Nowy rok bez starych usterek

Przez długi czas różnego rodzaju mankamenty i niedociągnięcia w naszym domu mogą nie rzucać się w oczy lub nie przeszkadzać na tyle, by bezzwłocznie podjąć działania mające na celu ich usunięcie. Prędzej czy później przychodzi jednak chwila, gdy stają się nie do zniesienia. Początek nowego roku to idealny moment na wykonanie niezbędnych napraw i wprowadzenie ulepszeń.

Czy metamorfoza  domu lub mieszkania zawsze wymaga zatrudnienia fachowców? Niekoniecznie. Lifting wnętrza nie musi od razu oznaczać długiego i kosztownego remontu. Czasami niewielkie modyfikacje w postaci np. położenia nowych fug w łazience, przyklejenia odpadających od podłoża listew przypodłogowych, czy też odświeżenia wyglądu ścian będą wystarczające. Prace możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, dzięki czemu czekające nas wydatki zredukujemy do minimum. Dla powodzenia całego przedsięwzięcia z pewnością istotny będzie wybór odpowiednich materiałów z zakresu chemii budowlanej. W przypadku drobnych napraw oraz prostych prac wykończeniowych i dekoracyjnych doskonale sprawdzą się produkty DIY oferowane przez firmę Soudal.

prace-wykonczeniowe-i-dekoracyjne

Ściany bez skazy

Każda ściana od czasu do czasu wymaga odświeżenia. Kolory blakną, na powierzchni pojawiają się mniejsze lub większe rysy i pęknięcia, a także zabrudzenia. Co więcej, wybrane przez nas niegdyś barwy mogą zwyczajnie zacząć nas nużyć. W takiej sytuacji przemalowanie ścian jest najlepszym rozwiązaniem. Zanim jednak rozpoczniemy prace malarskie, warto uporać się z wszelkimi niedoskonałościami na powierzchniach ścian. Jeśli problemem są rysy i szczeliny, to skutecznie zamaskujemy je przy pomocy akryli do zastosowań wewnętrznych firmy Soudal, które nakłada się standardowym pistoletem do uszczelniaczy na dokładnie oczyszczone i suche podłoże. Oferta obejmuje m.in.:

  • Akryl – uniwersalny uszczelniacz na bazie dyspersji akrylowych o znakomitej przyczepności do wszelkich porowatych podłoży budowlanych, który nie zawiera rozpuszczalników i nie przebarwia powłok malarski,
  • Akryl błyskawiczny Express, który daje się malować już po 10 minutach od nałożenia,
  • Akryl sanitarny o podwyższonej odporności na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach mokrych.

Kiedy ubytki w ścianie zostaną już wypełnione i osiągniemy efekt idealnie gładkiej powierzchni – możemy przejść do etapu malowania. Na tynkach gipsowych i cementowych, podłożach betonowych i cegle ceramicznej w pomieszczeniach, które nie są narażone na działanie wilgoci, doskonale sprawdzą się farby akrylowe. Z kolei do pomieszczeń sanitarnych, takich jak łazienka czy kuchnia zalecane są farby lateksowe.

malowanie-scian-farba

Jak malować farbą akrylową?

Farby akrylowe dostępne są w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej, szybko wysychają, są również całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ponieważ bardzo łatwo rozprowadzają się po powierzchni, malowanie ściany farbą akrylową nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości wałek lub pędzel malarski oraz przestrzegać kilku prostych zasad:

  • pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca pracy przy pomocy foli (na wszelki wypadek przykryjmy nią również meble i inne znajdujące się w pobliżu elementy wyposażenia wnętrza),
  • prace należy przeprowadzić w temperaturze od +5°C do +25°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.
  • powłokę malarską nakładamy w dwóch warstwach, w odstępie około kilku godzin (drugą warstwę nakładamy dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa wyschnie),
  • jeżeli malujemy wałkiem, to nie należy przyciskać go zbyt mocno do ściany – w innym wypadku mogą powstać nieestetyczne smugi i zacieki.
  • pamiętajmy również, że jeśli oprócz ścian odświeżamy też sufit, to powinien on być pomalowany jako pierwszy.
trwale-mocowanie-sztukaterii

Trwałe mocowanie sztukaterii i elementów wyposażenia

Jeżeli zamierzamy przeprowadzić prace dekoracyjne lub montaż różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrza, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie mocnego i silnego kleju Fix All Flexi, który doskonale zastępuje kołki, śruby i wkręty.  Jest on perfekcyjnie przyczepny do praktycznie wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych (w tym do drewna,  materiałów drewnopochodnych, betonu, cegły, metali szkła, ceramiki, kamienia naturalnego, płyty gipsowo-kartonowej, a także do większości tworzyw sztucznych), wysoce odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, ekologiczny i nie niszczy klejonych powierzchni. Przeznaczony jest zarówno do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, a jego spoina w razie potrzeby daje się malować wieloma rodzajami farb (również farbami wodnymi), dzięki czemu efekt końcowy jest wysoce estetyczny. Co więcej, Fix All Flexi może być stosowany również jako uszczelniacz – za jego pomocą skutecznie zabezpieczymy wszelkie szczeliny i zakamarki w pomieszczeniach mokrych, np. wokół umywalki, wanny, brodzika prysznicowego, kuchennego zlewozmywaka lub blatu. Jeżeli natomiast mocowany element charakteryzuje się dużym ciężarem, to wskazane jest użycie kleju Fix All High Tack o ekstremalnie mocnym chwycie początkowym, który eliminuje konieczność mechanicznego podparcia klejonego przedmiotu do momentu utwardzenia spoiny.

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.