Urządzanie wynajmowanego mieszkania? Porady organizacyjne

Wynajmujesz mieszkanie i chcesz poczuć się w nim komfortowo? Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się w tej sytuacji.

Decyzja o wynajmie mieszkania może mieć różne przyczyny, niekoniecznie natury ekonomicznej. Bez względu na to, co skłoniło nas do podjęcia takiego kroku, warto włożyć trochę wysiłku w urządzenie wynajętej przestrzeni, aby była maksymalnie dostosowana do naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że wszelkie planowane zmianypowinniśmy wcześniej przedyskutować z właścicielem mieszkania – inaczej musimy liczyć się z przykrymi dla nas konsekwencjami, w tym z ryzykiem utraty kaucji lub nawet wypowiedzenia umowy najmu. Nasze szanse na osiągnięcie porozumienia w tej kwestii będą wysokie, jeśli w grę wchodzi wynajem długoterminowy, a właściciel mieszkania nie jest przywiązany do aktualnej aranżacji. Również jednak w innych przypadkach możemy wiele zdziałać, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do negocjacji, przedstawiając jasno nasze zamierzenia i podkreślając pozytywne aspekty zmian.

urzadzenie-wynajmowanego-mieszkania

Generalna metamorfoza

Niewykluczone, że właściciel mieszkania sam będzie dostrzegać potrzebę przeprowadzenia w lokalu prac remontowo-wykończeniowych o różnym zakresie – możesz wówczas przedstawić swoje pomysły. Przyjrzyj się dokładnie różnym elementom aranżacji wnętrza pod kątem ich ewentualnej wymiany, jest to idealna okazja, żeby podjąć temat i zasugerować ulepszenia, które z Twojejperspektywy są istotne. Być może masz w sobie smykałkę do majsterkowania i jesteś w stanie samodzielniewykonać przynajmniej część prac – redukcja kosztów niewątpliwie będzie dodatkowym, mocnym argumentem. Jeżeli właściciel mieszkania przystanie na taką propozycję, to nie zapomnij zaopatrzyć się w odpowiednie materiały DIY, dzięki którym szybko i sprawnie zrealizujesz cel, osiągając trwały, estetyczny efekt.Niezawodne rozwiązania znajdziemy w ofercie marki Soudal. Szczególnie przydatnymi mogą się okazać:

  • klej Fix All – ten uniwersalny klej-uszczelniacz na bazie polimerów hybrydowych SMX pozwoli nam w ekspresowym tempie zamontować np. listwy przypodłogowe, panele czy elementy dekoracyjne wykonane z przeróżnych materiałów; Fix All jest neutralny chemicznie, praktycznie bezwonny i może być stosowany również w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności,
  • akryl uniwersalny – jeśli zdecydujemy się na przemalowanie ścian na nowy kolor, to upewnijmy się, czy ich powierzchnia wolna jest od niedoskonałości; wszelkie rysy i pęknięcia skutecznie zamaskujemy za pomocą akrylu uniwersalnego, który ma perfekcyjną przyczepność do typowych powierzchni budowlanych (w tym do tynku, betonu, drewna i płyt gipsowo-kartonowych), a po wyschnięciu możemy go malować wieloma rodzajami farb,
  • klej do wykładzin 26A – jeśli podłoga w wynajmowanym mieszkaniu jest podniszczona, a montaż paneli czy parkietu przekracza nasze możliwości, to dobrym pomysłem jest wykończenie posadzkiza pomocą np. wykładziny dywanowej (rozwiązanie to bardzo dobrze zda egzamin m.in. w sypialni i pokoju dziecięcym); klej do wykładzin 26A nie tylko da nam gwarancję, że wykładzina będzie solidnie przymocowana do podłoża, ale również usprawni realizację prac, ponieważ jest łatwy w aplikacji i charakteryzuje się długim czasem otwartym, dzięki czemu bez problemu dokonamy ewentualnych korekt.
fix-all

Klej montażowy zamiast gwoździ i śrub

Wyzwaniem, z którym często musimy zmierzyć się w wynajmowanym mieszkaniu o małym metrażu, jest wygospodarowanie miejsca np. na kosmetyki w łazience czy książki w salonie. Niekiedy jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zamontowanie na ścianie dodatkowych półek wiszących. Właściciel mieszkania może jednak wyrazić swój sprzeciw, jeśli planujemy wykonać prace montażowe z użyciem wiertarki, ponieważ metoda ta stwarza ryzyko uszkodzenia ściany (błędy mogą okazać się bardzo kosztowne np. w łazience, którą ozdabiają płytki ceramiczne). Tego typu ryzyka unikniemy, jeśli do przytwierdzenia półek zastosujemy mocny klej montażowy, taki jak T-Rex Gold firmy Soudal. Jest to klej hybrydowy o bardzo silnym chwycie początkowym, który trzyma już po 1 sekundzie od momentu dociśnięcia mocowanego elementu do podłoża. Ponadto ma on perfekcyjną przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, jest praktycznie bezwonny, a po utwardzeniu daje się malować nawet farbami wodnymi.

t-rex-gold

Drobne naprawy

Czasami niezbędne zmiany w wynajmowanym mieszkaniu ograniczają się do usunięciu małych awarii, takich jak przeciekający brodzik prysznicowy. Z tego typu usterką możemy szybko uporać się przy pomocy odpowiedniego silikonu sanitarnego, ponieważ jej przyczyna prawdopodobnie tkwi w odspojonej od podłoża starej fudze – należy zatem ją usunąć i wykonać nową. W ofercie firmy Soudal znajdziemy zarówno silikon sanitarny neutralny, jak  i o utwardzaniu kwaśnym. Pierwszy mistrzowsko zda egzamin w przypadku:

  • spoinowania wanien, brodzików i kabin prysznicowych (także z akrylu i PCV),
  • spionowania zlewozmywaków i kuchennych blatów z konglomeratów oraz kamienia naturalnego.

Z kolei silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym zalecany jest do:

  • spoinowanie zlewozmywaków, wanien i brodzików emaliowanych,
  • wypełniania szczelin między umywalką a ścianą, a także wokół muszli i cokołów ceramicznych.
drobne-naprawy

Zobacz podobne artykuły:

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.