Zastosowanie ekologicznych materiałów i technologii w remontach domów i mieszkań

Remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz zadbać o środowisko? W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania, które warto zastosować.

W dzisiejszych czasach idea zrównoważonego rozwoju i ekologiczne aspekty działalności człowieka nabierają coraz większego znaczenia. Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej, która nieustannie poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Rozwiązania te wdrażane są na różnych poziomach. Dbałość o przyrodę może wyrażać się poprzez  m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w zakładach produkcyjnych, opracowywanie materiałów o minimalnej emisji lotnych związków organicznych, wdrażanie technologii poprawiających charakterystykę energetyczną budynku czy też ograniczanie zużycia surowców pierwotnych podczas produkcji opakowań. Niewątpliwym liderem w tym zakresie jest firma Soudal, która ustawicznie wzbogaca swoje portfolio o propozycje odpowiadające wymaganiom ekologicznie zorientowanych klientów. Które z tych ekologicznych materiałów są szczególnie przydatne podczas remontów domów i mieszkań?

remont-mieszkania

Klej-uszczelniacz Fix All z certyfikatem Emicode EC 1 Plus

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów chemii budowlanej podczas prac remontowych należą kleje i uszczelniacze. Za pomocą odpowiedniego kleju możemy nie tylko łączyć ze sobą różne elementy, ale również solidnie mocować je na ścianach i sufitach, i to bez konieczności sięgania po młotek lub wiertarkę. Z kolei uszczelniacze pomagają nam zadbać np. o skuteczne zabezpieczenie wszelkich zakamarków przed wnikaniem wilgoci w łazience czy kuchni, co przekłada się na wysoki standard higieniczny w tych pomieszczeniach. Rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwia i przyspiesza realizację tego typu prac, jest Fix All firmy Soudal – klej-uszczelniacz na bazie polimerów hybrydowych SMX. Fix All odznacza się od wyjątkowo szerokim zakresem zastosowania, możemy go użyć m.in. do:

  • klejenia paneli ściennych i podłogowych, parapetów, listew przypodłogowych itp.,
  • klejenia i fugowania kamienia naturalnego,
  • mocowania różnych elementów wyposażenia wnętrza oraz elementów użytkowych na zewnętrznej ścianie budynku (np. skrzynek na listy i tabliczek adresowych),
  • spoinowania wanien, brodzików prysznicowych, kuchennych blatów i zlewozmywaków.
opakowania-z-tworzywa-PCR

Klej-uszczelniacz Fix All jest odpowiedni do klejenia niemal wszystkich materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych, wyróżnia się neutralnością chemiczną, odpornością na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, a także niewrażliwością na wpływy atmosferyczne. Gwarantuje mocne i trwałe połączenie, może być aplikowany nawet na wilgotne podłoże, jego spoina nie kruszy się i nie pęka, a w razie potrzeby może być malowana różnymi rodzajami farb (również farbami na bazie wodnej). Ważną zaletą kleju-uszczelniacza Fix All jest ponadto jego nieszkodliwość dla środowiska naturalnego – posiada certyfikat Emicode EC1 Plus, przyznawany wyłącznie materiałom chemii budowlanej, które charakteryzują się minimalną emisją substancji lotnych i nie pogarszają jakości powietrza.

Kleje w wiaderkach z materiału PCR

Inną propozycją firmy Soudal dla osób, które podczas remontu chciałyby zatroszczyć się o środowisko naturalne, są kleje w wiaderkach wyprodukowanych z tworzywa PCR (Post-Consumer Recycled). Materiał PCR jest tworzywem pochodzącym z recyklingu, które może być wielokrotnie przetwarzane i ponownie wykorzystywane. W rezultacie opakowania te nie tylko sprzyjają ograniczaniu ilości odpadów, ale również zmniejszaniu zużycia surowców wtórnych. W wiaderkach z materiału PCR dostępne są następujące produkty z portfolio marki Soudal:

  • klej do parkietu 68A,
  • klej do korka 22A,
  • klej do wykładzin podłogowych 26A,
  • klej do styropianu 28A.

Ciepły montaż okien

Z punktu widzenia ekologii, ale też domowego budżetu, niezwykle istotne jest przeciwdziałanie ucieczce ciepła z budynku, dzięki czemu możemy przyczynić się z jednej strony do ograniczenia smogu, a z drugiej do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie podczas zimowych miesięcy. Firma Soudal opracowała szereg materiałów i kompleksowych systemów, które pozwalają znacznie poprawić charakterystykę energetyczną obiektu, a do jej sztandarowych rozwiązań należy Soudal Window System (SWS), czyli szczelny montaż okien. Okna są jedną z najczęstszych przyczyn strat ciepła w budynku, a do powstawania wokół stolarki mostków termicznych najczęściej prowadzi niewłaściwe uszczelnienie styku okna z murem. W systemie SWS do uszczelnienia złącza okiennego wykorzystywany jest nie tylko materiał termoizolacyjny w postaci pianki poliuretanowej (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego montażu stolarki), ale także specjalne materiały paroizolacyjne, które zabezpieczają piankę przed przenikaniem do niej wilgoci. Dzięki temu pianka pozostaje sucha i nie traci swoich izolacyjnych właściwości.

Jednym z najnowszych osiągnięć Soudal jest Soudal Window Installation – system do ciepłego montażu okien w warstwie ocieplenia, który jest w pełni kompatybilny z SWS i powinien być z nim łącznie stosowany. W SWI okno montowane jest bezpośrednio na specjalnej ramie z materiału GFPR (SoudaFrame SWI), odznaczającej się bardzo niskim przewodnictwem cieplnym. Rama ta redukuje liczbę metalowych łączników i pozwala osiągnąć najwyższą izolacyjność cieplną złącza. System SWI posiada  prestiżowy certyfikat Passive House Institute, co oznacza, że z powodzeniem może być stosowany w budynkach pasywnych.

Zobacz podobne artykuły: