Naturalne środki czystości

W żadnym domu, w którym mieszkańcy dbają o wysoki standard higieniczny, nie może zabraknąć środków czystości. Dowiedz się, jakie środki czystości są przyjazne naturze.

Dla niektórych prace porządkowe w domu są przykrym obowiązkiem, a na innych działają wręcz odprężająco i dają wiele satysfakcji. Niezależnie od tego, jaki mamy do nich stosunek, są niezbędne i musimy je przeprowadzać regularnie, o ile zależy nam na utrzymaniu wysokiego poziomu higienicznego w swojej prywatnej przestrzeni do życia. Pomieszczeniami, którym powinniśmy poświęcić szczególną uwagę podczas sprzątania, są łazienka i kuchnia, z tego prostego powodu, że każdego dnia narażone są na szkodliwe działanie wilgoci. Jeżeli wilgoć w tych pomieszczeniach zacznie gromadzić się w różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach (np. na styku urządzeń sanitarnych i ścian lub podłóg), to z czasem pojawi się w nich pleśń, która nie tylko pogarsza estetykę wnętrza, ale przede wszystkim poważnie zagraża naszemu zdrowiu.

estetyka-wnetrza-lazienki

Aby prace porządkowe zakończyły się sukcesem i nasz dom lśnił czystością, musimy odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia. Jednym z czekających nas zadań jest zaopatrzenie się w skuteczne środki czystości. Jednak nie tylko skuteczność powinna tutaj posłużyć za kryterium wyboru. Biorąc pod uwagę problemy i zagrożenia, przed jakimi stoi obecnie nasza planeta, coraz więcej jej mieszkańców wybiera takie środki czystości, które nie przyczyniają się do degradacji środowiska – stąd dużą popularnością cieszą się obecnie naturalne środki czystości. Co je charakteryzuje?

Czym są naturalne środki czystości?

Tym, co wyróżnia naturalne środki czyszczące, jest przede wszystkim brak zawartości substancji chemicznych, które pogarszają jakość np. powietrza, wody i gleby, a dodatkowo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Środki ekologiczne są biodegradowalne i bazują na naturalnych składnikach, takich jak kwasek cytrynowy, dzięki któremu możemy bez problemu pozbyć się różnych zabrudzeń i kamienia. Ponadto ich działanie jest łagodne dla naszej skóry i nie generują oparów, które mogą być niebezpieczne dla naszych oczu czy dróg oddechowych. Z tego powodu jest to rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla alergików. Oferta naturalnych środków czyszczących jest bardzo bogata, powszechnie dostępne są m.in. naturalne płyny do mycia naczyń, podłóg i szyb, środki piorące czy tabletki do zmywarek. Co istotne, wiele ekologiczne środków czyszczących możemy również przygotować samodzielnie, na bazie łatwych do uzyskania składników (np. ocet, soda oczyszczona lub wspomniany już kwasek cytrynowy).

srodki-czystosci-naturalne

Prosty sposób na utrzymanie czystości w pomieszczeniach wilgotnych

Regularnych porządków w naszym domu nie unikniemy, przy czym możemy je znacznie usprawnić, i to nie tylko dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków czyszczących. Przykładowo w łazience i kuchni, a więc w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, warto zastosować niezawodne rozwiązania z zakresu chemii budowlanej, dające gwarancję wysokiego standardu higienicznego. Chodzi konkretnie o wykonanie niezbędnych uszczelnień za pomocą bardzo dobrej jakości preparatów, które z jednej strony skutecznie przeciwdziałają rozwojowi grzybów i pleśni, a z drugiej są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Do takich preparatów należy m.in. klej-uszczelniacz Fix All firmy Soudal, który zawiera nowoczesne substancje biobójcze i którego ekologiczność potwierdzona jest certyfikatem Emicode EC1 Plus (znak jakości przyznawany materiałom budowlanym o minimalnej emisji lotnych związków organicznych). Zastosowanie Fix All podczas prac uszczelniających w łazience i kuchni zdecydowanie ułatwi nam utrzymanie nienagannej czystości w tych pomieszczeniach.

utrzymanie-czystosci-w-domu

Przyjazne dla środowiska chusteczki czyszczące

Dla zwolenników ekologicznego stylu życia firma Soudal opracowała również specjalne chusteczki czyszczące Swipex, przeznaczone do usuwania zabrudzeń, których często nie sposób uniknąć podczas remontów i prac wykończeniowych. Chusteczki Swipex doskonale sprawdzą się w przypadku czyszczenia powierzchni gładkich, a także rąk i narzędzi. Co istotne, są nieszkodliwe dla zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska naturalnego. Swipex pomogą nam szybko pozbyć się świeżych zabrudzeń m.in. po:

  • klejach,
  • uszczelniaczach,
  • piankach poliuretanowych,
  • silikonach,
  • farbach,
  • atramencie i tuszu,
  • tłuszczach i olejach.

Chusteczki Swipex odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, łatwością użycia (wystarczy usunąć zabrudzenie za pomocą chusteczki, a następnie wypolerować oczyszczoną powierzchnię suchym kawałkiem materiału) i oferowane są w opakowaniach, które chronią je przed wysychaniem.

Zobacz podobne artykuły:

25 czerwiec 2024

Jak zrobić półkę na ścianę?

Dzięki półkom ściennym możemy przechowywać i eksponować w pomieszczeniu książki, zdjęcia, pamiątki z podróży i wiele innych przedmiotów, oszczędzając miejsce na podłodze.

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.