Jak ocieplić wnętrze aranżacją

Nie każdy czuje się komfortowo w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu, nawet jeśli tego typu aranżacja cieszy się obecnie dużą popularnością. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o przytulną atmosferę w domu lub mieszkaniu.

Surowe, minimalistyczne wnętrze może emanować dostojną elegancją, jednak trudno w nim odnaleźć przysłowiowe ciepło domowego ogniska. Chłodną stylizację można spróbować przełamać za pomocą starannie dobranych dodatków, takich jak poduszki w intensywnych kolorach, przykuwające wzrok zdjęcia wakacyjne w dużym formacie, czy też specjalnie zaprojektowane oświetlenie. Optymistyczne barwy, wyszukane fotografie i odpowiednie światło nie zawsze jednak wystarczą. W niektórych sytuacjach warto zaryzykować wprowadzenie większym zmian i wyraźniejszych akcentów. Poniżej prezentujemy trzy sprawdzone sposoby na ocieplenie wnętrza aranżacją w konkretnych pomieszczeniach.

sprawdzone-sposoby-na-ocieplenie-wnetrza

Korkowa ściana w sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym w szczególności zależy nam na ciszy i spokoju. W ochronie przed nadmiernym hałasem pomoże nam wykładzina korkowa, którą możemy zamontować na jednej ze ścian. Tłumienie dźwięków nie jest jednak jedyną zaletą korka. Ten naturalny materiał o oryginalnej fakturze wprowadza do pomieszczenia przytulny klimat, a co więcej jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości i przyjazny dla alergików.

korkowa-sciana-w-sypialni

Podczas montażu korkowych okładzin ściennych nie zapominajmy o zastosowaniu odpowiedniego kleju. Sprawdzonym rozwiązaniem jest klej do korka 22A marki Soudal – dyspersyjny klej gotowy do użycia, który wyróżnia się wysoką siłą spojenia. Ma on znakomitą przyczepność do typowych porowatych podłoży, jakie spotykane są w budownictwie, w tym do:

 • tynku,
 • betonu,
 • kamienia,
 • drewna.

Klej do korka 22A firmy Soudal jest bezwonny, nie zawiera rozpuszczalników i jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Po utwardzeniu spoiny zyskuje wodoodporne właściwości i staje się niepalny. Co istotne, klej ten znajduje zastosowanie nie tylko przy montażu ściennych, ale również podłogowych wykładzin korkowych i można go stosować nawet na podłodze z ogrzewaniem podłogowym.

Drewniana podłoga w salonie

Drewno to niezawodny sposób na ocieplenie wnętrza, a elegancka drewniana podłoga nigdy nie wychodzi z mody. Tym bardziej, że pasuje właściwie do każdej aranżacji. Drewniana podłoga łączy w sobie walory estetyczne i praktyczne – jest bardzo trwała i, jeśli zadbamy o jej prawidłowy montaż, będzie nam służyć przez długie lata.

drewniana-podloga-w-salonie

Przy klejeniu podłóg drewnianych doskonale sprawdzi się hybrydowy klej do parkietu MS-30 Plus. Klej ten powstał na bazie polimerów SMX, odznacza się bardzo wysoką siłą spajania, wodoodpornością i trwałą elastycznością. Z powodzeniem może być zastosowany do klejenia wszystkich rodzajów drewna (również egzotycznego) i każdego typu podłogi drewnianej:

 • parkietu,
 • desek podłogowych (litych oraz klejonych warstwowo),
 • mozaiki,
 • gotowych podłóg typu finisz.

Ponieważ nie zawiera wody, rozpuszczalników, ani silikonów – ryzyko deformacji parkietu jest praktycznie wyeliminowane. Ważnym atutem kleju M-30 Plus jest też ekologiczność. Klej ten charakteryzuje się najniższym poziomem emisji substancji lotnych (klasa EC 1R PLUS). Ponadto jest idealnie przyczepny do niemal wszystkich podłoży budowlanych.

Finezyjna wykładzina dywanowa w pokoju dziecięcym

Ciepła atmosfera chyba nigdzie nie jest tak potrzebna, jak w pokoju dla dzieci. Nastrój panujący w tym pomieszczeniu powinien pozytywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców i sprzyjać ich swobodnemu rozwojowi. Efekt ten możemy osiągnąć w bardzo prosty sposób i przy minimalnych kosztach. Jeżeli wykończymy podłogę kolorową wykładziną dywanową z ciekawymi wzorami, które będę zapraszać do zabawy, to pokój dla dzieci z pewnością stanie się ich ulubionym miejscem w domu.

wykladzina-dywanowa-w-pokoju-dzieciecym

Układanie wykładziny dywanowej zdecydowanie ułatwi nam klej do wykładzin 26A marki Soudal, który cechuje się stosunkowo długim czasem otwartym (około 20 minut), a w rezultacie umożliwia bardzo precyzyjne rozłożenie i dopasowanie wykładziny do podłoża. Klej ten jest wysoce elastyczny, gotowy do użycia, nie wydziela przykrych zapachów, a po utwardzeniu staje się niepalny. Oprócz klejenia wykładzin dywanowych, możemy go z powodzeniem wykorzystać do montażu winylowych wykładzin podłogowych, linoleum i PCV. Znakomicie sprawdzi się na podłożach porowatych, takich jak: beton, kamień, drewno i tworzywa sztuczne.

Aplikacja kleju przebiega w kilku prostych krokach:

 • przygotowanie podłoża (powinno być ono dokładnie oczyszczone, osuszone i równe),
 • nałożenie kleju trójkątną szpachlą zębatą,
 • ułożenie wykładziny,
 • dociśnięcie wykładziny rolką.

Czas wysychania kleju wynosi około 12 godzin.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.