Jaki wybrać klej do styropianu?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do ocieplenia domu. Jednak skuteczność izolacji termicznej wykonanej z płyt styropianowych w dużej mierze zależy od jakości ich montażu. Dobór odpowiedniego kleju pozwoli nam uniknąć kosztownych poprawek.

Styropian charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i powszechnie wykorzystywany jest nie tylko do ocieplania ścian, ale również dachów, podłóg czy fundamentów.  Zimą zapobiega wychłodzeniu budynku, latem natomiast chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Lista zalet styropianu jest przy tym znacznie dłuższa – jest on materiałem:

  • wyjątkowo trwałym,
  • łatwym w obróbce,
  • lekkim,
  • ekologicznym,
  • bezpiecznym dla zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać, że styropian nie jest odporny na działanie niektórych rozpuszczalników, dlatego podczas prac montażowych należy używać specjalistycznego kleju, takiego jak Soudatherm Fasada firmy Soudal.

Izolacja zewnętrznej ściany budynku z użyciem styropianu

Klej do styropianu Soudatherm Fasada – właściwości

Soudatherm Fasada jest pistoletowym klejem poliuretanowym w aerozolu, który ma perfekcyjną przyczepność do większości materiałów izolacyjnych (m.in. do polistyrenu EPS i XPS, poliuretanu i żywic fenolowych) oraz typowych podłoży budowlanych (w tym do betonu, drewna, metali, papy, cegły oraz innych materiałów ceramicznych). Nie powoduje powstawania mostków termicznych i akustycznych, jest wodoodporny i niepalny. Klej ten gwarantuje wysoką siłę mocowania wstępnego, również w niskich temperaturach. Odznacza się ponadto stabilnością wymiarów, co umożliwia bardzo dokładne zamocowanie paneli, a także obniża wagę wykonanej warstwy izolacji i przyspiesza wykonanie prac montażowych. Kolejnym atutem kleju do styropianu Soudatherm Fasada jest wysoka wydajność – jedno opakowanie tego kleju wystarcza do zamocowania około 8 m² paneli.

Zastosowanie kleju do styropianu firmy Soudal

Soudatherm Fasada odznacza się szerokim spektrum zastosowań. Klej ten powszechnie wykorzystywany jest do mocowania płyt izolacyjnych do ścian przy ocieplaniu budynków metodą BSO (lekką mokrą). Z powodzeniem możemy go użyć również do mocowania płyt izolacyjnych przy wykonywaniu obwodowej izolacji cieplnej podziemnych części budowli. Co więcej, z jego pomocą skutecznie i trwale wypełnimy spoiny i szpary pomiędzy płytami izolacyjnymi, a w rezultacie zadbamy o bardzo wysoką jakość warstwy ocieplenia.

Aplikacja kleju Soudatherm Fasada

Przed rozpoczęciem prac montażowych z zastosowaniem kleju do styropianu Soudatherm Fasada:

  • należy odpowiednio przygotować podłoże: powinno być ono równe, czyste i odtłuszczone,
  • bezpośrednio przed aplikacją należy je również zwilżyć,
  • pamiętajmy także o zabezpieczeniu elementów stolarki i obróbek blacharskich przed ewentualnym zabrudzeniem.

Puszkę należy energicznie potrząsnąć w celu dokładnego wymieszania jej zawartości. Następnie nakręcamy puszkę na pistolet i regulujemy dyszę aplikacyjną. Wylot pistoletu powinien znajdować się w odległości 1-2 cm od powierzchni. Ścieżkę kleju o średnicy 3 cm nakładamy na powierzchnię płyty styropianowej po całym obwodzie płyty (w odległości ok. 5 cm od krawędzi), a w części środkowej – zygzakiem w kształcie litery „W”. Po upływie minuty płytę dokładamy do podłoża i lekko dociskamy (na korektę położenia płyty mamy około 8 min.).

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.