi (3D),
  • taśma Soudatape ST – do uszczelniania styku ścian lub styku ściany z podłogą (2D),
  • kołnierze Soudatape PD – do uszczelniania przejść rurowych.

Dodatkowo, przed zastosowaniem Soudal Hydro System należy zagruntować ściany i posadzkę odpowiednim preparatem, a konkretnie szybkoschnącym gruntem uszczelniającym Soudaprim DP marki Soudal.

Soudal_Hydro_System

Prace uszczelniające w kuchni

Nie zapominajmy także, że w pomieszczeniu kuchennym należy zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci wszelkie zagłębienia i szczeliny – np. te, z którymi mamy do czynienia na styku blatu kuchennego czy zlewozmywaka ze ścianą. W przeciwnym razie mogą one stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i pleśni. Do spoinowania elementów wyposażenia kuchni przeznaczone są specjalne silikony sanitarne, które wykazują wysoką i długotrwałą odporność na działanie wilgoci i zawierają w swym składzie środki biobójcze. Skuteczne silikony sanitarne znajdziemy w portfolio marki Soudal, która opracowała m.in.:

Silikony sanitarne firmy Soudal są perfekcyjnie przyczepne do typowych podłoży budowlanych, trwale elastyczne i niewrażliwe na działanie detergentów, a ponadto cechuje je łatwa aplikacja, co zdecydowanie ułatwia realizację prac uszczelniających w kuchni i innych pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności.

uszczelnianie_zlewozmywaka

Zobacz podobne artykuły:

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.