Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.

Remont rzadko należy łatwych zadań, ale w przypadku pokoju dziecięcego może stać się naprawdę kreatywnym przedsięwzięciem. Aby rezultat był zgodny z oczekiwaniami, na etapie projektu z pewnością musimy uwzględnić tak podstawowe kwestie, jak np. wiek i liczba osób, która będzie użytkować pomieszczenie, ale równie istotną sprawą są osobiste preferencje najmłodszych. Dlatego warto oddać głos samym dzieciom i pozwolić im dokonać wyboru w zakresie kolorystyki wnętrza, przewodnich motywów stylizacyjnych czy elementów wyposażenia, dzięki którym poczują się w wyremontowanym pomieszczeniu jak we własnym królestwie. Pamiętajmy także, że pokój dziecięcy powinien być zarówno wizualnie atrakcyjny, jak i funkcjonalny. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

remont-pokoju-dziecka-na-co-zwrocic-uwage

Strefy funkcjonalne w pokoju dziecka

Pokój dla dzieci spełnia kilka różnych funkcji. Jest to przestrzeń, w której dzieci odpoczywają, bawią się, a także odrabiają zadania domowe i przygotowują się do lekcji. Zazwyczaj poszczególne strefy funkcjonalne zaakcentowane są przez takie elementy wyposażenia wnętrza, jak łóżko, biurko lub regał z zabawkami, jeżeli jednak mamy do dyspozycji pomieszczenie o dużym metrażu (jak ma to miejsce np. na poddaszu), to granicę stref możemy podkreślić za pomocą przepierzenia lub ścianki działowej. Postawienie ścianki działowej ułatwi nam pianoklej budowlany Soudabond Turbo „Szybki chwyt” z aplikatorem Genius Gun firmy Soudal. Jest on gotowy do użycia, charakteryzuje się błyskawicznym działaniem, a jego aplikacja nie powinna sprawić trudności nawet użytkownikom bez bogatego doświadczenia w pracach budowlanych i remontowych. Dzięki aplikatorowi Genius Gun możemy w pełni kontrolować ilość pianokleju wypuszczanego z puszki, używać produktu wielokrotnie (bez ryzyka zablokowania zaworu) i dozować go nawet jedną ręką, jeśli druga jest niezbędna do zapewnienia sobie odpowiedniej asekuracji (np. podczas prac prowadzonych na drabinie). Do innych atutów pianokleju Soudabond Turbo „Szybki chwyt” z aplikatorem Genius Gun należą:

  • bardzo szybki chwyt początkowy,
  • możliwość stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz budynku,
  • tiksotropowe właściwości (nie spływa z pionowych powierzchni),
  • znakomita przyczepność do typowych podłoży budowlanych (również wilgotnych),
  • trwała elastyczność,
  • odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni,
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny wieloma rodzajami farb,
  • niska emisyjność (Soudabond Turbo „Szybki chwyt” z aplikatorem Genius Gun  posiada certyfikaty Emicode EC1 Plus oraz M1).
strefy-funkcjonalne-w-pokoju-dziecka

Przyjazna podłoga

W przypadku urządzania pokoju dla dzieci w wieku przedszkolnym na plan pierwszy wysuwa się kwestia bezpieczeństwa. Ten okres rozwojowy słusznie kojarzony jest z czasem beztroskiej zabawy, której miejscem – przynajmniej jeśli chodzi o pokój dziecięcy – najczęściej jest… podłoga. Jaka powinna być podłoga, aby sprzyjała zabawie? Na pewno ciepła, miękka i zabezpieczona przed poślizgiem. Stąd chętnie stosowanym rozwiązaniem w pokoju małych dzieci jest wykończenie podłogi wykładziną dywanową. Wykładzina dywanowa chroni przed zimnem i hałasem, minimalizuje ryzyko urazu na skutek ewentualnego upadku oraz może ożywić pomieszczenie oryginalną kolorystyką lub wzorem. Ponadto montaż wykładziny dywanowej nie jest trudny i możemy wykonać to zadanie samodzielnie, przy czym istotny jest tutaj dobór odpowiedniego kleju. Sprawdzoną propozycję stanowi klej do wykładzin 26A marki Soudal, który wyróżnia się:

  • wysoką siłą spajania,
  • elastycznością,
  • długim czasem otwartym (do daje możliwość ewentualnej korekty położenia klejonej wykładziny),
  • perfekcyjną przyczepnością do podłoży porowatych (w tym do betonu, kamienia, drewna i płyt drewnopochodnych).
przyjazna-podloga

Klej do wykładzin podłogowych 26A jest ponadto gotowy do użycia i łatwy w aplikacji – nakłada się go trójkątną szpachlą zębatą B1 (w przypadku wykładzin winylowych lub) lub B2 (w przypadku wykładzin ze spodem jutowym lub z tworzyw sztucznych) na powierzchnię, która następnie powinna być pokryta wykładziną w przeciągu około 30 minut.

Rozwiązania grzewcze

Na wygodę użytkowania pokoju dziecięcego duży wpływ mają panujące w nim warunki cieplne. Jeżeli zamierzamy przeprowadzić gruntowny remont pomieszczenia, to warto przyjrzeć się kwestii zastosowanych w nim rozwiązań grzewczych i – jeśli wymagane są zmiany w tym zakresie – dobrać takie, które zagwarantują pożądany komfort. Dostępne na rynku nowoczesne i wydajne grzejniki dzięki wyszukanemu designowi mogą dodatkowo podnieść walory estetyczne pomieszczenia. Z kolei rozwiązanie w postaci ogrzewania podłogowego przyniesie ulgę alergikom, ponieważ – w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników – nie powoduje wzmożonego ruchu powietrza i w konsekwencji przeciwdziała rozprzestrzenianiu się roztoczy.

komfort-cieplny-w-domu

Pamiętajmy również, że komfort cieplny w pomieszczeniu zależy w dużej mierze od szczelności okien. Istotna jest przy tym nie tylko jakość samego wyrobu, ale także jakość jego montażu. Innymi słowy, energooszczędne okna nie będą chronić przed stratami ciepła, jeśli styk okna i muru nie zostanie prawidłowo zabezpieczony przed pojawieniem się mostków termicznych, przez które ciepło będzie systematycznie uciekać. Dlatego przymierzając się do gruntownego remontu pokoju dziecięcego, warto przyjrzeć się tej kwestii i – w razie potrzeby – wymienić wysłużoną stolarkę na nową, dbając o właściwe uszczelnienie złącza okiennego. Gwarancję prawidłowego montażu okien zyskamy dzięki zastosowaniu Soudal Window System (SWS), czyli  tzw. ciepłego lub warstwowego montażu. W systemie SWS uszczelnienie styku okna ze ścianą zewnętrzną składa się z trzech warstw: pianki poliuretanowej w roli termoizolatora (warstwa środkowa) oraz materiałów paroizolacyjnych (paroszczelnych od strony wewnętrznej i paroprzepuszczalnych od strony zewnętrznej), które chronią piankę przed zawilgoceniem i pogorszeniem się jej właściwości termoizolujących. W rezultacie wokół okna nie pojawiają się mostki termiczne i ciepłe powietrze nie ucieka z wnętrza pomieszczenia.

Zobacz podobne artykuły: