Jak urządzić małą kuchnię?

Aranżacja kuchni o niewielkim metrażu może być wyzwaniem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zaoszczędzić w niej nieco miejsca.

Przestronna kuchnia, w której można bez trudu pomieścić wszelkie ułatwiające gotowanie i sprzątanie sprzęty oraz wygospodarować miejsce do wygodnego przygotowywania posiłków i spożywania ich w rodzinnym gronie – jest marzeniem wielu z nas. Niestety, rzeczywistość często odbiega od wyobrażeń i zamiast dużego, ustawnego wnętrza, do dyspozycji mamy pomieszczenie o skromnym metrażu. Nie oznacza to jednak, że musimy pożegnać się z wizją pięknej i funkcjonalnej kuchni. Istnieją sposoby, by nawet niewielkie pomieszczenie spełniło nasze oczekiwania w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów, które pomogą nam zrealizować projekt komfortowej, choć niewielkiej kuchni.

urzadzenie_malej_kuchni

Optymalna aranżacja ścian w kuchni

Urządzając kuchnię o małym metrażu, warto postawić na rozwiązania, dzięki którym uwolnimy podłogę od zbędnych mebli. W niedużych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się wysokie całościenne zabudowy, które posłużą nam do przechowywania zestawów naczyń, garnków i patelni, i w które wkomponujemy sprzęty AGD. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć tak podstawowych elementów wyposażenia, jak lodówka, zlewozmywak czy kuchenka, pamiętajmy jednak o wyborze modeli charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami, jeśli zależy nam na tym, by uniknąć efektu zagracenia wnętrza.

Bardzo dobrą propozycją dla niewielkiej kuchni są również uchwyty ścienne i wieszaki na garnki, pokrywki oraz inne kuchenne akcesoria. W ten sposób nie tylko zwolnimy w razie potrzeby cenną przestrzeń w szafkach kuchennych, ale też będziemy mieli zawsze pod ręką najważniejsze utensylia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bardzo łatwy montaż haków i wieszaków, który bez problemu możemy wykonać samodzielnie, i to bez sięgania po wiertarkę. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie odpowiedni klej montażowy, np. Fix All z oferty firmy Soudal. Jest to nowoczesny klej hybrydowy na bazie polimerów SMX, przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Fix All odznacza się bardzo wytrzymałą spoiną, trwałą elastycznością i szybkością działania. Do jego kluczowych zalet należą również następujące właściwości:

 • niewrażliwość na działanie grzybów i pleśni (Fix All wzbogacony jest o nowoczesne substancje biobójcze),
 • wodoodporność,
 • wodoszczelność,
 • neutralność chemiczna (Fix All nie reaguje z podłożem i nie przebarwia brzegów materiałów porowatych),
 • perfekcyjna przyczepność do niemal wszystkich materiałów porowatych i nieporowatych (w tym do drewna, ceramiki, betonu, cegły, szkła, wielu metali i tworzyw sztucznych),
 • bardzo niska emisja lotnych związków organicznych (Fix All posiada certyfikat Emicode EC1 Plus),
 • możliwość malowania utwardzonej spoiny różnymi rodzajami farb, również farbami na bazie wodnej.
wieszaki_w_kuchni

Kuchnia połączona z salonem

Kuchnia tradycyjnie kojarzy się z miejscem spożywania rodzinnych śniadań, obiadów i kolacji, stąd jedno z centralnych mebli w tym pomieszczeniu stanowi stół. W małej kuchni znalezienie miejsca dla stołu, przy którym wygodnie usadowią się wszyscy członkowie rodziny, może okazać się problematyczne. Istnieje kilka rozwiązań, które warto zastosować w tej sytuacji, m.in.:

 • stół wysuwany,
 • połączenie stołu z blatem kuchennym,
 • otwarcie kuchni na salon.

Ostatnie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w przypadku dużej rodziny. Pamiętajmy jednak, że wyburzenie ściany jest stosunkowo poważną ingerencją w układ mieszkania i przed podjęciem takiej decyzji najlepiej skonsultować sprawę z fachowcem.

kuchnia_z_salonem

Optyczne powiększenie kuchni

Małą kuchnią możemy również powiększyć wizualnie dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu barw, wzornictwa, światła oraz elementów wyposażenia, w tym przede wszystkim luster. Jeśli chodzi o kolor ścian i mebli, to warto wybrać jasne, stonowane barwy, które skontrastujemy odważniejszym kolorem dodatków. Zadbajmy o odpowiednią ilość światła dziennego w pomieszczeniu, unikając ciemnych rolet okiennych, a także o optymalne oświetlenie główne i punktowe w newralgicznych miejscach, takich jak blat kuchenny, stół czy płyta grzewcza. Sprawdzonym sposobem na powiększenie kuchennego pomieszczenia jest również montaż lustra, np. na ścianie pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami.

optyczne_powiekszenie_kuchni

Hydroizolacja kuchennego pomieszczenia

Zanim przystąpimy do aranżowania małej kuchnie, nie zapominajmy o prawidłowej hydroizolacji tego pomieszczenia, dzięki której znacznie zminimalizujemy ryzyko poważnych uszkodzeń w przypadku wystąpienia mniejszych i większych awarii hydraulicznych. Skuteczny system izolacji przeciwwilgociowej znajdziemy w portfolio marki Soudal, która opracowała Soudal Hydro System (SHS). Jego głównym elementem jest folia w płynie Soudagum LM, tworząca nieprzepuszczalną dla wody barierę. Folię wzmacniają pozostałe komponenty SHS w postaci:

 • narożników wewnętrznych Soudatape IC,
 • narożników zewnętrznych Soudatape OC,
 • taśmy Soudatape ST do zabezpieczania styku ścian oraz ściany z podłogą,
 • kołnierzy Soudatape PD do zabezpieczania przejść rurowych.

Prawidłowo wykonana warstwa hydroizolacji w kuchni uchroni nas przed ewentualnymi kosztownymi szkodami i pozwoli cieszyć się efektem prac aranżacyjnych przez długie lata.

Soudal_Hydro_System

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.