Ile kosztuje wymiana kuchni?

Remont kuchni nie należy do łatwych przedsięwzięć, ani tanich inwestycji. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć podczas wymiany kuchni.

Nie bez powodu kuchnia należy do tych pomieszczeń w naszych domu, które remontujemy lub odświeżamy stosunkowo rzadko. Koszty tej inwestycji zwykle stanowią poważne wyzwanie dla naszego budżetu m.in. ze względu na cenę sprzętów AGD, które należą do standardowego wyposażenia tego pomieszczenia, a także szczególne wymagania, jakie stawiane są przed solidnymi meblami kuchennymi oraz materiałami przeznaczonymi do wykańczania pomieszczeń o podwyższonym stopniu wilgotności. O jakich dokładnie kosztach mowa?

Skala remontu kuchni a skala wydatków

Ostateczny koszt wymiany kuchni zależy w dużej mierze od tego, co dokładnie chcemy wymienić, o jakim zakresie prac remontowych myślimy oraz na jakiej jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia nam zależy. Nie bez znaczenia są również takie kwestie, jak metraż pomieszczenia oraz rozwiązania z zakresu aranżacji domowej przestrzeni, tj. czy kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie, czy też połączona jest z jadalnią lub salonem. Do typowych zadań realizowanych w ramach generalnego remontu kuchni należą m.in.:

Do wydatków związanych z zakupem nowego sprzętu, mebli czy materiałów należy oczywiście dodać koszty wynajęcia profesjonalistów, którzy przeprowadzą niezbędne prace. W przypadku kuchni o standardowej wielkości za całość zapłacimy około 20000 zł. 

koszty_remontu

Zabezpieczenie kuchni przed konsekwencjami awarii hydraulicznych

Jak widać, koszty związane z wymianą kuchni nie są niskie. Dlatego warto skutecznie zabezpieczyć kuchnię przed skutkami awarii hydraulicznych, których ryzyko wystąpienia w tym pomieszczeniu jest stosunkowo wysokie. Efektywną i długotrwałą ochronę w tym zakresie zagwarantuje nam niezawodny system izolacji przeciwwilgociowej, taki jak Soudal Hydro System (SHS). Głównym komponentem systemu SHS jest folia w płynie Soudagum LM. Żeby stworzyła nieprzepuszczalną dla wody barierę, należy nałożyć ja dwiema warstwami na podłoże. Do pozostałych elementów Soudal Hydro System należą:

  • narożniki wewnętrzne Soudatape IC oraz zewnętrzne Soudatape OC – do wzmocnienia uszczelniania na połączeniu ścian i podłogi (3D),
  • taśma Soudatape ST – do wzmocnienia uszczelniania na styku ścian lub styku ściany z podłogą (2D),
  • kołnierze Soudatape PD – do uszczelniania przejść rurowych.

Dodatkowo, przed zastosowaniem Soudal Hydro System powinniśmy zagruntować ściany i posadzkę odpowiednim preparatem, a konkretnie szybkoschnącym gruntem uszczelniającym Soudaprim DP marki Soudal.

Soudal_Hydro_System

Samodzielne prace wykończeniowe w kuchni

Wiele prac związanych z remontem kuchni najlepiej pozostawić do wykonania profesjonalistom. Jednak z niektórymi zadaniami z pewnością poradzimy sobie sami. Do takich należy wykonanie niezbędnych spoin wokół zlewozmywaka lub też na styku kuchennego blatu i ściany – chronią one szczeliny przed gromadzeniem się w nich wilgoci, a co za tym idzie zabezpieczają kuchnię przed pojawieniem się w niej pleśni. Należy przy tym pamiętać, że do realizacji tego przedsięwzięcia powinniśmy użyć specjalnego silikonu sanitarnego, która zawiera substancje biobójcze i wykazuje odporność na działanie wilgoci, pleśni i grzybów. Niezawodne silikony sanitarne oferuje firma Soudal. W jej portfolio znajdziemy następujące rozwiązania:

  • silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym – przeznaczony do uszczelniania zlewozmywaków emaliowanych oraz wanien i brodzików prysznicowych, a także muszli i cokołów ceramicznych; doskonale sprawdzi się ponadto podczas spoinowania płytek ceramicznych na styku ściany i podłogi,
  • silikon sanitarny neutralny – przeznaczony do spoinowania zlewozmywaków i blatów z konglomeratów i kamienia naturalnego, a także wanien, brodzików i kabin prysznicowych (m.in. z akrylu i PCV),
  • silikon sanitarny Extra biały – uszczelniacz o utwardzaniu kwaśnym, który gwarantuje długotrwale świeży wygląd uszczelnienia (formuła SHINY).

Warto dodać, że do spoinowania zlewozmywaka czy kuchennego blatu możemy użyć także kleju-uszczelniacza Fix All. Jednym z wariantów tego kleju-uszczelniacza jest Fix All Crystal, który wyróżnia się absolutnie przezroczystą spoiną i doskonale zda egzamin wszędzie tam, gdzie np. ze względów estetycznych potrzebne jest niewidoczne uszczelnienie.

uszczelnienie_zlewozmywaka

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.