18 marzec 2024
Zastosowanie ekologicznych materiałów i technologii w remontach domów i mieszkań
Remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz zadbać o środowisko? W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania, które warto zastosować.
Proponowane: remont, glazura, kleje
Wypełniony słońcem taras? Bajeczny ogród? A może otwarty basen na tle drapaczy chmur? Dach płaski powraca w wielkim stylu!
Dach płaski kojarzymy najczęściej z przygnębiającymi czasami PRL-u, w szczególności z szarymi blokowiskami, które w latach 70. zawładnęły krajobrazem polskich miast. Co więcej, trudno nam wyobrazić sobie rodzinny dom bez tradycyjnego strychu, na którym obok nieużywanych aktualnie przedmiotów przechowujemy sentymentalne pamiątki. Dach płaski ma jednak wiele zalet, których pozbawiony jest dach spadzisty.
Dach płaski, czyli tzw. stropodach, to rozwiązanie zdecydowanie praktyczne. Jest odporny na silne podmuchy wiatru, a jego konstrukcja ułatwia prowadzenie na nim prac remontowo-konserwatorskich oraz instalację różnych urządzeń, takich jak anteny czy piorunochrony. Dobrze wykonany stropodach zdecydowanie poprawia efektywność energetyczną budynku, zmniejszając straty ciepła, przy czym ogromne znaczenie ma tutaj zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Niezwykle skuteczny system poprawy termoizolacji dachu płaskiego proponuje firma Soudal, która stworzyła gamę wysoko wydajnych klejów poliuretanowych do mocowania materiałów izolacyjnych na różnych powierzchniach dachów płaskich, znaną pod nazwą Soudatherm Roof. W skład systemu wchodzą kleje w aerozolu Soudatherm Roof 330 oraz Soudatherm Roof 250, które umożliwiają wykonanie prac termoizolacyjnych zdecydowanie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi klejami płynnymi.
Dach płaski pozwala również na optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej domu, ponieważ pokoje usytuowane na wyższej kondygnacji nie mają skosów, które ograniczają aranżacyjny potencjał pomieszczenia. Przede wszystkim jednak dzięki dachowi płaskiemu zyskujemy nową powierzchnię do wykorzystania.
Jeżeli budynek położony jest w malowniczej okolicy, dzięki tarasowi na dachu możemy bardziej docenić jej walory widokowe. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w przypadku hoteli i lokali restauracyjnych, ale tarasy wieńczą również domy jednorodzinne, pełniąc funkcję oryginalnego miejsca do wypoczynku oraz towarzyskich spotkań.
Rzadziej na dachach płaskich urządza się baseny. Niektóre z nich, jak na przykład basen w luksusowym hotelu Marina Bay Sands w Singapurze, stały się słynnymi na cały świat atrakcjami turystycznymi. Ukryta krawędź basenu oraz fenomenalna panorama miasta dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest tzw. dach zielony. Bujna roślinność urozmaica budynek wizualnie, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na trwałość dachu i klimat otoczenia, m.in. tłumi miejski hałas, oczyszcza powietrze i przyczynia się do obniżenia temperatury podczas upałów. Nie bez powodu uważa się, że dach zielony jest przyszłością budownictwa miejskiego.
Dach płaski ma oczywiście swoje ograniczenia. Trudniej odprowadza się z niego wodę opadową, czasami wymaga również odśnieżania. Nie wspominając o dodatkowych kosztach, kiedy zdecydujemy się stworzyć na nim ogród lub wybudować basen. Dach płaski jest jednak atrakcyjny sam w sobie i cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród współczesnych architektów, którzy widzą w nim doskonałe wykończenie nowoczesnego domu.
Remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz zadbać o środowisko? W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania, które warto zastosować.
Troska o środowiska naturalne inspiruje wszystkie branże do poszukiwania proekologicznych rozwiązań. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób branża budowlana reaguje na zmiany klimatyczne.
Recykling jest skutecznym sposobem na ochronę środowiska naturalnego przed dalszą degradacją. W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania wdrażane w tym zakresie przez firmy budowlane.