Lotto Soudal przed Tour de Pologne

W Tour de France, jednym z najważniejszych na świecie wyścigów kolarskich, po raz kolejny brała udział profesjonalna belgijska drużyna Lotto Soudal, której od stycznia 2015 roku sponsorem jest Soudal (producent chemii budowlanej). Rozmawiamy z Beatą Galicą* na kilka dni przed startem drużyny w Tour de Pologne.

Jak Pani ocenia wyniki drużyny Lotto Soudal w kontekście Tour de France?

Na pewno belgijscy kolarze byli bardzo widoczni w tegorocznym wyścigu, zarówno podczas wszystkich tras, jak i na końcówkach płaskich etapów. Na trasie koszulki Lotto Soudal były często w „czubie” peletonu, w grupkach „uciekinierów”. Trudno mówić o szczegółach taktyki jakiejkolwiek drużyny, bo to pytanie do trenera, ale jedno jest pewne – na płaskich etapach drużyna pracowała na sukcesy André Greipela.

Andre_2

Czy zwycięstwa w 4 etapach André Greipela były do przewidzenia?

W peletonie jedzie wielu świetnych „finiszowców” tj.: Alberto Contrador, Alejandro Valverde, Mark Cavendish i wielu innych – to światowa czołówka. A jednak Andre Greipel po pięknych walkach na ostatnich metrach, aż czterokrotnie okazywał się najlepszy. Był szybszy od liderów o pół koła, o „błysk szprychy”. Jasne, że cała drużyna pracowała na jego triumf, bo na kilkaset metrów przed metą zaczyna się finisz leaderów. Wówczas koledzy podprowadzający zwalniają i usuwają się na bok i zaczyna się jazda leaderów „ile fabryka dała”. Kto ma więcej siły w nogach i lepiej został „ustawiony” do finiszu  – ten wygrywa etap – i tak właśnie było z André Greipelem. Bardzo dobrze go koledzy „wyprowadzili” a on miał najwięcej „pary” w nogach na ostatnich 300 metrach etapów.

Zwycięstwo Rafała Majki zaskoczyło fanów kolarstwa?

Majka jest świetnym „góralem”, więc mogliśmy spodziewać się, że i w tym roku pokaże, na co go stać w górach. Jego głównym zadaniem w drużynie jest pomoc Alberto Contradorowi i swoje zadanie spełniał znakomicie. Gdy otrzymał „wolną kartę” od kierownictwa drużyny to po prostu wygrał 5. etap. Kierownictwo doskonale wiedziało, że etap górski, trudne warunki pogodowe tj. słońce i upał – to to, co Majka lubi najbardziej! W takich warunkach otrzymał „carte blanche”. Sądzę, że gdyby nie to, że Rafał miał za zadanie być „duchem opiekuńczym” Alberto, pokusiłby się o więcej zwycięstw etapowych TdF i nie tylko w Pirenejach, ale też  w Alpach…
 
Czy Majka w Polsce będzie silniejszy,  bo u siebie?

W wyścigu Tour de Pologne Rafał na pewno będzie jednym z faworytów – będzie silniejszy! Po pierwsze, kierownictwo drużyny na pewno nie „uwiąże go” do pilnowania leadera Teamu Tinkoff Saxo (polscy kibice nie wybaczyliby tego kierownictwu drużyny!). Po drugie, na pewno Rafał zwycięstwo w TdP traktuje w sposób wyjątkowy! Ale bywają jeszcze zdarzenia nieprzewidywalne np. kraksy czy awarie rowerów – i tu nie ma mądrych… Jeśli awarię ma leader to zawsze w drużynie wyznaczony jest kolarz, który ma za zadanie zostać z leaderem i mu pomóc. Przykładem jest TdF, gdzie Majka jadąc z przodu peletonu nie widział, że Contrador, którym się „opiekował” miał defekt. Kierownictwo drużyny wzywało Rafała by został z Alberto, ale Rafał nie został i jechał dalej. Potem mówił, że o sprawie dowiedział się dopiero na mecie, ponieważ nie działało mu zalane wodą do schładzania radio.

10286804_845248462236534_6459733955695577744_o
Obstawia Pani wyniki kolarzy Lotto Soudal na FB Polubisz Remont. Spróbujmy przewidzieć jak pojedzie André Greipel podczas Tour de Pologne?

Tour de Pologne to dwa etapy stricte górskie i pozostałe – płaskie – więc na pewno André Greipel będzie na tych ostatnich bardzo widoczny. Czy wygra / ile etapów wygra – trudno dzisiaj powiedzieć (mało czasu na regenerację sił po Wielkiej Pętli!). Myślę, że 1-2 razy minie pierwszy linię mety w TdP! Jako członek grupy Soudal Team – trzymam za niego kciuki!!!

*Beata Galica mgr fizjoterapii, instruktor ®Spinning, nurek AOWD, ratownik WOPR. Na co dzień pracuje w firmie farmaceutycznej.  Kocha przemierzać długie trasy rowerowe. Bierze udział w wyścigach rowerowych ostatnio w TatraRoadRace 2015 (zajęła 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej). W tegorocznym TdP pojedzie w barwach Soudal Team wraz z grupą 26-ciu osób.

Zobacz podobne artykuły:

29 czerwiec 2022

Rowerowe lato 2022 z firmą Soudal

Wakacyjne miesiące jak zwykle będą pełne kolarskich atrakcji. 1 lipca rozpocznie się bieżąca edycja wyścigu Tour de France, a 30 lipca – wyścigu Tour de Pologne. W obu imprezach weźmie udział profesjonalna drużyna kolarska Lotto Soudal, której sponsorem jest firma Soudal. Dodatkowo na Tour de Pologne 2022 firma będzie obecna jako partner wydarzenia.