Mały remont? Zmierz się z nim sam!

Bez pomocy fachowca możesz samodzielnie uporać się z wieloma drobnymi usterkami. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do pracy oraz jakie produkty chemii budowalnej wybrać, aby sprawnie poradzić sobie z wyznaczonymi zadaniami?

Zanim rozpoczniesz remont, warto zastanowić się jaki dokładnie będzie jego zakres. Czy wystarczy odświeżyć ściany, wypełniając ubytki i pęknięcia powstałe wskutek codziennego użytkowania? Czy może oprócz tego, uwagi wymaga zaniedbany sufit, a parkiet w pokoju gościnnym – uszczelnienia? Dokładnie przemyśl, jakie zadania chcesz wykonać, a następnie ustal ich kolejność. Pamietaj, aby przed rozpoczęciem remontu precyzyjnie obliczyć powierzchnię, na której przeprowadzisz prace. To pozwoli na dokładny dobór oraz kalkulację potrzebnych materiałów i chemii budowlanej.

Sprytne produkty – kleje, pianki, uszczelniacze

Aby ułatwić sobie pracę, szukaj produktów z segmentu „Do it Yourself”, czyli „Zrób to sam”. Co je wyróżnia? Przede wszystkim dostępne są w mniejszych opakowaniach, niż odpowiedniki dla profesjonalistów. Wiele z nich ma specjalne, funkcjonalne aplikatory, które pozwalają zaoszczędzić materiał. Przykładowo pianki montażowe Soudal, posiadają opatentowane aplikatory Genius Gun. Rozwiązanie pozwala na wielkokrotne użycie produktu. Poza tym masz gwarancję precyzyjnego dozowania oraz wygodnej aplikacji. Przydadzą się na pewno jeszcze inne artykuły np. lekki akryl szpachlowy, elastyczny klej – uszczelniacz hybrydowy, silikon neutralny, kit do parkietu czy wodoodporny klej do drewna.

Pianka w dłoń i do dzieła!

Zacznij od bardziej wymagających prac. Jeśli przed tobą montaż lub izolacja parapetów, progów oraz stopni schodów, warto sięgnąć po wspomnianą piankę montażową z aplikatorem Genius Gun. Produkt pozwala na komfortową aplikację, nawet jedną ręką. To znacznie ułatwia montaż – szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Poza tym rozwiązanie daje pełną kontrolę ilości wypuszczanej z puszki pianki. Dzięki temu nie tracimy czasu i pieniędzy na obcinanie zbędnych naddatków.

Podczas remontu kuchni i łazienki sprawdzi się seria klejów-uszczelniaczy Fix All Soudal. Produkty są odporne na działanie grzybów i pleśni, dlatego można je stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Elastyczne kleje-uszczelniacze charakteryzują się wysoką siłą spajania oraz dużą uniwersalnością pod względem możliwości ich zastosowania. Są odpowiednie do wszystkich rodzajów podłoży budowlanych, również trudnych i wilgotnych, m.in.:

  • tworzyw sztucznych
  • drewna
  • metalu
  • tynku
  • glazury
  • kamienia
  • szkła

Przy pomocy klejów Fix All nie tylko przymocujesz lustro, wieszaczek, listwę przypodłogową, ale wykonasz także spoiny wokół zlewozmywaka, wanny i umywalki lub uszczelnisz kabinę prysznicową. W razie potrzeby widoczna spoina może być pomalowana nawet farbami wodnymi.

Grunt to podłoga

Do wypełniania szpar i szczelin w drewnianej podłodze przyda się kit do parkietu Soudal. Dzięki szerokiej palecie dostępnych kolorów materiał dopasuje się do najpopularniejszych gatunków drewna. Dodatkowo nie przebarwi go, a po utwardzaniu wypełnienie jest odporne na krótkotrwały kontakt z wodą. Jeśli podłoga lub elementy mebli wymagają podklejenia, zastosuj Super wodoodporny klej do drewna 66A. Klej poliuretanowy spienia się podczas utwardzania, wypełniając niewielkie ubytki w podłożu poza tym zapewni wyjątkową siłę spojenia – nieosiągalną dla standardowych klejów na bazie PVA.

Na koniec przyjrzyjmy się ścianom. Widzisz pęknięcia, rysy i ubytki? Aby je wypełnić i zamaskować możesz zastosować lekki akryl szpachlowy Soudal. Preparat nie zawiera rozpuszczalników, dzięki czemu nie uszkodzi delikatnych materiałów dekoracyjnych z polistyrenu czy poliuretanu. Do tego akryl szybko wysycha, nie kurczy się i nie pęka. Wygładzona, pojedyncza warstwa szpachli nie wymaga szlifowania.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.