Tour de Pologne z Lotto Soudal

Czy kolarstwo w naszym kraju ma szansę stać się sportem narodowym i zawładnąć sercami Polaków tak jak piłka nożna? Niewątpliwie sukcesy Rafała Majaki, Michała Kwiatkowskiego czy Tomasza Marczyńskiego prowadzą nas w tym kierunku, a wakacyjny wyścig Tour de Pologne to jedna z najbardziej oczekiwanych imprez sportowych każdego roku!

Pierwszy peleton Tour de Pologne wyruszył 7 września 1928 roku z warszawskiego toru na Dyndasach. Trasę liczącą 1491 kilometrów podzielono na 8 etapów z metami w największych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo i kulturalnie polskich miastach, m.in. w Poznaniu, Krakowie i Łodzi. Wzdłuż tras ustawiały się setki osób, by obserwować i dopingować swoich faworytów, którzy osiągali wówczas średni czas prędkości 25 kilometrów na godzinę.

Tour de Pologne od początku był wzorowany na Tour de France. Jego organizatorami w przedwojennej Polsce było warszawskie Towarzystwo Cyklistów i redakcja „Przeglądu Sportowego”. Od pierwszej edycji, aż do 1992 roku miał status wyścigu amatorskiego i początkowo określany był „Biegiem kolarskim dookoła Polski”. Największą gwiazdą pierwszych lat był Feliks Więcek nazywany „tygrysem szos”, którego zwycięstwom uważnie przyglądali się patroni honorowi – prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki oraz przewodniczący Komitetu Honorowego Marszałek Józef Piłsudski. Po zakończeniu II wojny światowej w 1947 roku wyścig ponownie był organizowany, jednak miał wówczas konkurencję w postaci Wyścigu Pokoju.

Druga połowa lat 50-tych należała do Mariana Więckowskiego, który trzy razy z rzędu wygrał Tour de Pologne i stał się rekordzistą pod względem liczby etapów przejechanych w koszulce lidera. W jednym z wywiadów z tamtego okresu kolarz wspomina swoje początki: Trzech nas uciekało. I nagle słyszę, jak jeden z kolegów cienkim głosikiem błaga: „Maniuś, popchnij mnie, bo padnę, nie pojadę dalej…”. No to lewa ręka na kierownicy, a prawą go popycham. Tak to się skończyło, że on pojechał, a ja zdechłem. Finisz był na stadionie, w błocie po kostki. On wygrał etap, ale ja zostałem liderem. No i od tego momentu się zaczęło. Nikogo nie można było już puścić.
1992-3
W latach 90-tych osiągnięciom kolarskim Mariana Więckowskiego dorównał Dariusz Baranowski, a organizacją podupadającego wówczas rangą wyścigu zajął się Czesław Lang (kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata). Niemal natychmiast w Tour de Pologne (oficjalna nazwa zamiast Wyścigu dookoła Polski) zaczęły brać udział światowe gwiazdy kolarstwa m.in. Włoch Maurizio Fondriest.
1995-2
Czesław Lang wprowadził Tour de Pologne na sam szczyt światowej rywalizacji kolarskiej i utrzymuje ten poziom przez trzy ostatnie dekady. Polski wyścig cieszy się doskonałą międzynarodową opinią, a o udział w nim zabiegają najlepsze drużyny świata.
IetapTdP2015-82
W tegorocznym 73. Tour De Pologne (12-18.07.2016) wystartuje Tomasz Marczyński, aktualnie zawodnik belgijskiej grupy Lotto Soudal – Mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2007, 2011, 2015) i jeździe indywidualnej na czas (2011). Jest to kolarz, którego karierę z pewnością warto obserwować.

Jeżeli chcecie podzielić się kolarskimi emocjami podczas Tour de Pologne to zapraszamy do udziału w TUTAJ: KONKURSIE ROWEROWYM, który organizowany jest na FB Polubisz Remont – do wygrania ubrania kolarskie oraz gadżety z logo Lotto Soudal. A tych z Was, którzy chcieliby obstawić wynik najszybszego kolarza drużyny i wygrać VIP pobyt w Paryżu zapraszamy do odwiedzenia strony organizatora obu konkursów – Soudal (producenta chemii budowlanej i jednego z tytularnego sponsora drużyny Lotto Soudal) VIP KONKURS KLIKNIJ TUTAJ

Do wygrania VIP POBYT w Paryżu – fragment ze strony konkursowej:

„Siedząc wygodnie w samochodzie serwisowym LOTTO SOUDAL, będziesz podążać w bliskiej odległości za zawodnikami i wraz z nimi dotrzesz na metę na Polach Elizejskich, na oczach milionów dopingujących fanów.
Ale to jeszcze nie wszystko! Dla wszystkich kibiców biorących udział w konkursie przygotowaliśmy 400 nagród od grupy LOTTO SOUDAL.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Tour de Pologne!

Zobacz podobne artykuły:

30 wrzesień 2024

Jak urządzić dużą kuchnię?

Kuchnia o dużym metrażu dla wielu jest luksusem, jednak urządzenie dużej kuchni może stanowić wyzwanie i z pewnością wiążę się z niemałymi nakładami finansowymi. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć kwestię aranżacji kuchni, poczynając od zagospodarowania przestrzeni, poprzez zakup odpowiednich sprzętów AGD, aż do doboru dekoracyjnych dodatków.