Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Choć większość z nas chciałaby móc pochwalić się dużym loftem, przestronnym apartamentem czy stylową willą, nie zawsze jest nam to dane. Czasem, z całym swoim dorobkiem musimy pomieścić się na kilkunastu metrach kwadratowych. Co zatem możemy zrobić, aby optycznie powiększyć przestrzeń? Jakie rozwiązania sprawdzą się w małej kuchni, a jakie w niewielkiej łazience? Oto kilka inspiracji.

Urządzanie małego mieszkania to nie tylko wyzwanie, ale także ogromne pole do rozwinięcia kreatywności. Gdy każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie, trzeba dokładnie przemyśleć jak zaaranżować wnętrze, żeby wygodnie się w nim mieszkało.

Na co zwrócić uwagę?

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z kolorowych, ożywiających mieszkanie akcentów. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie mogą one dominować. Mogą to być np. kolorowe obrazki, które, jeśli nie chcemy wiercić w ścianie, możemy przykleić np. klejem T-REX błyskawicznym. W przypadku niewielkich pomieszczeń sprawdzą się również fototapety lub murale z przestrzennym motywem.

Beautiful woman resting on couch while her husband decorating their new living room

Jak zaaranżować kuchnię?

Umocowanie szafek kuchennych pod sufitem pozwoli nam na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W kuchni warto też pomalować listwy podłogowe na jaśniejszy kolor niż ściany, co optycznie powiększy przestrzeń.

Kitchen interior

Łazienka – porady

W niewielkiej łazience warto zastąpić wannę kabiną prysznicową. Najlepiej, aby kabina była przezroczysta, co sprawia wrażenie większej przestrzeni. Wielkość kabiny zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji, jednak należy pamiętać, że w małych wnętrzach korzystniej wyglądają owalne kształty. Lepiej sprawdzą się również mniejsze kafelki. Duże kafle optycznie zmniejszą wnętrze. Przestrzeń rozjaśni też duże lustro. Jeśli nie chcemy wiercić w kafelkach możemy je przykleić np. klejem Fix All High Tack.

iStock_000003642359_Large

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.