DIY przed majówką

Planujesz spędzić majówkę w rodzinnym gronie na działce lub w ogrodzie? By w pełni cieszyć się długim weekendem, upewnij się, czy elementy zestawu wypoczynkowego nie wymagają odświeżenia lub naprawy.

Przed nami kilka wolnych dni, które możemy spędzić tak, jak lubimy. I chyba nawet miłośnikom aktywnego trybu życia, którzy z przyjemnością wykorzystają ten czas na realizację swojej pasji, trudno wyobrazić sobie majówkę bez odrobiny słodkiego lenistwa w przydomowym ogrodzie, na balkonie lub na działce rekreacyjnej. Zanim jednak rozpocznie się długi weekend, sprawdźmy stan zestawu wypoczynkowego –  być może jego elementy wymagają renowacji po sezonie zimowym. Szczególnie wrażliwe na działanie zmiennych warunków atmosferycznych są konstrukcje drewniane. Jeżeli nie były one odpowiednio zabezpieczone przed zimnem i wilgocią, to mogły ulec uszkodzeniu. Podczas niezbędnych napraw:

 • drewnianych mebli ogrodowych,
 • pergoli,
 • altan,
 • balustrad,
 • drewnianych schodów zewnętrznych

doskonale sprawdzą się wodoodporne kleje poliuretanowe marki Soudal: 60A (klej w paście) oraz 66A (klej w płynie).

Idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających

Szybkoschnący klej konstrukcyjny 60A wyróżnia się bardzo mocnym spojeniem i ma doskonałą przyczepność do większości materiałów budowlanych. Klej 66A, który również cechuje się wyjątkową wytrzymałością, przeznaczony jest do klejenia wszelkich rodzajów drewna, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oba kleje mogą pochwalić się najwyższą klasą odporności na wilgoć i wodę (D4). Ponadto idealnie kleją nawet niedokładnie spasowane elementy, ponieważ spieniając się podczas utwardzania, wypełniają nierówności i ubytki w podłożu.

O czym warto pamiętać?

Kleje te są także łatwe aplikacji. W przypadku kleju 60A należy pamiętać, że:

 • klejone powierzchnie powinny być czyste i odtłuszczone,
 • klej 60A nakłada się pasmami przy pomocy wyciskacza do uszczelniaczy, na jedną z klejonych powierzchni,
 • klejone elementy należy złączyć w przeciągu 30 minut i ścisnąć na około 3 godziny (spoina uzyskuje pełną wytrzymałość po 8-16 godzinach).

Z kolei jeśli chodzi o klej 66A, to:

 • nakłada się pędzlem lub drobnozębną szpachlą, również na jedną z klejonych powierzchni,
 • na połączenie sklejanych elementów mamy maksymalnie 15 minut,
 • podobnie jak w przypadku kleju 60A, wymagane jest ściśnięcie elementów na około 3 godziny.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.