Przygotuj przedpokój na wiosnę

To była wyjątkowo długa zima, ale na szczęście powoli zmierza ku końcowi. Dni stają się coraz dłuższe, a do naszych domów coraz częściej zagląda słońce, wypełniając wnętrza naturalnym światłem. Nieczęsto jednak się zdarza, że dociera do przedpokoju, dlatego warto wypróbować inne sposoby, dzięki którym pomieszczenie to zyska nowy, świeży wygląd.

Choć za oknem wysokie temperatury jeszcze nie szaleją, to jednak w powietrzu dają się już wyczuć pierwsze, subtelne oznaki nadchodzącej wiosny. Zanim na dobre wybuchnie nieprzebranym bogactwem kolorów i zapachów, mamy jeszcze chwilę, aby przygotować się do najbardziej wyczekiwanej pory roku. Tego typu przygotowania nie mogą oczywiście ominąć naszego mieszkania! Metamorfozę wnętrz proponujemy rozpocząć od przedpokoju – w ten sposób wiosenny duch będzie nas witał już od progu.

metamorfoza-przedpokoju-w-domu

W wielu polskich domach przedpokój jest stosunkowo małym i ciemnym pomieszczeniem. Odpowiedni system oświetlenie z pewnością je ożywi, nie zapominajmy jednak, że równie istotna jest właściwie dobrana kolorystyka ścian oraz aranżacyjnych dodatków.

Rozjaśnij wnętrze kolorem

Odważne, intensywne kolory doskonale sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu najlepiej zachować w tym względzie ostrożność. Głęboka czerwień, nasycona zieleń czy soczysta pomarańcz same w sobie mogą być dobrym pomysłem, ale rzadko zdają egzamin w przedpokoju. Wręcz przeciwnie, często potęgują wrażenie, że jest on ciasny i źle urządzony. Bez wątpienia małe pomieszczenia najskuteczniej rozjaśni biel. Wbrew pozorom, biel wcale nie musi być monotonna – oferowana jest w wielu różnych wariantach, w tonacji zimnej i ciepłej, a ponadto można ją efektownie przełamać ciekawym kolorem posadzki lub mebli. Jeżeli jednak biel wydaje się nam zbyt nudna, możemy zdecydować się np. na jasne odcienie żółci, błękitu czy beżu.

rozjasnij-wnetrze-kolorem

Nie zapominajmy, że wybrany kolor będzie idealnie prezentował się na ścianach w przedpokoju tylko pod warunkiem, że usuniemy z nich niedoskonałości w postaci rys i pęknięć. Do maskowania takich ubytków możemy z powodzeniem zastosować Akryl firmy Soudal – uniwersalny uszczelniacz, który ma idealną przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych, w tym do tynków gipsowych i cementowych, betonu i kamienia. Jest on oferowany w 5 kolorach:

  • białym,
  • czarnym,
  • szarym,
  • beżowym,
  • brązowym.

Akryl marki Soudal nie zawiera rozpuszczalników, jest łatwy w aplikacji (nakłada się go za pomocą standardowego pistoletu do uszczelniaczy na czyste i suche podłoże), a po utwardzeniu daje się szlifować i malować.

Jak odnowić boazerię?

Jeżeli na ścianie w naszym przedpokoju wisi stara boazeria, która już dawno straciła swój urok, ale z takich czy innych względów nie chcemy jej usuwać – dobrym pomysłem jest renowacja drewnianej okładziny. W tym celu również warto sięgnąć po odpowiednią farbę kryjącą lub lakier. Pierwsze rozwiązanie pozwoli nam ukryć wszelkie niedoskonałości na starej boazerii, drugie natomiast umożliwi nam zachowanie naturalnego koloru drewna oraz wyeksponowanie jego struktury. W obu jednak przypadkach należy usunąć stary lakier i ewentualne stare powłoko malarskie, aby efekt był satysfakcjonujący. Pamiętajmy przy tym, że kolor drewna w niewielkim pomieszczeniu niekoniecznie poprawi jego estetykę – w małych przedpokojach idealnie sprawdzi się boazeria pomalowana na biało, tym bardziej, że nadmiar bieli możemy przełamać nawet za pomocą minimalistycznych dodatków w intensywnych barwach, takich jak np. ramki na zdjęcia czy designerski zegar ścienny.

przygotuj-przedpokoj-na-wiosne

Rower jako dekoracja

Wiosna to powrót do aktywności na świeżym powietrzu, m.in. do rowerowych wycieczek. Jeżeli jesteśmy zapalonymi entuzjastami jazdy na rowerze, to możemy spróbować wygospodarować przestrzeń na ukochany jednoślad nawet w przedpokoju o małym metrażu. Sprawdzonym rozwiązaniem jest uchwyt na rower zamontowany na ścianie – w ten sposób zaoszczędzimy trochę miejsca na podłodze, a dodatkowo zawieszony na uchwycie rower może stać się oryginalną ozdobą wnętrza. Uchwyt bez problemu zamocujemy bez użycia wiertarki – wystarczy klej montażowy Fix All Flexi High Tack, który doskonale zastępuje śruby, wkręty i gwoździe. O wysokiej skuteczności tego kleju decydują takie właściwości, jak:

  • idealna przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych,
  • ekstremalnie mocny chwyt początkowy, który eliminuje konieczność podpierania klejonych przedmiotów do momentu utwardzenia spoiny,
  • neutralność chemiczna,
  • trwała elastyczność,
  • odporność na działanie wilgoci.
rower-jako-dekoracja

Drobne naprawy w przedpokoju

Kleju Fix All High Tack możemy również użyć podczas wykonywania różnego rodzaju napraw w przedpokoju. Za jego pomocą m.in. przymocujemy do podłoża odklejoną listwę przypodłogową czy trwale przytwierdzimy do ściany wieszaki na kurtki. Fix All High Tack wyróżnia się tak wysoką wytrzymałością spojenia, że klej ten możemy wykorzystać nawet do mocowania na ścianach w przedpokoju t bardzo ciężkich przedmiotów, np. wielkogabarytowych luster.

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.