Planowanie wiosennych porządków

Chociaż zima na razie nigdzie się nie wybiera, to już teraz warto postawić pierwsze kroki w kierunku… wiosennych porządków. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak się do nich solidnie przygotować.

Podczas gdy niektórzy z nas chętnie zatracają się w zimowym szaleństwie, korzystając z miejskich lodowisk i zaśnieżonych górskich stoków – inni z utęsknieniem wyczekują już wiosny. Niezależnie od tego, jakie jest nasze nastawienie do najmroźniejszej pory roku, warto wykorzystać ten czas na zaplanowanie w najdrobniejszych szczegółach działań, które tradycyjnie podejmujemy na początku sezonu letniego. Chodzi konkretnie o wiosenne porządki, na które składa się przede wszystkim gruntowne sprzątanie całego domu, a nierzadko również selekcja rozmaitych rzeczy, jakie zgromadziliśmy przez lata. Tego typu porządki są praco– i czasochłonnym przedsięwzięciem. Jego realizację ułatwi nam wdrożenie podstawowych zasad planowania. Na co zwrócić szczególną uwagę?

gruntowne-sprzatanie-na-wiosne

ABC planowania

Przygotowując się do wiosennych porządków, w pierwszym rzędzie zastanówmy się, jak „rozbić” ten ogólny cel na cele mniejsze i konkretne. W rezultacie otrzymamy dłuższą lub krótszą listę zadań do wykonania. Pamiętajmy, że cele szczegółowe powinny być realistyczne, tj. nie powinny przekraczać granic naszych możliwości. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć, a tym bardziej kontrolować przyszłych wydarzeń, które mogą zaburzyć nasz plan, niemniej nie należy w punkcie wyjścia porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Żeby zminimalizować niepowodzenia podczas realizacji planu i zadbać o wysoki poziom naszej motywacji do wykonania zadania, warto spriorytetyzować cele, tzn. podzielić je na dwie grupy: ważne (pilne) i nieważne (niepilne). W ten sposób będziemy mieli jasność, od czego musimy zacząć i na czym należy się bezwzględnie skoncentrować. Inne cele mogą spokojnie poczekać, nawet do następnego sezonu.

przygotowanie-do-wiosennych-porzadkow

Kolejny krok stanowi rozplanowanie realizacji celów w czasie. Zastanówmy się, ile dni jesteśmy w stanie wygospodarować na całe przedsięwzięcie i spróbujmy przygotować wstępny terminarz. Na tym etapie możemy skorzystać z ogólnodostępnych, popularnych narzędzi, tzw. planerów, czy też organizerów. Zasadniczo mamy do wybory dwa typy tych narzędzi:

  • drukowane (np. kalendarz książkowy lub ścienny),
  • elektroniczny (popularna funkcjonalność w różnych serwisach internetowych).

Wiosenne porządki – co trzeba mieć pod ręką?

Plan wiosennych porządków powinien uwzględniać również zakup materiałów, które będą nam potrzebne podczas sprzątania (np. ściereczki, worki na śmieci, detergenty i inne środki czystości). Oferta tych materiałów jest bardzo szeroka, dlatego warto dokładnie rozeznać się w temacie i upewnić się, które materiały najlepiej sprawdzą się przy realizacji danego zadania. Pamiętajmy, że niektóre powierzchnie mogą być delikatne i wrażliwe na odbarwienia, a przez to wymagają zastosowania odpowiednich preparatów. Gruntowne sprzątanie domu bardzo ułatwią nam ściereczki czyszczące Swipex firmy Soudal. Ściereczki te zostały opracowane z myślą o usuwaniu świeżych zabrudzeń po atramencie, tuszu, klejach, farbach, silikonach, piankach montażowych i innych chemikaliach, jednak z powodzeniem możemy ich użyć również do usuwania różnego rodzaju uporczywych plam, które powstają w rezultacie codziennego użytkowania pomieszczeń. Co istotne, Swipex przeznaczone są do czyszczenia podłoży nieporowatych, tj. nie należy ich stosować np. na kamieniu naturalnym czy niezabezpieczonym drewnie, ponieważ ściereczki nasączone są mieszanką rozpuszczalników i mogą spowodować pojawienie się przebarwień na podłożach porowatych (zawsze rekomendowane jest przeprowadzenie wstępnego testu w mało widocznym miejscu). Do podstawowych zalet ściereczek czyszczących Swipex należą:

  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • wysoka skuteczność w usuwaniu zabrudzeń,
  • nieszkodliwość dla środowiska naturalnego,
  • możliwość stosowania także do usuwania zabrudzeń ze skóry i włosów.

Ściereczki czyszczące Swipex firmy Soudal dostępne są w pojemnikach zawierających 100 sztuk oraz w mniejszych opakowaniach typu flow-pack, zawierających 20 sztuk. Warto dodać, że Swipex są bardzo łatwe w użyciu – wystarczy usunąć plamę przy pomocy ściereczki, a następnie wypolerować powierzchnię suchą szmatką.

wiosenne-porzadki-co-trzeba-miec-pod-reka

Wiosenne porządki – i co dalej?

Pamiętajmy, że wiosenne porządki często ujawniają różne usterki w naszym domu. Przykładowo czyszczenie spoin silikonowych wokół wanny czy brodzika prysznicowego może okazać się nieskuteczne i zakończyć się konkluzją, że stare spoiny trzeba po prostu wymienić na nowe. Uwzględnijmy w naszym planie te drobne naprawy i poprawki – w ten sposób zakres pozytywnych zmian, jakie przyniosą wiosenne porządki, będzie jeszcze większy.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.