Renowacja nagrobków przed Świętem Zmarłych

Ostatnie dni października to czas intensywnych prac porządkowych przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Zanim sprzątniemy zgromadzone liście oraz ustawimy znicze na grobach to sprawdźmy ich stan. Ważna jest szczegółowa ocena uszkodzeń oraz dobór profesjonalnych produktów. Prace renowacyjne szybko wykonamy we własnym zakresie dzięki zastosowaniu profesjonalnych produktów.

Część osób korzysta z usług firm kompleksowo opiekujących się grobami, jednak nie wszystkich na to stać. Większość z nas przeprowadza drobne renowacje we własnym zakresie. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w zestaw uniwersalnych produktów typu „Do It Yourself” Soudal.  Z ich pomocą szybko i solidnie naprawimy nagrobki, ale też zabezpieczymy je przed skutkami zmiennych warunków atmosferycznych.
Widoczne pęknięcia, szczeliny i ubytki to najczęstsze problemy, z którymi musimy się zmierzyć w trakcie prac renowacyjnych. Powstają one na skutek ulewnych deszczy i wahań temperatur, szczególnie w przypadku, gdy nagrobek wykonany został z wielu  elementów z kamienia czy lastryko. Naprawa uszkodzeń nie jest trudna, lecz wymaga zastosowania sprawdzonych produktów. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór jednego produktu o wielu właściwościach np. hybrydowego kleju-uszczelniacza Fix All.

Szybka naprawa i kompleksowa ochrona

Wszystkie kleje z serii Fix All cechuje doskonała przyczepność do wszelkich materiałów budowlanych oraz odporność na promieniowanie UV. Mogą być one stosowane w niskich temperaturach, także na podłożach wilgotnych. Spoina wykonana klejem-uszczelniaczem Fix All pozostaje elastyczna i jest odporna na ewentualne ruchy sklejonych powierzchni.

Row of natural stone panels in a mason's yard
Stosując klej-uszczelniacz Fix All Classic szybko wypełnimy ubytki i trwale  zabezpieczymy przestrzenie między płytami. Kleje te nie przebarwiają kamienia naturalnego np. granitu, marmuru czy piaskowca i nie uszkadzają metalu. Dlatego z ich pomocą bezpiecznie przykleimy oderwane mosiężne litery czy pamiątkowe tabliczki. Z Fix All Classic solidnie umocujemy wazony, a także małe elementy dekoracyjne.

W przypadku mocowania dużych elementów np. fragmentów rzeźb rekomendowany jest klej Fix All High Tack. Ze względu na super wysoką wytrzymałość wskazany jest do klejenia dużych konstrukcji, wymagających ekstremalnej siły spajania. Jeżeli zależy nam na czasie (np. szybkim umocowaniu porcelanowej fotografii czy metalowych liter)  to powinniśmy zaopatrzyć się w klej Fix All Turbo, który spaja już po 20 minutach od zastosowania.

Zobacz podobne artykuły: