Jak oświetlić mieszkanie na święta?

Świąteczne iluminacje jak co roku zagościły na rynkach miejskich, ulicach i w sklepowych witrynach. Jeśli marzysz o wyjątkowej świetlnej dekoracji w swoich własnych czterech kątach – zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Dowiedz się, jak przy pomocy światła wykreować we wnętrzu świąteczną atmosferę.

Większości z nas święta kojarzą się przede wszystkim z choinką, bombkami i sznurami światełek, które szczególnie wieczorową porą wprowadzają do mieszkań ciepły, rodzinny nastrój. Chociaż lampki zwyczajowo zdobią choinkowe gałązki, to jednak miejsc w domowej przestrzeni, w których możemy je zawiesić, jest doprawdy bez liku. Kolorowe światełka doskonale prezentują się również na regałach z książkami, półkach, parapetach czy nawet na ramach obrazów. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli zainwestujemy w lampki o typowo świątecznych kształtach, takich jak gwiazdki, renifery czy płatki śniegu. Oczywiście finezyjne lampki nie są jedynym rozwiązanie, po jakie możemy sięgnąć, aranżując światłem mieszkanie na święta. Warto poeksperymentować ze źródłami światła, których używamy na co dzień – czasami wystarczy wymienić dotychczasową żarówkę na taką, którą charakteryzuje cieplejsza temperatura barwowa, lub też umieścić świąteczne akcenty na abażurach i kloszach do lamp. Propozycję, która nigdy nie wychodzi z mody, stanowią także aromatyczne świece. Bezbłędnie budują one w mieszkaniu przytulną atmosferę, a ich kompozycje zapachowe są tak różnorodne, że z pewnością nie będziemy mieli żadnego problemu z wyborem świecy, która idealnie utrafi w nasze gusta. Świece możemy tradycyjnie ustawić na stole lub komodzie, możemy również samodzielnie przygotować dla nich  specjalną przestrzeń, której ramy wyznaczać będzie stylowa kominkowa atrapa.

dekoracje-i-ozdoby-swiateczne

Portal kominkowy ze świecami

Prawdziwe kominki instalowane są w mieszkaniach niezwykle rzadko. Coraz więcej zwolenników zyskują jednak kominkowe atrapy, które swoim urokiem potrafią dorównać pierwowzorom. Bez wątpienia mają one w sobie potencjał, by stać się główną ozdobą salonu, która będzie gromadziła domowników w trakcie długich, świątecznych wieczorów. Portale kominkowe oferowane są w szerokiej gamie kolorów i form, dzięki czemu z łatwością wkomponują się w różne style aranżacji wnętrza. Doskonale prezentują się przede wszystkim we wnętrzach klasycznych, przy czym nierzadko można je spotkać również we wnętrzach rustykalnych i takich, które urządzone są w stylu vintage. Portal kominkowy sam w sobie odznacza się wysokimi walorami dekoracyjnymi, kiedy jednak umieścimy w nim ozdobne świece –wnętrze niezaprzeczalnie zyska na elegancji i atmosferze.

portal-kominkowy-ze-swiecami

Jakiego kleju użyć do montażu atrapy kominka?

Montaż portalu kominkowego nie jest ani trudnym, ani czasochłonnym zadaniem. Istotne jest jednak zastosowanie odpowiedniego kleju, dzięki któremu osiągniemy trwały i estetyczny efekt. Atrapy kominków mogą być wykonane z różnych materiałów, do ich produkcji najczęściej wykorzystywane są drewno, gips i styropian. W każdym przypadku doskonale sprawdzi się klej poliuretanowy Soudabond Turbo „Szybki chwyt” od firmy Soudal. Jest on gotowy do użycia po wymieszaniu zawartości puszki, wysokowydajny i przystosowany do aplikacji pistoletem. Ważną zaletą Soudabond Turbo jest błyskawiczne działanie – klej ten gwarantuje pewne wstępne mocowanie i umożliwia dalszą obróbkę klejonego elementu (np. malowanie) po zaledwie 15 minutach od momentu aplikacji. W rezultacie skraca czas montażu różnych elementów dekoracyjnych  nawet o 30%. Jest on również perfekcyjnie przyczepny do wszystkich typowych podłoży budowlanych, w tym do:

  • betonu,
  • cegły,
  • drewna,
  • płyt gipsowo-kartonowych, 
  • płyt OSB,
  • metali,
  • większości tworzyw sztucznych.

Kolejnym atutem kleju poliuretanowego Soudabond Turbo „Szybki chwyt” są tiksotropowe właściwości, tzn. preparat nie spływa z powierzchni pionowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że spoina tego kleju w razie potrzeby daje się malować wieloma rodzajami farb.

montaz-atrapy-kominka

Montaż atrapy kominka krok po kroku

Wybierając klej poliuretanowy Soudabond Turbo, zamocujemy atrapę kominka i inne dekoracje wnętrza w siedmiu prostych krokach.

  1. Przygotowanie podłoża przed aplikacją kleju (powinno być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, co więcej, podłoże porowate i o zwiększonej chłonności należy zagruntować odpowiednią emulsją).
  2. Zabezpieczenie miejsca pracy przed ewentualnymi zabrudzeniami (np. przy pomocy folii malarskiej).
  3. Dokładne wymieszanie zawartości puszki (należy nią energicznie potrząsać przez około 30 sekund).
  4. Nakręcenie puszki na pistolet i wyregulowanie dyszy dozującej.
  5. Nałożenie – punktowo lub w warkoczach –  ścieżki kleju na klejony element (średnica ścieżki powinna wynosić około 3 cm).
  6. Przyłożenie atrapy kominka do ściany w przeciągu maksymalnie 3 minut i jej mocne dociśnięcie do podłoża.
  7. Odcięcie naddatków utwardzonego kleju ostrym narzędziem.

Do usunięcia przypadkowych świeżych zabrudzeń z kleju Soudabond Turbo możemy z powodzeniem zastosować ściereczki czyszczące Swipex firmy Soudal.

Zobacz podobne artykuły:

30 kwiecień 2024

Jak wymienić silikon?

Chcesz wymienić fugi silikonowe w łazience lub kuchni? Zastanawiasz się, jaką metodę wymiany silikonu zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.