Tam, gdzie bije serce Europy

Belgia słynie z przepysznej czekolady, dobrego piwa, kultowych komiksów i perfekcyjnie usmażonych frytek. Wyhodowano tutaj uwielbianą przez miłośników zdrowego stylu życia brukselkę, wzniesiono pierwszy w Europie drapacz chmur oraz wynaleziono saksofon, bez którego muzyka jazzowa nie byłaby tym, czym jest (!). W Belgii znajduje się również najdłuższa linia tramwajowa, poprowadzona wzdłuż wybrzeża i licząca ponad 68 kilometrów.

Sunąc tramwajem po plaży, można godzinami podziwiać czasem spokojne, a czasem wzburzone Morze Północne oraz urokliwe belgijskie kąpieliska. Ostenda, Knokke czy De Panne należą do najmodniejszych europejskich kurortów, w których regenerują siły turyści z całego świata. Na belgijskim wybrzeżu nie brakuje również dzikich zakątków, gdzie można wypocząć z dala od tłumów, wsłuchując się w szum morskich fal oraz chłonąc malowniczy wydmowy krajobraz.
czekolada
Z kolei lesiste stoki Ardenów, położonych na południu kraju, dostarczają niesamowitych wrażeń miłośnikom gór. Doskonale rozwinięta jest tu turystyka wspinaczkowa i rowerowa, a zimą Ardeny zamieniają się w prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Wizyta w uzdrowisku Spa, znanym od wieków za sprawą swoich gorących źródeł, jest obowiązkowa.

Miejskie oblicze Belgii jest jednakowo fascynujące. Najliczniej odwiedzana przez turystów jest oczywiście kosmopolityczna Bruksela – stolica kraju oraz siedziba wielu międzynarodowych organizacji, w tym NATO oraz Unii Europejskiej. W Brukseli mieszczą się liczne ciekawe muzea, m.in. Muzeum Komiksu oraz Muzeum Kakao i Czekolady, a historyczne centrum miasta, pięciokątny Wielki Plac, niewątpliwie należy do najwspanialszych rynków w Europie. Bruksela zachwyca swoją oryginalną architekturą, w której nowoczesność przeplata się z dawnymi stylami. Spośród wielu symboli miasta najbardziej rozpoznawalny jest Manneken Pis – fontanna przedstawiająca nagiego chłopca.

Manekin_Pis
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Antwerpia, i to nie tylko z powodu bogatych zbiorów dzieł sztuki oraz urzekających kolorowych kamienic. Niekwestionowaną atrakcją jest „diamentowa dzielnica”, która stanowi światowe centrum obróbki i sprzedaży tego drogocennego minerału. Niedaleko Antwerpii leży Turnhout, gdzie można zwiedzić imponujący zamek książąt brabanckich. Tutaj również mieści się główna siedziba firmy Soudal, która w Belgii działa już od 50 lat, a od 1996 roku w Polsce. Dzięki ciężkiej pracy jej założycieli i najwyższej jakości produkowanych przez nią materiałów z zakresu chemii budowlanej, Soudal odniósł globalny sukces. Rodzime firmy, które zdobywają zagraniczne rynki, umacniają pozycję Belgii na międzynarodowej arenie.

Złociste plaże, surowe piękno ardeńskiej natury oraz liczne zabytkowe miasta czynią z Belgii wspaniałe miejsce na beztroskie wczasy oraz idealny cel wzbogacającej wiedzę podróży. To kraj wielu atrakcji i niespodzianek, takich jak znaczki pocztowe o smaku i zapachu czekolady.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.